HGS çıkarma işlemleri, bakiye yükleme, bakiye sorgulama nasıl yapılır?

Ülkemizde yer alan tüm otoyol, tünel, köprü gibi geçişlerde geçiş kapılarını kullanmak zorunludur. Bu kapılarda yer alan OGS, HGS gibi sistemler ise binek veya ticari farketmeksizin tüm araçlarda olması zorunlu kılınan kartlardır. Peki HGS tam olarak nasıl çıkarılır? Kaç paradır? Çıkarmak için gerekli belgeler nelerdir? Tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

HGS Nasıl çıkarılır? Nereden çıkarılır?

HGS’nizi en yakın PTT şubesinden çıkarabilirsiniz. Çıkarmak için gerekli belgeler kimlik kartı ve aracın ruhsatıdır. PTT şubelerinde direkt HGS için geldiğinizi söyleyip işlemlere başlayabilirsiniz. Beklemenize veya adınızın yazdığı bir kartı verme gibi bir durum olmadığı için hemen anlık hgs kartınızı alabiliyorsunuz. Almış olduğunuz hgs kartınızı kapıların geçiş esnasında rahatça okuyabileceği yer alan dikiz aynasının arka kısmına yapıştırabilirsiniz.

HGS kartları zaten çift taraflı bant ile geldiğinden dolayı plastik çıkarmasını söktüğünüzde yapışkan olacaktır. İlgili kısma yapıştırdığınız zaman artık HGS kartınız tüm geçiş esnasında okunabilir ve bakiye düşmesi gerçekleşebilir durumda olacaktır. Herkes kendi adına kendi aracına HGS çıkarabilir. Başkası adına HGS kartı çıkaramazsınız. Bunu göç önünde bulundurmakta fayda var.

Yabancı araçlar HGS nasıl çıkarmalıdır? Çıkarmak zorunda mı?

Yabancı plakalı araçlar mevzuat değişikliği öncesine kadar ülkemizde tüm otoyol, köprü veya hgs geçişi olan yerlerden ücretsiz bir biçimde yararlanabiliyordu. Fakat yapılan mevzuat değişiklikleri neticesinde artık yabancı plakalı araçlar da HGS etiketi bulundurmak zorunda. Etiketi diyoruz çünkü T.C. vatandaşının almış olduğu HGS kartından farklı bir HGS verilmektedir.

Yabancı plakalı araçlara verilen HGS etiketlerinin belirli bir süresi bulunmaktadır. Bunun için ise yabancı plakalı aracın ülkemiz içerisinde kalacağı gün söylenerek belirlenmektedir. Ve artık yabancı plakalı araçlar da HGS çıkardığında ücret ödemek ve bakiye yüklemek zorundadır.

HGS çıkarmak kaç para? HGS ücretleri 2022

Güncel olarak tüm HGS etiketlerinin fiyatı 12.5 TL dir. HGS kartı ise 25 TL olarak belirlenmiştir. HGS etiketi yabancı plakalara, HGS kartı ise ülkemizde yer alan TR plakalı araçlar için belirlenmiştir. Bir seferlik kart veya etiket çıkarma parası verdikten sonra artık içerisine bakiye yükleyerek tüm karayolu ulaşım yollarını kullanabilirsiniz.

HGS iptal etmek, nasıl iptal edilir?

HGS başvurusu için bütün PTT şubeleri geçerli iken HGS iptali için sadece başvuru yaptığınız şube geçerlidir. Dolayısı ile içerisinde paranız varsa veya iptal ettirmek istiyorsanız HGSyi çıkartmış olduğunuz PTT şubesine giderek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

HGS bakiye sorgulama işlemleri nasıl yapılır?

Artık yenilenen teknolojiler neticesinde HGS bakiye sorgulaması bir çok platform tarafından desteklenebilmektedir. Bunların en bilineni PTT’nin kendi orijinal sitesi, E devlet gibi websiteleridir. E devlet üzerinden HGS bakiye sorgulaması yapmak için > https://www.turkiye.gov.tr/ptt-hizli-gecis-sistemi-hgs-hesap-bilgileri-sorgulama < adresine gitmeniz gerekmektedir. PTT için sorgulama adresi ise > https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf#login < olarak belirlenmiştir. İlgili adreslere gittikten sonra ekrana gelen bilgileri doldurmanız gerekmektedir.

İlgili ekranda yer alan bilgileri eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurduğunuz zaman bakiyenizi görebilirsiniz. Böylece bakiye yüklemesi yapmanıza gerek olup olmadığına da bu ekranlardan bakarak karar verebilirsiniz.

HGS bakiye yükleme işlemleri nereden yapılır?

Artık HGS yüklemeleri o kadar çok alternatif barındırıyor ki kullanıcılar kendileri için en uygun olan yöntemi seçip yüklemelerini gerçekleştirebilir. Örneğin PTT’nin kendi orijinal sitesi, bankalar, mobil bankacılık, internet bankacılığı, PTT şubeleri vb. gibi platformların hepsinden HGS bakiye yüklemesi yapılabiliyor.

Hatta bunun yanı sıra kısa mesaj yani sms ile bile hgs bakiyesi yükleyebilirsiniz. Turkcell için 1447 numarası ile Vodafone için ise 4848 numara yardımı ile hgs bakiyesi yükleme işlemlerinizi yapabilirsiniz. HGS bakiye sorgulama, yüklemenin yanı sıra HGS ihlalli geçiş sorgulaması da yapabileceğiniz bir sürü alternatif bulunuyor. Bkz >> HGS Geçiş ihlali sorgulama işlemi << adresinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.