K3 Yetki Belgesi nedir ve kimlere verilir? K3 Yetki Belgesi fiyatları

Eşya veya büro gibi taşımacılık faaliyetleri göstermek isteyen kişilerin alması gereken yetki belgesi türüne ne ad verilir? K3 Yetki Belgesi nedir? Kimlere verilir? 2022 yılında K3 Yetki Belgesi fiyatları ne kadar oldu? Tüm detaylar yazımızda.

K3 Yetki Belgesi nedir? Kimlere verilir?

Yurtiçinde ev eşyası veya büro eşyası taşımacılığı alanında ticari faaliyet göstermek isteyen gerçek veya tüzel vergi mükelleflerine verilen yetki belgesine K3 Yetki Belgesi denmektedir. Başvuru şartlar arasında taşımacılık faaliyetini yapacak taşıtın en az 35 ton taşıma kapasitesine ihtiyaç duyulmaktadır. Ve taşıt sayısı en az 2 olmak zorundadır. 

Taşıt dışında işletme sermayesi olarak belirlenmiş tutar 5.000 Türk Lirası‘dır. İlgili işletme sermayesine sahip kişiler K3 Yetki Belgesi’ne başvuru yapabilir. K3 Yetki Belgesi sahipleri sadece kendi namlarını kullanarak taşımacılık faaliyetini gerçekleştirebilir. Başkası adına fatura düzenleyemez, kesemez, taşımacılık faaliyeti yapamazlar.

Taşıt yaşı tarafında bir kısıtlama bulunmamaktadır fakat ilk başvuru yapılırken ilgili aracın en fazla 20 yaşında olması beklenmektedir. K3 Yetki Belgesi sahipleri taahhüt ettikleri eşya alım noktası ve süre içerisinde faaliyetlerini yapmakla yükümlüdürler.

Aynı zamanda K3 Yetki Belgesi sahipleri en az ODY4 ( Orta Düzey Yönetici ) yetki belgesine sahip olmalıdır, olamama durumunda ilgili yetki belgesine sahip birini istihdam etmek zorundadır. Yetki Belgesi sahiplerinden en az SRC3/SRC4 mesleki yeterlilik belgesi ve Psikoteknik belgesi sahibi olmaları da aranılan şartlar arasında gelmektedir.

K3 Yetki Belgesi fiyatları 2022

Yapılan son düzenlemeler neticesinde K3 Yetki Belgesi başvuru ücretleri 2022 yılında 9.926 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. K3 Yetki Belgesi yenileme ücretleri ise aynı tutarın %15’i oranında yani 1.488 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.