K2 Yetki Belgesi nedir ve kimlere verilir? K2 Yetki Belgesi fiyatları

K2 Yetki Belgesi nedir? Yurtiçinde hususi eşya taşımacılığı yapmak isteyen kişilerin alması gereken yetki belgesi türü nedir? K2 Yetki Belgesi fiyatları ve tüm detayları yazımızda yer almaktadır.

K2 Yetki Belgesi nedir? Kimlere verilir?

Yurtiçinde, ticari veya hususi kayıtlı araçlar ile sadece hususi faaliyetler için eşya taşımacılığı yapmak isteyen gerçek yada tüzel vergi mükelleflerine verilen yetki belgesi türüne K2 Yetki Belgesi denmektedir.

K2 Yetki Belgesi talep eden gerçek kişilerde aktif vergi mükellefi şartı aranmaz. İlgili yetki belgesine başvuran kişilerden en az 1 adet taşıt ( kamyonet, tır, kamyon vb. ) şartı aranmaktadır. Ayrıca bu taşıt veya taşıtlarda yaş şartı da aranmaz.

Yıldızlı K2 Yetki Belgesi nedir? Kimlere verilir?

Sadece kamyonet tipi taşıtlarla taşımacılık yapmak isteyen kişilere 1 taşıt şartı aranır ve yetki belgesi ücretlerinde %75 indirim sağlanır. Aynı zamanda taşıtlar için ek olarak taşıt kartı çıkarılması ve ücretinin ilgili bakanlığa ödenmesi gerekmektedir.

K2 Yetki Belgesi şartları arasında mesleki yeterlilik şartı da aranır. Sadece 1 adet kamyonet ile yetki belgesi alanlar ( Yıldızlı K2 Yetki Belgesi ) SRC belgesi almak zorunda değildir. Ama normal K2 Yetki Belgesi alanlardan SRC Yetki Belgesi şartı da aranılan şartlar arasında gelmektedir.

K2 Yetki Belgesi Ücretleri 2022

K2 Yetki Belgesi başvuru ücreti 2022 yılında 19.856 TL olarak belirlenmiştir. Bununla beraber K2 Yetki Belgesi yenileme ücretleri ise %15 oranında yani 2.978 TL’dir. Yıldızlı K2 Yetki Belgesi ücretleri %75 indirimli yani 4.964 TL olarak düzenlenmiştir.