Emniyet Kemeri Takmama Cezası 2022 Ne Kadar?

Yapılan ceza ödemeleri düzenlemeleri neticesinde sürücülerin en çok merak ettiği bir diğer trafik kuralı cezası, emniyet kemeri takmama 2022 yılında kaç TL oldu? Emniyet takmamanın cezası nedir? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

Emniyet kemeri takmamanın riskleri çok büyük!

Yıllardır yapılan güvenlik önlemlerinin yanı sıra araçlar içerisinde seyir halinde yapılan trafik kazalarının büyük kısmı ölüm veya ağır yaralanmalara yol açmaktadır. Araç üreticilerinin en büyük ikazlarından birisi ise mutlaka ama mutlaka emniyet kemerlerinin takılı olması yönündedir. Peki tüm bunlara rağmen neden emniyet kemeri takmada dünyadan çok gerideyiz.

Toplumumuzun kendine olan güveni ve umursamaz tavrı nedeni ile hem kendimizi hem de trafik esnasında diğer sürücülerin hayatlarını hiçe sayan sürücüler elbette fazlası ile var. Fakat tüm bunlara rağmen emniyet kemeri takmak dahi ölüm oranını çok ciddi bir şekilde düşürmektedir.

Oluşan trafik kazalarının büyük kısmında sürücüler ön camdan dışarıya ve omuz, boyun ve kafa çevresini çok sert bir şekilde katı yüzeylere vurarak geçiriyorlar. Bu kaza esnasında ise kemer takılı olmadığında ya ölüm ya da çok ciddi sakatlık gibi sonuçlar doğuyor. Bu bağlamda lütfen kendiniz de dahil araç içerisinde yer alan tüm yolcuların emniyet kemerlerini takmalarını sürdürün.

Emniyet kemeri takmama cezası 2022

Ülkemizde de yapılan yönetmelik değişiklikleri dolayısı ile emniyet kemeri takmadan araç kullanmanın cezası oldukça ağırdır. Caydırıcı olacağı düşüncesi ile para cezası olarak belirtilen cezanın 2022 yılında güncel net tutarı 196 TL dir. Sürücülerin cezanın kesildiği günü takip eden 15 gün içerisinde ödemelerini gerçekleştirirse eğer bu tutarı indirimli olarak 147 TL olarak ödeyebilirler.

Emniyet kemeri takmama cezası sadece para cezası olarak sınırlandırılmış değil. Para cezasının yanı sıra eğer sürücü stajyer ehliyet konumunda ise 15 ceza puanı da sürücü belgesine işlenir. Trafik yönetmeliğinin 78/1-a mevzuatına göre bu cezaları ödemek zorundasınız. Bildiğiniz üzere stajyer ehliyet konumunda yer alan sürücülerin ehliyet puanları 100 puana ulaşınca ehliyetlerine el konulup ardından psikoteknik belgesi yönetmeliği uygulanmaktadır. Bu konular ile ilgili bilginiz yok ise;

Yazılarımızı mutlaka okumanızı öneririz. Unutmayın bu cezanın diğer hususu ise motosiklet kullanıcılarının gerekli ekipmanları takmaması durumudur. Yani trafikte seyir halinde kaskı, dizliği ve koruyucu ekipmanı bulunmayan motosiklet, bisiklet vb. araçları kullanan sürücülere ise 142 TL idari ceza kesilmektedir.

Ceza puanı dolanların ehliyetlerine el konulacak!

Yazımızda da bahsettiğimiz gibi eğer emniyet kemeri cezası kesilen sürücülerin sürücü belgelerinde puanları 100 olmuşsa veya aşmışsa ehliyetlerine el konulacak. 2 ay kadar el konulan ehliyetlerini ise sürücüler belli bir psikoteknik prosedürlerini izleyerek geri alabilirler.