Ehliyet sürücü kursu fiyatları – 2022 Güncel fiyat listesi

Ehliyet sahibi olmak isteyen sürücü adaylarının en çok sordukları ve zorlandıkları konuların başında şüphesiz sürücü kursları gelmektedir. Zira ülkemiz de Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı yüzlerce sürücü kursu bulunmaktadır. Bazı büyük illerde ki ilçelerde 20’den fazla sürücü kursu bile bulunmaktadır. Dolayısı ile sürücü adayları sürekli olarak;

 • Hangi Sürücü Kursunu Seçmeliyim?
 • Sürücü Kursunu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?
 • Sürücü Kurslarının Fiyatları Hep Aynı Mıdır?
 • Daha Ucuz Sürücü Kursu Var Mıdır?
 • B Ehliyet Sürücü Kursu Nedir?

Gibi sorular yöneltmektedir. Bizlerde sürücü kursları ile alakalı, özellikle fiyat politikaları ile ilgili detaylı yazı yazdık. Tüm bilgiler aşağıda makalemizde yer almaktadır. Soru ve önerileriniz için bize ulaşabilirsiniz.

Sürücü kursuna kayıt olmam şart mı?

Öncelikle bu sorudan başlayalım, herhangi bir ehliyet sınıfı farketmeksizin almak isteyen sürücü adayı kesinlikle sürücü kursuna kayıt olmak zorundadır. Aksi halde alamaz. Çünkü ehliyet sınıf sertifikaları Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bulunan sürücü kursları tarafından yönetiliyor.

Sürücü kursu fiyatları 2022 güncel fiyat listesi

Ehliyet sınıfıSürücü kursu fiyatıSınava giriş ücretiÖdenmesi gereken harçToplam
A1 Sınıfı 2010 TL280 TL705 TL1960 TL
A2 Sınıfı 2010 TL280 TL705 TL2210 TL
A Sınıfı2400 TL280 TL705 TL2560 TL
B Sınıfı  2900 TL280 TL1451 TL3063 TL
F Sınıfı     2400 TL280 TL705 TL2210 TL
B >> D1 1850 TL160 TL2198 TL3015 TL
B >> D2900 TL160 TL2198 TL3465 TL
B >> C  3560 TL160 TL2198 TL3905 TL
C,D >> CE  2580 TL160 TL2198 TL3245 TL
B,C,D >> A1 1700 TL160 TL705 TL1640 TL
B,C,D >> A21950 TL160 TL705 TL1810 TL
B,C,D >> A  2580 TL160 TL705 TL2240 TL

Şeklindedir. Güncel fiyat bilgilerinde ki tek değişkenlik sürücü kursunun taban fiyatıdır. Buda bulunduğunuz ile göre bir miktar değişebilir. Aksi takdir de tüm fiyat politikası bu şekildedir. Örneğin B,C,D >> A1 şeklinde yazan sıralı liste B, C veya D sınıfı ehliyet sahip bir adayın buna ek olarak A1 ehliyetine başvurduğunda ödemesi gereken tutarı göstermektedir. Aynı zaman da sınıf ekleme ile ilgili bilgileri >> Ehliyet Sınıf ( Fark ) Ekleme << yazımızdan da inceleyebilirsiniz.

Nasıl bir sürücü kursunu seçmeliyim?

Sürücü kursu tercihi yapmak isteyen adayların belli başlı noktalara dikkat etmesi gerekiyor. Genel anlamda dikkat edilmesi gereken hususları aşağıda listeledik. Sizlerin de sürücü kursuna kayıt olmadan önce bu hususlara dikkat etmenizi önemle rica ediyoruz.

 • İlk sormanız gereken soru başvurduğunuz sürücü kursunun sürücü adaylarında ki başarı oranı yüzde kaçtır. Genel anlamda ortalama sürücü kurslarında başarı oranı %60 ile %80 arasında değişmektedir. Bu değerler arasında bir sürücü kursu bulursanız daha iyi olacaktır.
 • Direksiyon sınavından kalmanız durumunuz da ödemeniz gereken saatlik ücreti mutlaka sorun. Zira şöyle bir sorun var, sürücü adayı bu soruyu sormadığı için ileride direksiyon sınavında kaldığında sürücü kursunun art niyeti varsa sizlerden daha fazla direksiyon sınavı eğitimi için ücret talep edebilir. Ve siz bu sürücü kursuna bir kere kayıt yaptırdığınız için her türlü o ücreti ödemek durumunda kalacaksınız.
 • Araçlarınızın durumu nasıl? Yeni mi? En önemli hususlardan birisi de budur. Araçların güncel durumu. Çoğu sürücü kursunda yer alan araçların periyodik bakımları ya aksatılıyor, ya da uzun yıllardır kullanılıyor. Halbuki donanımsal hatalar barındıran bu araçlar da alacağınız eğitim size pekte fazla bir yarar sağlamayacaktır.
 • Direksiyon eğitimi kaç saat sürecek? Bazı durumlar da sürücü kursları tüm sürücü adaylarına eşit eğitim vermeyebiliyor. Aslında yasal olarak 14 saat eğitim almak zorundasınız. Her gün 2 saat olacak şekilde 1 hafta eğitim alıyorsanız her gün için belirlenen o 2 saatte 10+10 eğitmenin dinlenme hakkı bulunuyor fakat fazlası gerekmemektedir. Sizlerin en iyi eğitimi alması için direksiyon derslerinizi tam ve eksiksiz bir biçimde almanız şart.
 • Direksiyon sınav ücreti ne kadar? Genellikle her yerde standart fiyat politikası uygulanıyor ( 160 TL ) fakat bazı il ve ilçelerde değişiklik gösterilebilir. Dikkat etmenizde fayda var.
 • Direksiyon sınavı için gördüğüm eğitim bireysel mi olacak? Eğitim de kullandığım araç ile mi sınava gireceğim?
 • Sürücü belgesi dosyamı alırken ekstra ücret ödeyecek miyim?

Bu sorulardan oluşan detayları sürücü kursuna iletmeniz önemle duyurulur.

B ehliyet sürücü kursu?

B ehliyet ya da A ehliyet fark etmeksizin tüm sürücü kursları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmiş sürücü sınıflarının tümü için eğitim vermektedir ve sürücü adayı yetiştirmektedir. Sadece belli alanlarda örneğin SRC belgelerinde her sürücü kursu eğitim verememektedir. Dolayısı ile herhangi bir sürücü kursu sadece B ehliyet veriyor demek yanlış bir tanım olacaktır.

Sürücü kursuna kayıt olabilmek için en az ne mezunu olmak gerekiyor?

Genel anlamda tüm sürücü sınıfları için başvuru şartı en az ilkokul seviyesinde bir diploma sahibi olmaktır. İlkokul diploması olmayan bireyler maalesef sürücü belgesi alamazlar. Ortaokul, lise, üniversite ve daha yüksek eğitim birimlerinden diplomaları bulunan vatandaşlar sürücü belgesi için sürücü kursuna kayıt yapabilirler.

Sürücü kursundaki araçlar sınavda aynı mı?

Direksiyon eğitimi aldığınız aracınız ile beraber yine direksiyon sınavına da gireceksiniz. Dolayısı ile eğitim de kullanılan aracı iyi tanımanız sınav esnasında size rahatlık sağlayacaktır. Genellikle tüm sürücü kursları araçlarını aynı tip, aynı model olarak belirlemişlerdir. Fakat yine de yukarıda bahsettiğimiz “ dikkat edilmesi gereken hususlar “ bölümünde ki gibi sürücü kursunuza başvurmadan önce mutlaka; eğitim de kullandığım aracı, sınav da kullanacak mıyım diye sormanız sizin yararınıza olacaktır.

Sürücü kurslarında ki araçlar hem sağda hem solda debriyaj ve frene sahiptirler. Gaz pedalı sadece sürücü koltuğunda yani sizde bulunuyor. Yanınızda yer alan eğitmenin olduğu kısımda sadece acil durumlar da yardımcı fren ve eğitim için koyulmuş aynı işlevi gören debriyaj bulunmaktadır.

Sınavdan önce yine ek direksiyon dersi alabilir miyim?

Günümüz de yer alan tüm sürücü kursları genellikle yeterli görmedikleri sürücü adaylarına sınavdan 1 yada 2 hafta öncesinde ek ders ister misiniz diye sorarlar. Şayet size sorulmadıysa ve kendinizi henüz hazır hissetmiyorsanız mutlaka ek ders talep edin.

Ek dersler saatliği 150-250 TL arasında değişen bir ücret politikasına sahiptirler. Bu ücret politikası yine her il ve ilçeye göre değişiklik gösterebiliyor. Sürücü kursunun yoğunluğuna göre değişmekte olup, size ek ders verme zorunlulukları yok. Fakat %95 bütün sürücü kursları yetersiz görülen sürücü adayına ek ders için zaman ayırıyorlar.

Harç ücreti ödemek zorunda mıyım?

Sürücü kursları sizden ücret talep ederken tüm detayları ile bildirmek zorundadır. Dolayısı ile taban fiyattan bağımsız harç fiyatınızı da iyi hesapladığınızdan emin olunuz. Ehliyet harçları ile ilgili bilgilere >> Ehliyet harç ücretleri 2022 << sayfamızdan ulaşabilir detaylarını inceleyebilirsiniz. Bu harçları ödemek zorundasınız. Bu harçlar sizin adınıza devlete yatırılıyor. Bazı sürücü kursları ücretleri temin ederken genel de harçları da içinde alabiliyorlar. Sizin adınıza parayı yatırabilirler. Fakat unutmayın bu da zorunlu bir yaptırım değil. Dolayısı ile sürücü kursunuza sürekli olarak harç ve diğer giderleri ibraz etmekte ısrarcı olun.