G3 Yetki Belgesi nedir ve kimlere verilir? G3 Yetki Belgesi fiyatları

Kargo acentesi nasıl açılır? Yurtiçinde kargo taşımacılığı alanında faaliyet gösterebilmek için gereklilikler nelerdir? G3 Yetki Belgesi nedir ve kimlere verilmektedir? G3 Yetki Belgesi ile ilgili tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

G3 Yetki Belgesi nedir?

Yurtiçinde kargo taşımacılığı alanında acentecilik faaliyeti göstermek isteyen gerçek ve tüzel vergi mükelleflerinin alması gereken belge türüne G3 Yetki Belgesi denmektedir. G3 Yetki Belgesi sahipleri kendi namları ile belge düzenleyemez, satamaz veya taşıttıramaz.

G3 Yetki Belgesi için 20.000 Türk Lirası işletme sermayesine sahip olunması ve ayrıca M1, M2, P1, P2 yetki belgelerinden birine sahip kişiler ile sözleşme imzalaması gerekmektedir. Başvuru esnasından en az 20 metrekare kapalı alana bununla beraber taşıma, yükleme, istifleme ve depolama gibi faaliyetleri yapabilecekleri bir yere de ayrıca ihtiyaç duyulmaktadır. En az 1 kamyonun yanaşabileceği alan ve bununla beraber trafiği kapatmama gibi şartlar da aranılmaktadır.

G3 Yetki Belgesi fiyatları 2022

Son düzenlemeler ile beraber G3 Yetki Belgesi başvuru ücretleri 7941 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Bununla beraber yenileme ücretleri ise başvuru ücretinin %15’i kadar yani 1191 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.