Ehliyet yazılı ve direksiyon sınavı gözetmeni olmak 2022 ücretleri

Bildiğiniz üzere ehliyet teorik sınavları artık elektronik olarak gerçekleştiriliyor. E sınav merkezlerinde gerçekleştirilen sınavların bir de gözetmenleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra direksiyon sınavlarında ise hem gözetmen hem de komisyon üyeleri yer almaktadır. Peki e-sınav ve direksiyon sınavı için gözetmen nasıl olunur? Ücretleri nelerdir?

Ehliyet teorik sınav görevlisi kimdir, ne iş yapar?

Ehliyet sınavları artık Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlandığından beri yazılı sınavlar yani elektronik gerçekleştirilen E sınavlar tüm şehirlere yayıldı. Türkiye’de her ilde bulunan sınav merkezleri ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yürütülmektedir.

İlgili sınavlarda gözetmen olarak bulunan kişiler sürücü adaylarının sınav kurallarına uyduğundan emin olmakla görevlidir. Sınav süresince belirlenen süreden erken veya geç çıkma, sınav kurallarının ihlal edecek davranışların önüne geçme ve sürücü adaylarını bilgilendirme gibi görevleri bulunmaktadır.

Ehliyet yazılı sınav gözetmeni nasıl olunur?

İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri sınav merkezlerinde yapılan elektronik ehliyet sınavlarında sorumlu gözetmen olabilmek için gereken şartlardan birisi önlisans veya lisans mezunu olmaktır. Eğitim şartının yanı sıra ilgili kişiler 96 saat süren kurs eğitimlerini de tamamlaması gerekmektedir.

Özellikle sürücü adaylarını bilgilendirme kısmında eksikliklerin giderilmesi, sınav kurallarına uyulması gibi temel gereksinimleri karşılayacak olan gözetmen adayları eğitimleri başarı ile tamamlamalıdır. Bunun için başvuruları ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı duyuruları takip ederek gerçekleştirebilirler.

Ehliyet yazılı sınav görev ücreti 2022

Aşağıda yer alan tabloda da belirtildiği üzere ilçe Milli Eğitim sınav merkezlerinde gerçekleştirilen elektronik sınavlarda farklı görev tanımları yer almaktadır. Çeşitli kademelerden oluşan bu kıdemler ile ücretler değişiklik gösterebilmektedir.

Ehliyet sınav görevi ücreti 2022
Bina komisyon başkanı370 TL
E-Sınav uygulama izleme sorumlusu292 TL
E-Sınav salon başkanı253 TL
E-Sınav gözetmen233 TL

Yukarıda yer alan ücretler her yıl Ocak-Haziran ve Haziran-Aralık aylarında memur maaşı endeksine göre düzenlenmektedir.

Ehliyet direksiyon sınavı komisyon üyeleri kimdir, ne iş yapar?

Yine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen görevler neticesinde direksiyon sınavlarında yer alan komisyon üyelerinin de belli sorumlulukları bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi sınav esnasında kural ihlallerini raporlamak, puanlamak ve değerlendirmektir. Ehliyet direksiyon sınavı puanlama sisteminde yer alan tabloyu incelemeniz faydanıza olacaktır.

Sınavdan kesin olarak başarısız saydırabilecek çeşitli kurallar bulunmaktadır. Bunlardan bir örnek sinyal vermemek. Daha fazla detaylı bilgiye ilgili makaleden ulaşabilirsiniz. Sınav komisyon üyeleri sürücü adayının sınav esnasında tüm bilgileri doğru kullandığından emin olmakla mükelleftir. Bunun yanı sıra sürücü koltuğu yan yolcu koltuğunda oturan kişi ise direksiyon eğitimi aldığınız sürücü kursu çalışanıdır. Sürücü kursu çalışanın da temel görevi sürücü adayının yapabileceği herhangi bir kaza ihtimalini sıfırlamaktır. Komisyon üyeliği ve sürücü kursu eğitmenliği birbirinden farklı görevlerdir.

Ehliyet direksiyon sınavı komisyon üyeliği nasıl alınır?

Direksiyon sınavlarında arka koltukta oturan komisyon üyeleri 1 başkan ve 1 üyeden oluşmaktadır. İki görev birbirinden farklıdır. Öncelikle başkan ve üye olmanın şartlarından birisi en az yüksek okul mezunu olmaktır. Bunun yanı sıra en az 3 yıllık ehliyet sahibi olmalı.

İlgili şartlardan ayrı olarak ise direksiyon sınavı gözetmenliği sertifikası için 2918 sayılı karayolları trafik kanunun 42’nci maddesince sınav sorumlusu yetki belgesi ( sertifikası ) almak gerekiyor. Bunun için ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu kurslara katılıp en az 30 saatlik bir eğitimden geçmek gerekiyor.

Ehliyet direksiyon sınavı gözetmenliği ücretleri 2022

Direksiyon sınavı gözetmenliği ücretleri Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinin geçici 12.maddesi ile belirlenmektedir. Bu bağlamda ücret politikalarında yapılan değişiklikler şu şekildedir;

  • Direksiyon eğitimi dersi il sınav sorumlusu, bakanlık temsilcisi, il sınav sorumlusu yardımcısı ve sınav yürütme komisyonu başkanı >> en yüksek devlet memurunun brüt aylığının %60’dan
  • Sınav yürütme komisyonu üyeleri ile sınav sürecini kontrol eden ve denetleyenler >> en yüksek devlet memurunun brüt aylığının %45’inden
  • Direksiyon eğitimi dersi uygulama ve değerlendirme komisyonu başkanı ve üyesiyle bina sorumlu ve şeflere >> en yüksek devlet memurunun brüt aylığının %30’undan
  • Direksiyon eğitimi dersi sınavı uygulama ve değerlendirme sınavlarında görev alan mutemet, memur, şoför, bina görevlisi ve güvenlik görevlisine >> en yüksek devlet memurunun brüt aylığının %25’inden daha fazla ücret ödenemeyeceğine karar verilmiştir.
Direksiyon sınavına giren gözetmenlerden başkan ve üyeler için ödenen ücretler aynıdır. Hesaplaması : ” 0.231207 ( Memur maaş katsayısı ) X 3.300 ( gösterge ) = 763 TL ( Brüt ) ” %15 gelir vergisi kesintisi ve damga vergisi brüt ücretten çıkartıldığında net olarak ele geçen direksiyon sınav gözetmen ücreti 643 TL olarak belirlenmiştir.