Ehliyete El Konulma Sebepleri ve Geri Alma Süreci

Yeni uluslararası standartlar gereği ehliyetlerde stajyer ehliyet, ehliyet ceza puanı gibi uygulamalar ülkemizde de artık iyice uygulanmaya başladı. Peki hangi durumlar ceza puanı yeriz? Hangi durumlarda ehliyete el konulur? El konulan ehliyet geri alınabilir mi? Hangi şartlar altında geri alınır veya itiraz edilir? Tüm detayları ile ehliyet el koyma sebepleri yazımızda yer almaktadır.

Makaleye başlamadan önce tüm ziyaretçilerimize, sürücülere ve sürücü adaylarına naçizane uyarımız var; Lütfen bilinçsizce araç kullanmayın. Trafikte veya seyir halinde lütfen gereksiz hızlanmalardan kaçının. Hepsinden öte mutlaka kendi ve diğer yolcuların emniyet kemerlerinin takılı olduğundan daima emin olun. Trafikte sizinle beraber diğer canlar da var. Herkesin iyiliği için trafik kurallarına ehemmiyetli bir şekilde uyalım.

Ceza puanı ne demek? Ne işe yarıyor?

Ülkemizde yeni düzenlemeler neticesinde sürücülere belirli trafik kurallarını ihlal etmeleri durumunda ceza puanı yazılabilmektedir. Peki tam olarak ceza puanı nedir? Ceza puanı, trafik kuralının ihlaline göre değişen puanlama sistemidir. Sürücü 100 puan üzerinden değerlendirilir. Eğer puanlarının toplamı 100 e ulaşırsa çeşitli yaptırımlar uygulanır.

100 Ceza puanı olunca ne oluyor?

Sürücüler eğer ilk ceza puanını yediği günden itibaren geçerli 1 yıl süresince farklı ceza puanları da yiyerek 100 puan olan kotasını doldurursa cezalandırılırlar. Bunlar para cezası, ehliyet el konma gibi cezalar olarak belirlenmiştir. Tam olarak özetlemek gerekirse;

Sürücü 100 ceza puanına ulaştığında ehliyetine 2 ay süre ile el konulur. 2 ayı doldurduktan sonra sürücüler ehliyetlerini geri alabilirler. Peki 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını 2 kere dolduran sürücülere ne ceza verilir? Aynı yıl içerisinde iki defa 100 ceza puanı yapan sürücülerin ehliyetlerine bu sefer 2 ay değil 4 ay el konulur. Aynı zamanda ehliyetini geri almak isteyen sürücülerin psikoteknik muayenesine girmesi gerekmektedir. Ayrıca bkz: Psikoteknik nedir? Nasıl alınır?

Pek rastlanmasa da eğer sürücü 1 yıl içerisinde 3.defa ceza puanını doldurursa bu sefer ehliyetine süresiz el konulur. Ve bir daha ehliyet sahibi olamayacaktır. Ehliyetine el konulan sürücü trafiğe çıkarsa cezası ne kadar? 2022 yılında yapılan zamlarla beraber ehliyetine el konulmuş sürücü trafikte araç kullandığı zaman 2390 TL para cezasına çarptırılır. Ayrıca ceza puanının yanı sıra başka asli kusurlu durumlar vardır bunlar;

Ölümlü trafik kazalarında kusurlu bulunma

Eğer sürücü trafik kazasına karışmış ve ölümle sonuçlanmışsa yapılacak yargılanmaların ve tespitlerin ardından kusurlu bulunursa ehliyetine 1 yıl süre ile el konulur. Bu süre zarfında trafiğe çıkması yasaklanır eğer çıkılırsa da para cezasına tabii olur.

Uyuşturucu veya etken madde kullanımında trafiğe çıkma

Trafikte uyuşturucu, bağımlılık yapan etken madde veya bunların benzeri ürünlerle trafiğe çıkmış sürücülere ise ciddi yaptırımlar uygulanır. Öncelikle ehliyetlerine 5 yıl süre ile el konulur. Sürücü aynı zamanda para cezasına da çarptırılır. İlgili para cezası 7288 TL dir. Bu 5 yıllık süre zarfınca sürücü trafiğe çıkarsa yine ek olarak 2390 TL para cezasına çarptırılır.

Hız sınırına bağlı ehliyete el konulma

Sürücüler eğer 1 yıl içerisinde toplam 5 defa hız sınırını ihlal ederse ehliyetlerine 1 yıl el konulur. Hız cezası nedir? Belirlenen hız sınırlarını %30 fazla bir şekilde ihlal etmeye hız cezası denmektedir. Sürücüler bu sınırı aşar ve 5 defa tekrarlar ise ehliyetlerine el konulmanın yanı sıra sürücülerden psikoteknik belgesi yani muayenesi olması da istenir.

Alkollü sürücünün ehliyetine el konulma sebepleri

Sürücüler alkollü bir biçimde trafiğe çıkar ve cezalandırılırsa yaptırımları çok büyüktür. Öncelikle 0.50 promil alkol tespit edildiğinde sürücüye 1823 TL para cezası bunun yanı sıra 6 ay ehliyetine el konulma uygulanır. Sürücünün alkol promili eğer araç kendinin değilse 0.21 ve üzeri ise yine 6 ay ehliyetine el konulur ve 1823 TL para cezasına çarptırılır. Bunun yanı sıra eğer sürücüler 5 yıl içerisinde 2 defa alkol cezası yerse bu sefer 2286 TL para cezasının yanı sıra 2 yıl süreli ehliyetine el konulur.

İlgili sayı sürücüler için 5 yıl içinde 3 defa olursa artık para cezası 3674 TL ye ve ehliyetine el konulma süresi ise 5 yıla kadar çıkmaktadır. Aynı zamanda eğer sürücüler 0.21 promil alkolün üzerinde bir kazaya karışırlarsa 2720 TL para cezasına ve 2 yıl ehliyetinin ellerinden alınmasına dair cezaya çarptırılırlar.

El konulan ehliyete nasıl itiraz edilir?

Bazı durumlarda yanlış anlaşılmalardan veya farklı sorunlardan dolayı sürücüler yanlışlıkla ceza yiyebilmektedir. Yada eğer el konulmuş ehliyetinize itiraz etmek istiyorsanız ne yapmalısınız? Öncelikle en yakın avukatlık bürosuna gitmeniz gerekmektedir. Polis memurlarının sizlere vermiş olduğu tutanaklar ile beraber ilgili avukatlara danışarak cezanıza itiraz edebilirsiniz.

İlgili mahkemeler eskiden olduğu gibi idari mahkemeler tarafından değil artık sulh ceza mahkemeleri tarafından yürütülmektedir. Buna göre avukatlık bürosunu seçmenizde de ek olarak yarar vardır.

Ayrıca bkz: