İkame araç nedir? Hangi şartlar sağlanırsa verilir?

Araç sahibi olanlara kasko yaptırılırken mutlaka yöneltilen sorulardan biri ikame araç seçeneğidir. Peki tam olarak ikame araç ne anlama gelmektedir? Hangi şartlar sağlandığında vatandaşlara ikame araç temin edilir? Tüm detaylar yazımızda.

İkame araç nedir?

İkame araç, sürücünün kaza vb. durumlardan ötürü aracını belli bir süre kullanamama durumunda, sigorta şirketi tarafından kişiye temin edilen araç anlamına gelmektedir. Her sigorta şirketi veya her kasko ikame araç sağlamaz. Bunu göz önünde bulundurunuz.

Kasko yapılırken mutlaka bu tarz durumlar için oldukça işe yarar olan ikame araç seçeneğini de kaskonuza dahil etmenizde fayda var. Sürücü eğer bir kazaya karıştıysa ve eksper sonucunda aracın trafiğe çıkışı yasaklandığına kanaat getirildiğinde sigorta şirketi sürücüye mevcut araç sınıfında veya ona en yakın segmentte araç temin etmekle mükelleftir.

İkame araçlar sürücülerin sahip oldukları araçlar ile birebir benzer veya yakın derecede araçlar olur.

Genel kanının aksine örnek vermek gerekirse eğer aracınızın hasarı ( örn. boya, küçük çatlaklar vb. ) trafiğe çıkışa engel teşkil etmiyorsa bu durumda aracın tamir süresi boyunca ikame araç verilmez. Bunun için ek olarak kasko seçeneklerinde beli etmeniz gerekiyor. Kaskonuzu yaptırırken ikame araç şartlarını iyice detaylandırdığınızdan emin olun.

İkame araç ile kaza yaptım ne olacak?

Bu herkesin başına gelebilecek bir olay olduğundan öncelikle normal mevzuatı takip etmeniz gerekiyor. Yani araç sizinmiş gibi ilgili kaza anında tutanaklar tutulup trafik polisine haber verilmeli. Doğru bir şekilde tutulan tutanaklar ise ilgili sigorta şirketine teslim edilmelidir.

İkame aracı kullanan sürücü kazaya karıştığında kaza sonrası bedelleri kendisi ödemez. İkame aracın sahibi olan sigorta şirketi öder. Fakat paralı yollar yani otoban, köprü gibi yerlerden geçişte ödenecek tüm ücretler ikame aracı kullanan sürücüye aittir. Dolayısı ile trafik cezası vb. durumlarda ikame aracı kullanan sürücü bedeli ödeyecektir.

İkame araç alabilmek için gerekli şartlar nelerdir?

Hemen hemen tüm kasko sahipleri için genel şartlar aynıdır. Aşağıda yer alan maddelerde istenilen şartları tamamladığınız takdirde olası bir kaza vb. durumlarda sizlere de ikame araçlar sigorta şirketiniz tarafından temin edilir. Şartlar;

  • Yapılan kaza sonrası bilir kişi yani eksper tarafından onay verilmesi takdirde sigorta şirketi ikame aracı sürücüye tahsis eder. Kaza sonrasında tutanaklar dikkatli ve doğru bir şekilde tutulmalı ve eksper onayına verilmelidir.
  • Kazalı araç durma veya park etme gibi durumlarda kullanılamayacak değil trafiğe çıkamayacak durumlardaki araçlar konumundaysa ikame araç sürücüye temin edilir.
  • İkame araçlar sigorta şirketleri tarafından belirlenen süre zarfı içerisinde ( genellikle eksper onayından sonra 24-48 saat ) sürücüye temin edilir. Pazar günleri resmi çalışma günü olarak sayılmadığı için o gün hesaba katılmaz.
  • Kazalı araç tamir süresinden önce düzeltilirse ikame araç sigorta şirketine iade edilmelidir.
  • Kasko sahipleri yıl içerisinde ( kasko detayınıza da bağlı ) en fazla 2 kere ikame araç talebinde bulunabilirler.
  • Eğer sigorta şirketiniz ikame araç sağlayamıyorsa ve sözleşmenizde bu geçerli ise, kazalı aracınızın sınıfına denk bir araç kiralayabilirsiniz. Tüm kiralama ve diğer giderler sigorta şirketiniz tarafından karşılanacaktır.

İkame araç almak kaskoyu bozar mı?

Sürücüler kaza yaptıktan sonra kasko şirketlerinden şartları sağladığı takdirde ikame araç isteyebilirler. İkame araç kaskoyu bozmaz. İkame araç kaskonun sürücüye sunmuş olduğu ek  hizmetler kapsamında değerlendirilmektedir.

Kaskonuzu yaptırırken ilgili sigorta şirketi tarafından hazırlanan sözleşmede zaten ikame araç şartları da sizlere bildirilmiştir. Dolayısı ile kaza sonrası eğer sözleşmeniz içerisinde ikame araç varsa bunu sigorta şirketinizden mutlaka isteyin. Eğer iş bu sözleşmede ikame araç ek hizmet olarak sunulmayacaksa maalesef sürücü bu hizmetten faydalanamaz.

Ayrıca bkz:

  1. Araç için sigorta teklifi alma nasıl yapılır?
  2. Araç kaskoları neleri kapsar?
  3. Asli kusur nedir? Ne anlama geliyor?