G1 Yetki Belgesi nedir ve kimlere verilir? G1 Yetki Belgesi fiyatları

Eşya taşımacılığı için gerekli yetki belgesi türü nedir? Acente açmak isteyen kişilerin alması gereken yetki belgesi türüne ne ad verilir? G1 Yetki Belgesi nedir? G1 Yetki Belgesi ücretleri 2022 yılında ne oldu?

G1 Yetki Belgesi nedir?

Ticari amaçla yurtiçi eşya taşımacılığı alanında acentecilik faaliyeti göstermek isteyen vergi mükelleflerinin alması gereken yetki belgesi türüne G1 Yetki Belgesi denir. G1 Yetki Belgesi sahipleri kendi namını kullanarak eşya taşıyamaz, taşıttıramaz ve taşıma faturası düzenleyemezler.

G1 Yetki Belgesi türüne başvuracak kişilerin 20.000 Türk Lirası işletme sermayesine ihtiyaçları vardır. Aynı zamanda L1, N1 veya N2 yetki belgesi sahibi kişiler ile K1 yetki belgesi sahibi kişilerle imzalanmış acentecilik sözleşmesi de ayrıca aranılan şartlar arasında gelmektedir.

G1 Yetki Belgesi sahipleri aynı anda en fazla 10 adet yetki belgesi sahibi kişiler ile sözleşme yapabilir. Aynı zamanda N türü yetki belgesi sahibi birileri ile sözleşme imzalanıyorsa her il için sadece bir N1 veya N2 sahibi kişinin unvanı altında faaliyet gösterebilir. Başka yetki belgesi ile yapamaz.

G1 Yetki Belgesi için başvuran kişilerin başvuru süresince en az 30m2 lik kapalı ve aynı zamanda yükleme, taşıma, aktarma ve istifleme gibi hareketleri yapabileceği aynı zamanda 1 adet kamyonetin yanaşıp mal indirip yükleyebileceği bir alana da ihtiyacı vardır.

G1 Yetki Belgesi ücretleri

2022 yılında G1 Yetki Belgesi başvuru ücretleri 7.941 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Bununla beraber yenileme ücretleri ise 1.191 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. G1 Yetki Belgesi yenileme ücretleri başvuru ücretlerinin %15’i oranında gerçekleşmektedir.