HGS ihlalli geçiş sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Araç sahipleri otoban yani otoyolu kullandıkları zaman otomatik geçiş sistemi ve hızlı geçiş sistemi olarak bilinen OGS, HGS kapılarını kullanırlar. Bu kapılardan yapılan otomatik geçişler bakiyelerinizden düşmektedir. Fakat bazen sürücüler bakiyelerinin kalmadığını veya yanlış kapıdan geçtiklerinin farkına çok sonradan varabiliyor hatta bazen varamıyorlar. Peki ihlalli geçiş yaptığımızı nasıl anlarız? Ücretli midir? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

HGS ihlalli geçiş sorgulama işlemi

Ülkemizde teknolojinin de geldiği nokta itibari ile HGS ihlal geçişleri artık birçok platform ve kurum tarafından ücretsiz bir şekilde sorgulanabilmektedir. Bu sorgulamalar E devlet, KGM, PTT ve bazı 3.taraf şirketlerin websiteleri aracılığı ile yapılabiliyor. Sizlere tüm yöntemleri detaylı bir şekilde anlatacağız;

E devlet ile HGS ihlal geçişi sorgulama

Öncelikle > https://www.turkiye.gov.tr/ptt-hizli-gecis-sistemi-hgs-ihlalli-gecis-bilgileri-sorgulama < adresinde yer alan e devlet sistemine giriş yapmanız gerekiyor. Ardından gelen ekranda ise sizden istenilen bilgileri eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Ondan sonra gelen ekran ile hgs ile ihlalli geçiş yapıp yapmadığınızı eğer yaptıysanız hangi tarihlerde, hangi otoyollarda yaptığınız gibi tüm detaylar yazmaktadır.

PTT ile HGS ihlal geçişi sorgulama

Burada > https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf < yer alan siteye giderek PTT’nin kendi sitesine üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi yaptıktan sonra yer alan bölümde tüm bilgileri eksiksiz bir biçimde doldurmanız gerekiyor. Daha sonra gelen ekranda ise ceza tutarı, giriş çıkış saatleri ve yeri eğer ceza yediyseniz ve erken ödeme indirimi gibi bütün detayları bulabilirsiniz. Aynı zamanda PTT sitesi üzerinden HGS bakiyesi de yükleyebilir ileride oluşabilecek ihlallerin önüne de geçebilirsiniz.

KGM ile ihlal geçişi sorgulama

Ülkemizde Karayolları Genel Müdürlüğü’de ihlalli geçiş bilgilerini vatandaşlara ücretsiz bir biçimde vermektedir. Karayolları Genel Müdürlüğü aynı zamanda köprüler, otoyollar ve tüneller gibi daha detaylı geçişler hakkında da bilgi verebilmektedir. İlgili bağlantıya > https://webihlaltakip.kgm.gov.tr/WebIhlalSorgulama/Sayfalar/Sorgulama < adresinden ulaşabilir ve ihlalli geçiş sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Otoyol yatırım ile ihlal geçişi sorgulama

İlgili websitenin linkine > https://isletme.otoyolas.com.tr/?page_id=4135 < adresinden ulaşabilirsiniz. Websitesinin üst kısmında yer alan ihlalli geçiş sekmesinden tüm sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. Aynı zamanda otoyol yatırım ve işletme kurumunun android, ios uygulamaları ile beraber tüm bu geçiş ihlallerini cep telefonlarınızdan, tabletlerinizden de sorgulayabilirsiniz. İlgili mobil uygulama linkleri de websitesi üzerinde yer almaktadır.

HGS ihlali için iletişim adresleri

Eğer HGS ihlali yapmadığınızı düşünüyorsunuz ve yine de ceza yediyseniz veya genel olarak geçiş ihlalleri ile ilgili sormak istediğiniz sorunlar için ulaşabileceğiniz iletişim adresleri aşağıda yer almaktadır;

Cep telefonları : 0 850 460 60 60 veya 444 17 88 dir. Bu numaralar üzerinden HGS çağrı merkezine ulaşabilir HGS ve HGS geçiş ihlalleri ile ilgili tüm soru ve çözümleriniz için ulaşabilirsiniz.

HGS geçiş ihlali ücretleri ne kadar? Ceza tutarı

Ülkemize otoban, köprü ve tüneller için kurulmuş kapılardan kaçak geçiş veya yanlış geçiş yaptığınızda belli bir ceza ödersiniz. Eskiden 100 TL olan yanlış ya da kaçak geçişlerin ücretleri bu yıl 40 TL olarak belirlenmiştir. Yani tüm kapıları teknik olarak kullanabilirsiniz fakat eğer HGS kartınız varsa ve siz OGS kapısından geçiş yaparsanız bir sonraki bakiye yüklemenizde kartınızdan 40 TL otomatik olarak düşürülür. Aynı durum OGS kartı sahibi olup HGS kapısından geçmek için de geçerlidir.