Emniyet Şeridi Cezası Ne Kadar? 2022 Güncel

Yeni yapılan zamlarla beraber trafik yönetmeliği kanununa göre emniyet şeridi cezaları kaç tl oldu? Son zamlarla beraber vatandaşlar diğer cezalarında çok fazla olmasından şikayetçi fakat sürücü olmayan vatandaşlar ise cezalardan memnun. En azından caydırıcı olan para cezaları trafikte tehlikelerin önüne geçilmesi için büyük adım.

Emniyet şeridine girdim ceza yer miyim?

Ülkemizde karayollarında bulunan emniyet şeritlerini kullanarak trafiği ihlal etmek suçtur ve cezası bulunmaktadır. Buna her sürücü dahildir. Fakat trafik kazaları, hastalık ve rahatsızlık durumları, acil yardım ve kurtarma gibi durumlarda emniyet şeritlerini kullanmak ceza sebebi değildir. Tabii bunun içinde baya bir araştırma yapılıyor. Dolayısı ile emniyet şeridini kullanıp trafik polisine yakalandığınız vakit görevli memurları gerçekten acil durumunuz olduğuna ikna edemezsiniz ceza ödeyebilirsiniz.

Emniyet şeridi cezası 2022

Yeni yılda yapılan zamlarla beraber emniyet şeridi ihlali cezası 1823 TL dir. Bu durumda kesilen ücret ihlali takiben 15 gün içerisinde ödenirse şayet %25 indirimli şekilde ödenebilir. Emniyet şeridi ihlali cezasının indirimli hali 1367,25 TL dir. Ceza yediğinizi e devlet üzerinden giriş bilgilerinizi yazarak arama bölümünden ceza, trafik cezası gibi aramalar yaparak EGM üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Emniyet şeridi ihlali cezaları sadece trafik polisleri ile değil elektronik denetleme sistemi ( EDS ) ile de kontrol edilmektedir. Dolayısı ile mutlaka emniyet şeridini kullandıktan itibaren ara ara e devlet üzerinden plaka ile kontrol etmenizde fayda var. Ülkemizde maalesef trafikten kurtulmak için emniyet şeridini oldukça sık ihlal eden sürücüler var.

Dolayısı ile ülkemizde en çok kesilen trafik cezalarından birisi ise emniyet şeridi ihlalidir. Tüm vatandaşlarımıza uyarımız lütfen gerekmedikçe emniyet şeritlerini kullanmayın zira arkanızdan son sürat gelen bir ambulans sizin yüzünüzden can kurtarmaya geç kalabilir. Hayati tehlikesi olan hastalar için unutmayın 5 saniye bile çok değerli!