Ehliyetim Kayboldu – Kayıp Ehliyet / Sürücü Belgesi İşlemleri? Ücretleri Nelerdir?

Çeşitli sorunlardan dolayı ehliyetini kaybeden veya çaldıran sürücüler ehliyetlerini tekrar çıkartmak için hangi adımları uygulayacağını pek bilmiyorlar. Zira yıllar geçmiş olduğu için ilk alındığından itibaren değişen mevzuatlar gereği baya bir soru birikiyor. Bu yazımız da sizlere çalıntı, kayıp ehliyet durumunda yapmanız gerekenleri anlatacağımız bir makale sunduk.

“Eğer sürücü belgeniz 1.1.2016 tarihinden önce alınmış bir ehliyet ise hemen altta ki yazıdan devam edin, eğer sürücü belgeniz 1.1.2016 tarihinden sonra yani yeni ehliyet belgesi formatın da ise bir altta ki paragraftan devam edin.”

Eski Tarz Ehliyet Kaybı veya Çalıntı Durumu

Sürücü belgenizi 2016 dan önce çıkarttıysanız bu paragraf sizi ilgilendiriyor. Eski tarzda ki ehliyetler zaten mevzuatlara göre yenilenmesi gerektiğinden ötürü normalden daha az ücret ödeyerek ehliyetinize sahip olabilirsiniz. Fakat unutmamanız gereken detay eğer indirimli fiyattan yararlanmak istiyorsanız mutlaka ilk defa değiştiriyor olmanız gerekiyor. Eski tarzda ki ehliyetler için ücretler;

  • 13 TL > Değerli Kağıt Bedeli
  • 2 TL > Vakıf Payı

Yukarıda ki ücreti bankaya yatırmanız gerekiyor. Nüfus müdürlüğüne gittiğiniz de bu ücreti yatıracağınız bir yer bulunmuyor lütfen bunu göz ardı etmeyin.

Yeni Tarz Ehliyet Kaybı veya Çalıntı Durumu

Eğer ehliyetiniz hali hazırda zaten 2016  tarihinden sonra çıkartıldı ise ve siz kaybettiyseniz ödemeniz gereken tutar farklılaşıyor. Yeni tarz ehliyet için ücretler;

  • 280 TL > Değerli Kağıt Bedeli
  • 65 TL > Vakıf Payı

Toplam da 345 TL ödeme yapmanız gerekiyor. Herhangi bir ehliyet sınıfı fark etmeksizin tüm ehliyet grupları için bu ücreti ödemek zorundasınız.

Ehliyet Kayıp Durumunda İstenilen Belgeler

Sağlık Raporu :

Ehliyetiniz çalındı veya kayıp oldu ise bir takım evraklar toplamanız gerekiyor. Bunlardan birisi sağlık raporudur. Yani teknik olarak aile hekimi veya sağlık kurulu tarafından sizlere Sürücü olur raporu verilmesi gerekiyor. Bu konu ile ilgili ileri okumayı > Ehliyet Sağlık Raporu İşlemleri < adresimizden yapabilirsiniz.

İlgili sağlık raporları Sağlık Bakanlığına bağlı tüm kamu ve özel hastane, poliklinik gibi yerlerden alınabilir. Aile hekimlerinde de alınabilir. Dolayısı ile aile hekiminden alınan sağlık raporlarına ücret ödemezsiniz fakat özel hastaneler veya türevi yerlerden alacağınız sağlık raporları için cüzi ücretler ödeyebilirsiniz. Eğer hekimleriniz tarafından sevk edilirseniz sağlık kurullarına ödeyeceğiniz tutar ise yine değişiklik gösterebilir. Üstteki link üzerinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Biyometrik Fotoğraf :

Eskiden ehliyetler, nüfus cüzdanı, pasaport vb. kamu defterlerinde vesikalık fotoğraflar kabul görüyordu fakat değişen sistemler neticesinde artık tek tip fotoğraf tarzına geçiş yapıldı. Biyometrik fotoğraf. Ehliyetinizi tekrar almak istediğiniz için toplayacağınız evraklar içerisinde mutlaka Biyometrik fotoğraf da olmak zorunda. 2 adet Biyometrik fotoğraf istenen evraklar için ödemeniz gereken tutar bulunduğunuz bölgede ki fotoğrafçılara göre değişiklik gösterebiliyor. Ortalama 30-50 TL arası değişen Biyometrik fotoğraflardan 2 tanesi ehliyet için yeterli olacaktır.

Kan Grubu Kartı :

Nüfus müdürlüğünden tekrar ehliyet isteğinde bulunduğunuzda istenen belgeler arasında kan grubu beyanı da bulunmaktadır. Yani o an kan grubunuzu sorabilirler. Ya da kan grubu kartınız var ise direkt belgelerinizin arasına koymanızda fayda var.

Daha detaylı bilgiler için > Ehliyet Belgesi İçin Gereken Belge ve Evraklar < isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Kayıp veya Çalıntı Ehliyet İçin Randevu Almam Gerekiyor Mu?

Genel anlamda gerek ehliyet, gerekse pasaport, yeni kimlik kartı gibi başvuruların tümünde randevu almanız gerekiyor. Özellikle ehliyet kısmında randevular çok önemli. Bir yanlışında önüne geçmek istiyoruz, bazı ziyaretçilerimiz bize harç ücreti gibi ücretleri yatırdıktan sonra randevu aldıklarını söylüyorlar. Öyle bir durum söz konusu değil. Şu anda bile direkt olarak randevu alabilirsiniz.

Ücret, harç gibi tutarları daha sonra gerçekleştirebilirsiniz. Tek husus belgelerinizi nüfus müdürlüğüne teslim ederken makbuzu göstermeniz gerekiyor. Yani örnek vermek gerekirse, 1 ocak tarihinde randevu alan bir kişi 15 ocağa randevu alsın diyelim. Bu 15 günlük zaman diliminin içinde istediğiniz gün harçlarınızı yatırabilirsiniz. Önemli olan nüfus müdürlüğüne gittiğiniz de evraklarınızın tam olması. Evraklarınızın içerisinde de harç ücreti makbuzu bulunmak zorunda. Konu ile ilgili > Ehliyet Randevu İşlemleri < konumuza bakabilirsiniz.

Ehliyet Ücretleri Nereye Ödenecek? Hangi bankaya yatırmalıyız?

Pasaport, yeni kimlik gibi belgelerin ücretleri tek bir ücret altında ödenebilirken yukarıda bahsettiğimiz gibi ehliyet harç ücretleri biraz daha farklı. Örneğin devlete ödenen harç, vakıf payı bedeli ve değerli kağıt gibi 3 farklı ödeme türü bulunuyor. Fakat bu durum kafanızı karıştırmasın. İlgili bankalara gidip durumunuzu anlattığınız da hepsini toplu olarak alıyorlar zaten. Yani sizlere verilen dekontta aslında tüm tutarların ödendiği açıkça belirtiliyor. Anlaşmalı bankalara ise > Ehliyet Harç Ücretleri < konumuzdan göz atabilirsiniz.

Ehliyetim Kayboldu veya Çalındı Gazeteye yada Başka yere ilan vermem gerekiyor mu?

Böyle bir algı halk tarafından yayılmış durumda fakat böyle bir husus söz konusu değildir. İster ehliyetiniz olsun ister pasaport hiçbir işlem yapmadan doğrudan nüfus müdürlüğünden yenisini çıkartmanız gerekmektedir. İlan veya başka bir şey yapmanız gerek yok.

Ehliyetim Kaç Günde Çıkar? Ne Kadar Sürede Bana Ulaşır?

Nüfus müdürlüğüne gidip belgelerinizi teslim ettikten sonra ehliyetiniz en geç 3 iş günü içerisinde basıma gönderilir. Ardından takip eden 2 hafta içerisinde elinize ulaşır. Ehliyetin belirtilen adrese gelmeme gibi durumlarında yapmanız gerekenleri > Ehliyetim Gelmedi PTT Ehliyet Sorgulama < yazımızda detaylıca anlattık.

Aynı zaman da nüfus müdürlüğünde işlerinizi hallettikten sonra eğer araç kullanmaya devam etmek istiyorsanız oradan ek-50 yani geçici sürücü belgesi almanız gerekiyor. E devlet üzerinden de alınabilen belge ile ilgili de detayları yine > Geçici Ehliyet Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? < yazımızdan bulabilirsiniz.