G2 Yetki Belgesi nedir ve kimlere verilir? G2 Yetki Belgesi fiyatları

Eşya taşımacılığı acentesi açmak için gereklilikler nelerdir? Acente açmak için ne kadarlık bir sermaye gerekiyor? G2 Yetki Belgesi nedir ve kimlere verilir? G2 Yetki Belgesi almanın şartları nelerdir, tüm detaylar yazımızda.

G2 Yetki Belgesi nedir?

Uluslararası ve yurtiçi eşya taşımacılığı alanında acentecilik faaliyeti göstermek isteyen vergi mükelleflerinin alması gereken yetki belgesi türüne G2 Yetki Belgesi denilmektedir. G2 Yetki Belgesi sahibi kişiler kendi namlarını kullanarak satış yapamaz, fatura düzenleyemez ve taşıma yapamaz / yaptıramazlar.

G2 Yetki Belgesine başvuracak kişilerden 30.000 Türk Lirası işletme sermayesi şartı aranmaktadır. Aynı zamanda L2 veya C2 yetki belgesi sahibi kişilerden en az biri ile imzalanmış acentecilik sözleşmesi de aranılan şartlar arasında gelmektedir.

Başvuru yapan kişilerin yetki belgesi süresince en az 30m2 kapalı alana ve yükleme, boşaltma, taşıma, aktarma, istifleme, depolama gibi işlere elverişli aynı zamanda trafiği etkilemeyen ve en az 1 adet kamyonun yanaşabileceği bir alana ihtiyaçları vardır. G2 Yetki Belgesi sahipleri aynı anda en fazla 10 adet yetki belgesi sahibi ile sözleşme imzalayabilir.

G2 Yetki Belgesi ücretleri 2022

Son zamlarla beraber 2022 yılında G2 Yetki Belgesi ücretleri 11.912 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. G2 Yetki Belgesi yenileme ücretleri ise başvuru oranına göre indirimli 1.786 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.