2022 Ehliyetsiz araç kullanma cezası ne kadar?

Ülkemizde sürücü belgesi olmayan vatandaşların araç kullanmaları yasaktır. Tespit edilmesi durumunda oldukça ciddi yaptırımları vardır. Peki ehliyetsiz otomobil, motor veya farklı bir motorlu taşıt kullanmanın cezaları nelerdir? Nasıl bir yaptırım uygulanır? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2022

Ülkemizde sürücü belgesi olmadan araç kullanmak suçtur ve yaptırımları vardır. Mevzuatlar oldukça açıktır. Madde 36 – Motorlu araçların, sürücü belgesi sahibi olmayan kişiler tarafından karayollarında sürülmesi ve sürülmesine izin verilmesi yasaktır. Araçlar, bu kanunda sınıfları belirtilen sürücü belgelerine sahip olan sürücüler ile iki veya çok taraflı anlaşmalara göre sürücü belgesi bulunan veya geçerli uluslararası sürücü belgesi olan kişilerce sürülebilir.

(Yeniden Düzenleme: 21/5/1997 – 4262/4 md.) Sürücü belgesi sahibi olmadan trafiğe çıkanlara ilk tespitte bir aydan iki aya kadar, tekrarı halinde iki aydan üç aya kadar hafif hapis cezası verilir. Ayrıca bu kişiler her defasında 7 200 000 lira hafif para cezasıyla da cezalandırılırlar. Bu kişilerin kazaya neden olması halinde bu cezaların uygulanması diğer cezaların uygulanmasına engel teşkil etmez. Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca tescil plakasına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.”

Yukarıda Rezmi Gazete’de yer alan mevzuatları görmekteseniz. Toparlayacak olursak eğer ehliyetsiz araç kullanan kişilere;

  • Araç sahibi kendisi ehliyetsiz araç kullanıyorsa ceza tutarı 3674 TL.
  • Aracı kullanan kişi ehliyetsiz ve araç kendisinin değilse ( 2 katı ceza uygulanır ) tutar 7348 TL.

Burada bahsedilen 7348 TL şöyledir; araç plakasının sahibine ve süren kişiye ek olarak uygulanan bir cezadır. Fakat araç sahibi kendi aracını ehliyetsiz kullanıyorsa sadece 3674 TL öder. Tüm bu ceza tutarlarını sürücüler isterlerse 15 gün içinde ödeyip %25 erken ödeme indirimi ile ödeyebilirler.

3674 TL nin erken ödeme indirimi 2755,5 TL dir. 7348 TL nin erken ödeme indirimi ise 5511 TL dir. Bu erken ödeme indirimleri sadece cezanın kesildiği günden itibaren 15 gün boyunca geçerlidir. Lütfen süreye ve dikkat edin.

Eğer sürücünün ehliyeti varsa ve o an ehliyeti istenildiğinde ( evde unutmuş, yıpranmış veya kayıp ) gösteremiyorsa önce kontrol edilir. Doğruluğu tespit edildikten sonra yanında taşımadığı için sürücüye 427 TL para cezası kesilir. Eğer indirimli ödemek isterse sürücü 320,25 TL indirimli olarak ödeyebilir.

Trafik cezasını nereye ödeyeceğim?

Artık tüm trafik cezaları internet ve mobil bankacılık bunların yanı sıra banka şubeleri, vergi daireleri ve GİB ( Gelir İdaresi Başkanlığı ) online ödeme sisteminden yapabilirler. Online olan GİB sitesinde trafik cezası ödeme kısmına girerek kendi bilgilerinizi doldurmanız gerekmektedir. Açılan ekran ceza tutarlarını ve yasal karşılıklarını görebilir daha sonrasında güvenilir olarak kredi kartı yada banka kartı ile trafik cezası ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bunların yanı sıra internetten ödemede sorun yaşıyorsanız herhangi bir bankanın şubesi veya kendinize ait bir bankanın şubesi yada kredi kartı, banka kartı kullanmıyorsanız gelir idaresi başkanlığına bağlı tüm vergi dairelerinden trafik cezası ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bu ödemeler eğer cezaların kesildiği 15 gün içerisinde ödenirse indirim tutarı son aşamada otomatik olarak yansır. Eğer indirimli tutarlar  yansımıyorsa ve 15 gün geçmediyse mutlaka farklı bir ödeme türü seçip indirimli olarak ödeyin.