Ehliyet Yenileme Süresi Uzatıldı Mı? Son yenileme tarihi ne zaman? 

1 Ocak 2016 yılında yapılan mevzuat değişikliklerinden dolayı eski tip sürücü belgeleri yenileri ile değiştirilmek zorundadır. Peki sürücüler ne zamana kadar eski tip sürücü belgesini kullanabilirler? Ehliyetin en son ne zamana kadar kullanabilme tarihi vardır? Detaylar yazımızda yer almaktadır.

Yeni ehliyet için nereye başvurmam gerekiyor?

Eskiden ehliyetlerin harçları ve diğer işlemleri emniyet müdürlüklerinde yapılıyordu, artık tüm işlemleri nüfus genel müdürlüklerinde yapılmaktadır. Dolayısı ile başvurunuzu nüfus işleri genel müdürlüğüne direkt yapmak zorundasınız. Öncelikle internet sitelerine girerek ( randevu.nvi.gov.tr/ ) yeni randevu talebi oluşturmanız gerekmektedir. İnternet üzerinden başvuru yapmakta zorlanıyorsanız telefondan ALO 199 u da arayarak randevu talebinizi oluşturabilirsiniz.

Randevu talebi oluşturulduktan sonra nüfus işleri müdürlüğüne giderek gerekli belgeleri ve evrakları teslim etmeniz gerekmektedir. İlgili belgeler tam anlamı ile doğru teslim edildikten sonra yeni ehliyetiniz PTT ile adresinize gönderilmektedir. Aynı zaman da dilerseniz aktif araç kullanıyorsanız sizlere geçici ehliyet belgesi yani ek-50 kağıdı da verebilirler. Ayrıca bkz >> Geçici ehliyet belgesi nedir? <<

Ehliyet yenileme son tarihi nedir?

Yeni tip ehliyetler ilk çıktığında son yenileme tarihi 2020 idi. Fakat gelen yoğun talepler neticesinde bu süre uzatıldı. Artık eski tip ehliyetlerinizi 2022 tarihine kadar kullanabilirsiniz. Yeni tip ehliyete geçmek için son tarih 31 Aralık 2022 dir. Bu tarihe kadar eski sürücü belgelerinizi kullanabilirsiniz fakat bu tarihten sonra artık geçerliliğini yitirecektir.

Ehliyet yenileme için gerekli belgeler nelerdir?

Yukarıda artık ehliyet yenileme işlemlerinin nüfus işleri genel müdürlüğünde yapıldığından bahsetmiştik. Aynı zaman da ilgili belgeleri toplamanız gerektiğin de belirtmiştik. Peki bu belgeler nelerdir? İşte toplamanız gereken belgeler;

 • Sağlık raporu
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Adli sicil belgesi ( sabıka kaydı )
 • Kan grubunu gösterir belge ( eski ehliyetinizde yazıyorsa göstermenize gerek yok. )
 • Eski sürücü belgeniz ( ehliyetiniz )
 • Harç ücretinin yatırıldığını gösteren dekont makbuzu.

Ayrıca bkz >> Ehliyet yenileme işlemleri tüm detaylar <<

Ehliyet yenileme için gerekli ücret kaç para?

Ehliyet yenilemesi için gerekli belgeleri gördünüz, peki ilgili belgeler arasında yer alan ödeme yaptığınızı gösteren dekont bedeli yani devlete ödemeniz gereken harç bedeli kaç tl dir? Eski tip ehliyetinizi ilk defa yeniletmek yani yeni tip ehliyet çıkarmak istiyorsanız ödemeniz gereken tutar >> 13 + 2 TL dir. Eğer ehliyetinizi çaldırdıysanız yada kaybettiyseniz ve yeni tip ehliyet alacaksanız ödemeniz gereken tutar yine 13 + 2 TL dir.

Fakat, 2016 tarihinden sonra ehliyet aldınız ve ehliyetinizi yenilemek istiyorsunuz o zaman ödemeniz gereken tutar 280 TL + 65 TL değerli kağıt bedeli ödemek zorundasınız. Dolayısı ile hangi tarzda ehliyetinizi yenilediğinize dikkat edin. Aşağıda yer alan yazımızdan ehliyet yenileme ile ilgili fiyatlar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

>> Ehliyet harç ücretleri 2022 <<

Ehliyet harç ücretleri hangi bankalara yatırılır?

Aşağıda yer alan tüm bankalar üzerinden ehliyet harç tutarlarınızı ödeyebilir ve dekont alabilirsiniz;

Ehliyet harç ücreti yatırabileceğiniz anlaşmalı bankalar
 • Akbank
 • Aktif Yatırım Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Anadolu bank
 • Finansbank
 • Ing Bank
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Şekerbank
 • Tekstilbank
 • Türkiye Halk Bankası
 • Türkiye Vakıflar Bankası
 • Türk Ekonomi Bankası
 • T.C Ziraat Bankası

Ehliyet yenileme işlemi süresi ne kadar?

Birçok ziyaretçimizden aldığımız geri dönüşlere göre sürücüler nüfus işleri müdürlüğünde yine eski sistem gibi çok uzun süre bekleyeceklerini bu işlemin günler belki de aylar süreceğini düşünüyor. Fakat yenilenen sistemler ile beraber ehliyet yenileme işlemlerinizi halletmek 1 saatinizi bile almayabilir. Nüfus işleri müdürlüğünün bulunduğu ilçeye göre değişiklik gösterse de en fazla 2 saat bekleme ile halledilebileceğini bilmeniz gerekiyor.

Dolayısı ile son güne bırakmak yerine sadece 1-2 saatliğine de olsa gidip ehliyetlerinizi yeniletmelisiniz. Son günlere kalan ehliyetler için yenileme başvuruları bir hayli fazla olduğundan çok uzun süreler bekleyebilir ve işlerinizi aksatabilirsiniz.

Yeni ehliyetim kaç günde elimde olur?

Nüfus işleri müdürlüğüne evraklarınızı teslim ettikten itibaren en geç 15 gün içerisinde yeni tip ehliyetiniz başvuru esnasında belirttiğiniz adrese teslim edilir. PTT kargo tarafından gönderilen kargoları, başvuru esnasında verdiğiniz telefon numarasına gelen takip kodu ile takip edebilir ve direkt gelen şubeden de elden teslim alabilirsiniz.

Eğer PTT evinize gelip size ulaşamadıysa şubeye gidip alabilirsiniz. Bu tarz evraklarda genellikle 2 kere evlere ziyaret edilip kargo sahibine ulaştırılmaya çalışılır fakat bunun da garantisi yoktur maalesef. Yoğunluğa göre değişmekle beraber en sağlıklı çözüm gönderi takip kodunuz ile gün be gün ehliyetinizin nerede olduğunu kontrol etmektir.