G Sınıfı Ehliyet Tüm Detaylar! Fiyatları ve Nasıl Alınır?

Yenilenen ehliyet sınıfları ile birlikte bir çok ehliyet sınıfının kodları değişmiştir. Forklift ehliyeti olarak halk arasında bilinen ama mevzuatlar da iş makinesi ehliyeti olarak geçen g sınıf ehliyet nedir? Nasıl alınır? Fiyatları ve diğer ücretleri nelerdir? Tüm merak edilenler yazımızda yer almaktadır.

G sınıf ehliyet nedir?

G sınıfı ehliyet, operatörlük belgesi ile kullanılan araçları trafikte kullanabilmenize olanak sağlayan sürücü belgesi türüdür. Genel anlamda operatörlük belgesi ile çok sık karıştırılmaktadır. G sınıf sürücü belgesi ile sürücüler kullandıkları araçları trafikte de kullanabilirler. Ama trafiğe kapalı alanlarda kullanılıyorsa şayet sadece operatörlük belgesi yeterlidir.

G sınıfı ehliyet ile operatörlük belgesi arasındaki fark nedir?

Operatörlük belgesi kullanacağınız iş makinesi için yeterlilik belgesidir aslında. Sürücüler kullanacakları iş makinesini ek olarak trafikte de kullanmak istiyorsa, operatörlük belgesinin üstüne G sınıfı ehliyet de almak zorundadır. En temel fark budur. G sınıfı ehliyeti 2918 sayılı trafik yönetmeliği gereği trafikte iş makinesi kullanan her vatandaşın alması gereken belgedir.

G sınıfı ehliyet ile her iş makinesi kullanabilir mi?

Maalesef kullanılamaz, zira günümüz de 20 den fazla iş makinesi türü vardır. Örnek vererek açıklayacak olursak Forklift ile vinç birbirinden farklı motorlu taşıtlardır. Dolayısı ile Forklift operatörlük belgesi almış olan bir sürücü ek olarak G sınıfı ehliyet alacaksa almış olduğu belge türündeki aracı kullanabilir. Diğer iş makinelerini kullanmaya yetkisi yoktur.

G sınıfı ehliyet almak için gerekli şartlar nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde her vatandaş G sınıfı ehliyet alabilir. Bunun için başlıca şartlar bulunmaktadır. Bunlar,

 • 188, 190, 191 ve diğer sürücü belgelerine almaya engel olacak suçları işlememiş olmak.
 • En az ilkokul ve dengi eğitim seviyesinden mezun olmuş olmak.
 • Sürücünün ilgili iş makinesini kullanmasını engelleyecek sağlık sorunun olmaması.
 • En az 18 yaşını doldurmuş olması.

genel anlamda G sınıfı ehliyet almak için gerekli şartlardır. Ayrıca bkz >> Ehliyet alma şartları nelerdir? <<

Forklift (G sınıfı ehliyet) fiyatları 2022

Günümüzde sürücü kurslarının illere göre taban fiyat politikaları olsa da net bir ücret söylemek yanıltıcı olabilir. Aynı zaman da birbirinden çok farklı iş makineleri olduğundan dolayı birbiri arasında çok farklı ücretler bulunan G sınıfı ehliyetler olabilir. Bunun için en sağlıklı bilgiyi kullanmak istediğiniz iş makinesinin eğitimini veren kurumlara danışarak öğrenebilirsiniz.

Kurs ücreti1350 TL
Sınav ücreti140 TL
Sınav harç ücreti1863 TL
Kart ücreti280 TL
Polis vakfı bağış ücreti65 TL

Toplam ödenmesi gereken ücret: 3698 TL dir. Fakat unutulmaması gereken bir detay var; Eğer almış olduğunuz forklift ehliyetini mevcut ehliyetinizin üstüne işletmek istemezseniz daha az ücret öderseniz. Örneğin sınav harç ücreti, kart ücreti ve polis vakfı bağış ücretini ödemenize gerek kalmaz.

Dolayısı ile eğer sürücü mevcut ehliyetine G sınıfı yani Forklift ehliyetini işletmek istemezse 3698 TL yerine 1490 TL vererek de G sınıfı ehliyete sahip olabilir. İlgili konular için bkz >> Ehliyet sürücü kursu fiyatları nedir? <<

İş makinesi türleri nelerdir? Hangileri iş makinesi türüne giriyor?

Aşağıda listelenen her iş makinesi için önce operatörlük belgesi almanız gerekmektedir. Ardından gerekiyorsa G sınıfı ehliyet almanız gerekiyor.

 • Forklift
 • Yükleyici – loader
 • Tavan vinci
 • Silindir
 • Dozer
 • Biçerdöver
 • Finişer – asfalt serme
 • Beton pompası
 • Zemin süpürme
 • Vinç
 • İş kamyonu
 • Ekskavatör
 • Greyder
 • Kazıcı
 • Kule vinçi

Bu saydıklarımız en yaygın bilinen iş makinesi türleridir. Daha fazla iş makinesi türü elbette vardır fakat ülkemizde genel anlamda yaygınlaşmış olanlar bunlardır.

G sınıfı ehliyet nasıl alınır?

Öncelikle sürücü adayları ilgili iş makinesinin eğitimini veren Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı kurumlara başvuru yapmalıdır. Başvurusu tamamlanan kursiyerler öncelikle teorik eğitim alırlar. Ardından sınava girerek 50 soru üzerinden başarılı puan almalıdır. Teorik sınavı geçen kursiyerler kurumun belirlediği direksiyon eğitimlerine katılmalı ve iyice iş makinesini öğrenmelidir.

Ardından ilgili komisyonlarında yer aldığı direksiyon sınavına girer ve sınavdan başarılı olması istenir. Direksiyon sınavından da başarılı bir şekilde geçen sürücü adaylarının dosyaları kurumlar tarafından hazırlanıp, onaylatılır ve sürücü adayı sürücü belgesine sahip olur. Unutmayın birbirinden çok farklı iş makineleri vardır, dolayısı ile başvuracağınız iş makinesi türünün eğitiminin olup olmadığını mutlaka araştırın. Herkese bol şanslar dileriz.