F1 Yetki Belgesi nedir ve kimlere verilir? F1 Yetki Belgesi fiyatları

Yolcu taşımacılığı yapmak için gerekli yetki belgesi türüne ne ad verilir? Acente açmak için gerekli şartlar nelerdir? F1 Yetki Belgesi nedir ve kimlere verilmektedir. F1 Yetki Belgesi ücretleri 2022 yılında ne kadar oldu? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

F1 Yetki Belgesi nedir?

Yurt içinde ticari yolcu taşımacılığı alanında faaliyet göstermek isteyen acentelerin almakla mükellef olduğu yetki belgesi türüne F1 Yetki Belgesi denilmektedir. F1 Yetki Belgesi sahipleri kendi nam ve hesaplarına taşıma yapamaz, yaptıramaz ve yolcu bileti düzenleyemezler.

Başvuru yapan kişilerin A1, D1, D2 ve D4 yetki belgesi sahibi taşımacılardan en az biri ile düzenlenmiş acentecilik sözleşmesi bulunmalıdır. Faaliyet gösterilecek yer ilçe ise 2.000 TL, il ise 6.000 TL işletme sermayesi zorunluluğu bulunmaktadır. Bununla beraber elverişli bir büroya, eğer terminallerin bulunduğu bir yer ise mevzuatlara uygun bir büroya da ihtiyaç duyulmaktadır.

F1 Yetki Belgesi sahibi kişilerin açacakları her acente için ödeyecekleri sermaye, başlangıçta ödedikleri sermaye ile aynı oranda katlanarak artar. Köy, kasaba veya belde gibi yerlerde acente açmak isteyenlerden ise sermaye işletme ücreti şartı aranmaz ve yetki belgesi ücretinde %75 indirim uygulanır. F1 Yetki Belgesi sahipleri aynı anda en fazla 10 taşımacı ile sözleşme düzenleyebilirler.

F1 Yetki Belgesi ücretleri 2022

Yapılan son düzenlemeler neticesinde F1 Yetki Belgesi ücretleri 2022 yılında 7941 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. F1 Yetki Belgesi yenileme ücretleri ise bu oranın %15i yani 1191.15 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.