K1 Yetki Belgesi nedir ve kimlere verilir? K1 Yetki Belgesi fiyatları

K1 Yetki Belgesi nedir? K1 Yetki Belgesi kimlere verilir? 2022 yılında K1 Yetki Belgesi ücretleri ne kadar oldu? Tüm detaylar yazımızda.

K1 Yetki Belgesi nedir? Kimlere verilir?

Yurtiçinde eşya taşımacılığı yapmak amacı ile kayıt ettirilmiş araçlarla gerekli faaliyetleri göstermek isteyen gerçek ve tüzel vergi mükelleflerine verilen yetki belgesi türüne K1 Yetki Belgesi denilmektedir. Yapılacak eşya taşımacılığı faaliyeti ticari faaliyet olarak geçmektedir.

Aranılan şartlardan birisi ise yetki belgesine başvuracak kişinin vergi mükellefi olması şartıdır. Aynı zamanda yetki belgesi sahiplerinin eki olan taşıt belgelerine kaydı olan taşıt veya taşıtlarının muayenesinin de yapılmış olması gerekmektedir.

K1 Yetki Belgesi için

  • Gerçek kişilerin an az 1 taşıt ve 25 ton asgari taşıma kapasitesi
  • Tüzel kişilerin en az 2 taşıt ve 50 ton asgari taşıma kapasitesi

olması şartı da aranılan diğer şartlar arasında gelmektedir. Aynı zamanda sadece kamyonet ile taşımacılık faaliyeti yapmak üzere K1 Yetki Belgesi almak isteyenlerin 1 taşıt dışında şart aranmaz ve ilgili yetki belgesi ücretleri %75 indirimli şekilde sağlanır.

K1 Yetki Belgesi almak isteyen kişilerin ayrıca SRC4 Belgesine de sahip olmaları gerekmektedir. SRC4 Belgesi olmadan araç kullanımının cezası ise sürücüye 468 TL, ruhsat sahibine ise 1.181 TL idari para cezası uygulanır. Aynı zamanda K1 Yetki Belgesi sahipleri en az 1 ODY-4 belgesi sahibi kişiyi çalıştırmakla mükelleftir. ODY-4 Belgesi kişi çalıştırmama cezası ise 1.181 TL olarak belirlenmiştir.

K1 Yetki Belgesi ücretleri 2022

Son yapılan düzenlemeler ile beraber 2022 yılında K1 Yetki Belgesi ücretleri 19.856 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Başvuru ücreti dışında yenileme ücretleri ise ilgili tutarın %15’i oranında yani K1 Yetki Belgesi yenileme ücretleri 2.978 TL olarak belirlenmiştir. Başvuru ve yenileme işlemlerini online olarak E Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

K1 Yetki Belgesinin devir işlemleri ise aile mensuplarından anne, baba, kardeş veya eşe devredilebilir.