Elektrikli bisiklet sorunları ve çözümleri

Günümüzde artan trafik sorunları ve sıkışık sokaklar, caddeler nedeni ile elektrikli bisikletlere ( E-Bisiklet ) talep oldukça artmış durumda. Hem uzun yollar gitmenize olanak sağlarken aynı zamanda kalori yaktıran elektrikli bisikletler mevzuatlara göre trafikte kullanılabilir mi? Ne gibi problemleri var ve çözümleri nelerdir?

Nedir bu elektrikli bisiklet?

Normalde insan gücünü mekanik enerjiye çevirip yol almanızı sağlayan araçlar bisikletlerdir. Elektrikli bisikletler de ise durum yine aynıdır fakat insan gücünün yanı sıra size yardımcı olan bir de elektrik motoru gücü vardır. Dolayısı ile normalde 1 birim güç kullanarak gittiğiniz yolda artık daha az örneğin 0.50 birim güç uygulayarak gitmenize olanak sağlamaktadır.

Elektrikli bisikletler sayesinde dik yokuşlarda çok az kuvvet uygulayarak rahatlıkla yol alabilirsiniz. Bunun yanı sıra düz yollarda ve yokuş aşağı yollarda ise elektrik motorunu devre dışı bırakarak hem tasarruf hem de rejeneratif sağlayabilirsiniz.

Elektrikli bisiklet problemleri ve çözümleri

Her türlü araçlarda olduğu gibi elektrikli araçlarda da problemler olabilir. Üretim kaynaklı, tüketici kaynaklı veya çevresel faktörlerden kaynaklı bir çok sorun oluşabilir. Aşağıda yer alan problemler genellikle tüketicilerin başına gelen yaygın sorunlardır. Çözümleri ile beraber her zaman yetkili teknik servislere danışılması önerilir.

Tüm bağlantıların doğru yapıldığından emin olmak

Öncelikle de monte geliyorsa aracınız veya yetkili serviste monte ediliyorsa tüm bağlantılarının doğru ve eksiksiz yapıldığından emin olun. Hatta deneme sürüşleri yapılıp öyle teslim alınması tavsiye edilmektedir. Elektrik motorunu çalıştırabilmek için pillere ihtiyaç vardır. İlgili pillerin akım değerleri yüksek.

Bu akım değerleri insan sağlığına zarar verebilecek nitelikte olduğundan mutlaka bağlantıların gözden geçirilmesi, usta veya bilirkişi tarafından kontrol edilmesi fazlaca önem arz etmektedir. En çok karşılan problemlerin başında ise elektriği verdiğinizde gösterge ekranının gelmemesi ve motora güç iletilmemesi sorunudur.

Bu sorun zaten başlı başına elektrik tesisatının doğru yapılmadığını göstermektedir. Fakat bunun yanı sıra aşağıdaki sebeplerden dolayı da olabilir;

  • Akü temassızlığı
  • Sigorta sorunu
  • Beyin ( Çip, işlemci ) sorunu
  • Kablo tesisatı sorunu

Kontak çevrildiğinde gösterge ekranına elektrik gelmemesi, motora elektrik iletilmemesi gibi sorunlar hep yukarıda bahsedilen maddelerden kaynaklanmaktadır. Dolayısı ile akü kontrolü elzemdir. Çünkü bütün enerji akülerden yani pillerden gelecektir. Pil kontrolü sağlam olduktan sonra bakacağınız ilk şey sigortalardır.

Sigortalar atmışsa, her şey sağlam olsa dahi motora elektrik verilmez. Dolayısı ile pillerin çalıştığından emin olduktan sonra sigortalara bakmakta fayda var. Arızalı ise yenisi ile değiştirilmeli veya kaçak elektrik algıladıysa direkt atmıştır. Bu durumda sigortayı açmadan elektrik tesisatını baştan incelemek gerekir.

Tüm her şeyin sorunsuz olduğu durumda dahi çalışmıyorsa, beyin yani çip sorunu olabilmektedir. Elektrikli bisikletlerde gücü alma, aktarma vb bütün işlemleri gerçekleştiren bir beyin vardır. İlgili beyin işlemci dediğimiz CPU teknolojisini kullanır. Herhangi bir şekilde darbe veya sıvı teması almış olabilir dolayısı ile yukarıdaki sorunlar haricinde geriye kalan tek seçenek beyin arızası seçeneği olabilir.

Eğer beyin arızası olduğundan emin olunduysa, ilgili yetkili servise beyini göndermelisiniz. Her elektrikli bisikletin beyinleri aynı olmamaktadır. Dolayısı ile yetkili servis veya satın aldığınız yer iletişime geçerek bu işlemleri yapmanız sizin faydanıza olacaktır.