F2 Yetki Belgesi nedir ve kimlere verilir? F2 Yetki Belgesi fiyatları

Acente açmak için gerekli belgeler nelerdir? Kimler acente açabilir? Yolcu taşımacılığı acentesi için gerekli şartlar nelerdir? F2 Yetki Belgesi nedir ve nasıl alınır? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

F2 Yetki Belgesi nedir?

Ticari amaçlı uluslararası veya yurtiçi yolcu taşımacılığı acentesi açmak isteyen vergi mükelleflerinin alması gereken yetki belgesi türüne F2 Yetki Belgesi denmektedir. F2 Yetki Belgesi sahipleri kendi adlarına bilet kesemez, düzenleyemez ve taşımacılık yapamaz.

F2 Yetki Belgesine başvuran kişilerin A1, A2, B1, B2, D1, D2 veya D4 yetki belgesi sahibi taşımacılardan en az birisi ile imzalanmış acentecilik sözleşmesi bulunmalıdır. Bununla beraber 6.000 Türk Lirası işletme sermayesine sahip olması gerekmektedir. Ayrıca A1, A2, B1, B2, D1, D2 veya D4 yetki belgesi sahibine vereceği büro da istenilen şartlar arasında yer almaktadır.

F2 Yetki Belgesi sahiplerinin açacakları her şube için yatıracağı işletme sermayesi bir öncekine göre katlanarak artmaktadır. Aynı anda en fazla 10 adet taşımacı ile sözleşme yapabilirler. Maliye Bakanlığı’nca onaylı online bilet düzenlemesi yapılan şubeler bu sayıya dahil edilmez.

F2 Yetki Belgesi fiyatları 2022

Son düzenlenen ücretler neticesinde 2022 Yılı F2 Yetki Belgesi fiyatları 11.912 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. F2 Yetki Belgesi yenileme ücretleri ise bu oranın %15’i kadar yani 1.786 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.