F Sınıfı ehliyet ve kapsadığı araçlar

F sınıfı ehliyet halk arasında Traktör ehliyeti olarak da bilinen sürücü belgesini almak için neler gerekli? Gerekli şartlar nelerdir? F sınıfı ehliyet almak kaç para? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

F sınıfı ehliyet nedir? Traktör ehliyeti nedir?

Resmi Gazete’de yer alan Madde 8/75-m e göre F sınıfı sürücü belgesi lastik tekerlekli traktör kullanacaklara verilir. F sınıfının kapsadığı tek araç grubu traktör ve M yani moped grubunda yer araçlardır.

F sınıfı ehliyete sahip olmadan B sınıfı ehliyet sahibi vatandaşlar da traktör kullanabilirler. B sınıfı ehliyetin kapsadığı sınıflar içerisinde M ve F sınıfı da yer almaktadır. Dolayısı ile B sınıfı ehliyete sahip biri Traktör kullanırken B ehliyetini göstermesi yeterlidir.

F sınıfı ehliyet nasıl alınır?

Hiç ehliyetiniz yok ise F sınıfı ehliyet veren bir sürücü kursu bulmanız gerekiyor. Çoğu sürücü kursu sadece F sınıfı ehliyet vermemektedir. Genellikle vatandaşlar B sınıfı ehliyet alıp otomatik olarak F sınıfına sahip olma yolunu seçiyorlar. Fakat bazı il ve ilçelerde F sınıfı ehliyet dersi veren sürücü kursları da bulunmaktadır.

Sürücü kursuna kayıt olurken sizden istenilen belgeleri eksiksiz ve tam bir biçimde teslim edin. Ardından teorik ders eğitimi alacak ve yazılı sınava gireceksiniz. Elektronik ortamda olan sınav sonucunuzu hemen sınav çıkışında öğrenebiliyorsunuz. Teorik sınavdan başarılı olan adaylar, ki başarılı olmak için 50 sorudan 35 veya daha fazla soruya doğru yanıt vermeniz gerekiyor. Direksiyon eğitimlerine başlayabilirler. Direksiyon eğitimlerini bitirip direksiyon sınavına giren vatandaşlar sınavdan da başarılı bir şekilde geçmeleri gerekiyor.

Hem teorik sınav hem de direksiyon sınavında bir adayın en fazla 4 defa başarısız olma hakkı vardır. 4.defa başarısız olan adaylar sürücü kursuna tekrar baştan yazılması gerekiyor. Bu bağlamda 2. ve 3. ve 4. sınavlar için ödemeniz gereken tek tutar sınav ücreti olacaktır. Direksiyon sınavından geçtikten sonra sürücü kursunuzdan alacağınız sertifika ve dosyalar ile nüfus işleri müdürlüğünden randevu almanız gerekiyor. Nüfus işlerinde ise harç ücretinizi yatırıp dosyalarınızı teslim ettikten sonra ehliyetiniz belirttiğiniz adrese PTT ile en geç 7 iş günü içerisinde gönderiliyor.

F sınıfı ehliyet için gerekli belgeler nelerdir?

Traktör kullanabilmek için gerekli olan F sınıfı ehliyet için hangi belgeleri toplamanız gerekiyor? Bu belgeler sizden sürücü kursuna kayıt için istenildiği için önemlidir. Ve sınavların ardından dosyanıza eklenecekleri için güncel ve eksiksiz olmanı önem arz etmektedir. İşte istenilen belgeler ve evraklar;

  • Nüfus cüzdanı, yeni kimlik veya pasaport
  • Kan grubu gösterir belge ( Kimlikte yazıyorsa gerek yok. )
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Sabıka kaydı
  • Diploma ( En az ilkokul mezunu olmanız gerekiyor. )

Nüfus müdürlüğüne giderken ise yine 2 adet biyometrik fotoğraf, sürücü kursundan almış olduğunuz dosya ve ehliyet harç ücretlerini yatırdığınıza dair makbuz götürmelisiniz.

F sınıfı ehliyet kaç para? Ücretleri 2022

Her yılbaşında ehliyet harçlarına yapılan zamlarla beraber Traktör ehliyeti yani F sınıfı ehliyet de zamlanmıştır. Aşağıda yer alan listede yazan ücretler 2022 yılında belirlenmiş toplam ücretlerdir. Bazı kalemler bulunduğunuz il ve ilçeye göre değişiklik göstermekle beraber ortalamaya yakın tutarlardır.

  • Ehliyet harç ücreti 370 TL
  • Ehliyet değerli kağıt bedeli 280 TL
  • Ehliyet vakıf payı bedeli 65 TL
  • Ehliyet sürücü kursu bedeli 2400 TL

Toplam ücret 3115 TL tutmaktadır. Burada değişen tek kalem ise sürücü kursu fiyatıdır. Sürücü kursu fiyatları bulunduğunuz lokasyona göre değişiklik gösterebilir.

Daha ileri bilgi: