Geçici ehliyet belgesi nasıl alınır? Ek-50 Nedir ne işe yarar?

Sürücü belgelerini kaybeden yada yıpranmış olduğundan ötürü yenilemek isteyenler için geliştirilmiş bir sistem olan geçici ehliyet belgesi tam olarak nedir? Ne İşe yarar? Yaptırımları var mıdır? Çeşitli kısıtlamalar var mıdır? Gibi sorulara makalemizde cevaplar bulabilirsiniz.

Geçici Ehliyet Belgesi Nedir?

Sürücü adayları, ehliyet almak için çeşitli aşamalardan geçmektedir. Sürücü kursuna kayıt, derslere girmek, direksiyon sınavına girmek ve en sonunda evraklarını tamamlayıp nüfus genel müdürlüğüne gidip ehliyet başvurusunda bulunmak gibi. Aslında geçici ehliyet belgesi son aşamadır. Eğer sürücü adayı aracı varsa yada ehliyet başvurusunu takip eden günler içerisinde araç kullanma durumunda bulunmak istiyorsa nüfus müdürlüğünde ek-50 yani geçici sürücü belgesi talep edebilir. Bu belge ile tıpkı ehliyeti varmış gibi aracını kullanabilir. Geçici sürücü belgesini en çok talep eden kişiler genellikle ehliyetinin süresi dolmuş, kayıp etmiş veya ehliyeti zarar görmüş kişilerin yenisini talep ederken ki o süre zarfında tekrar araç kullanmaya devam etmek istemesinden dolayı oluşmuştur.

Sürücüler veya sürücü adayları geçici ehliyet belgesi ile araç kullanmaya devam edebilir.

Geçici Ehliyet Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Nüfus müdürlüğünden alacağınız ek-50 kağıdınızın geçerlilik süresi 15 gündür. 15 günün sonunda hala ehliyetiniz yok ise, ehliyetiniz gelene kadar araç kullanamazsınız. Ek-50 için tanımlanmış süre 15 gün olarak resmi gazetede yayınlanmıştır. Sürücü belgesi yani ehliyetiniz elinize ulaştığında ise bu belge artık geçerliliğini yitirecektir. Yani çevirme ya da herhangi bir şekilde ehliyetinizin ihtiyaç olduğu durumlar da bu belgeyi gösteremezsiniz.

Geçici Ehliyet Belgesi İle Şehir Dışına Çıkılır Mı?

Geçici ehliyet belgesini normal ehliyet gibi düşünün sadece süresi kısıtlı. Bunun da sebebi zaten normal şartlar da sürücü belgenizin yolda olmasından kaynaklıdır. Yani geçici ehliyet belgeniz ile şehir dışına çıkabilir, normal ehliyet belgenizin getirdiği ayrıcalıkların tamamını kullanabilirsiniz.

Geçici Ehliyet Belgesi İle Araç Kiralanır Mı?

Bir çok firma bu tarz durumlar da ehliyetinizi istemektedir. Özellikle kurumsal firmaların zaten en az 1 yıl tecrübeli adaylara araç kiraladıklarını biliyoruz. Daha az kurumsal olan firmalar ise sorun etmemektedir. Eğer ki çok acil araç kiralamaya ihtiyacınız var ise ve elinizde sadece ek-50 kağıdı bulunuyorsa tüm yerler olmasa da çeşitli yerel yerlerde bulunan araç kiralama merkezlerinden araç kiralayabilirsiniz.

Geçici Ehliyet Belgesi E Devletten Alınır Mı?

Sürücü belgenizi e devlet üzerinden çıktı olarak alabilirsiniz. turkiye.gov.tr/nvi-gecici-surucu-belgesi-sorgulama adresi üzerinden geçici ehliyete belgenizi alabilirsiniz. Artık yeni uygulama sayesinde nüfus müdürlüklerinin yanı sıra sürücü adayları geçici ehliyet belgelerini online olarak e devlet uygulaması üzerinden de temin edebilmektedir.

Geçici Ehliyet Belgesi Ne İşe Yarar?

Normal şartlar da bir sürücü belgesinin yani ehliyetin sahip olduğu tüm özelliklere sahip olan ek-50 kağıdı sadece başvurduğunuz ehliyetin belirttiğiniz adrese gelmesi kadar olan o süre zarfında ehliyetsiz kalmamanız için geliştirilmiş bir sistemdir. 15 gün süresi bulunan geçici ehliyet belgesini normal de ehliyetini varmış gibi düşünerek kullanabilir, araç sürebilirsiniz.