Kan Grubu Kartı Alma İşlemleri | 2022 Ücreti Ne Kadar?

Artık günümüzde yeni kimlik kartları, yeni tip sürücü belgeleri hatta pasaport gibi devlet tarafından verilen evraklarda kan grubu kartı isteniyor. Peki tam olarak kan grubu kartı nedir? Nereden temin edilir? Kaç para ücret ödemeniz gerekiyor? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

Kan grubu kartı nedir?

Kan grubu kartı, vatandaşların kan grubu bilgisinin kimlik bilgileri ile beraber yazıldığı ilgili dokümana denmektedir. Günümüzde oldukça yaygınlaşan kan grubu kartları tüm herkese verilebilmektedir. Aynı zamanda kart üzerinde kişinin bir takım bilgileri de yer almaktadır.

Kan grubu ücretleri nedir? 2022

Kan grubu kartına sahip olabilmek için öncelikle kan tahlili yaptırmanız gerekiyor. Eğer vatandaşlar devletin belirlediği aile sağlığı merkezlerinde veya devlet hastanelerinde kan tahlillerini yaptırırsa kan grubu kartına ücretsiz sahip olabilir. Eğer vatandaşlar devlet hastaneleri veya devlete bağlı sağlık kuruşlarından ayrı olarak özel kurumlara, özel hastanelere gidip kan tahlili yaparsa akabinde alacakları kan grubu kartı için de ek ücret ödeyebilir.

2022 yılı ile beraber özel hastanelerde kan tahlili yapıp, kan grubu kartı almak ortalama 70-150 TL arasında değişmektedir. Kan tahlili yapıldıktan sonra ortalama 1-2 saat içinde belli olmaktadır. Kan grubunuzu 1-2 saat içerisinde öğrenebilirsiniz fakat eğer yoğunluk varsa ve ne kadar geç girdi ise tahlilleriniz o kadar geç öğrenirsiniz.

Kan grubumu nasıl öğrenirim? Kan grubu kartını nasıl alabilirim?

Eğer vatandaşlar kan grubu kartına ihtiyaç duyuyorlarsa devlete bağlı bütün hastane veya sağlık kuruşlarından ek olarak Kızılay’dan kan tahlili yapıp kan grubunu öğrenebilir. Özellikle aile sağlığı merkezlerinde yani sağlık ocaklarında vatandaşlar istemeleri halinde ücretsiz şekilde kan grubu kartlarına sahip olabilirler.

Vatandaşlar illa devlete bağlı sağlık kuruluşlarında değil aynı zamanda özel sağlık hizmeti veren kurum ve kuruluşlarda da yapacağı kan tahlilleri ile beraber kan grubu kartlarına sahip olabilirler. Türk Kızılay’ı vatandaşların kan verme durumlarında da kişiye özel kan grubu kartı verebilmektedir. Eğer çevrenizde gezici Kızılay aracı varsa hemen gidip hem kan verip hayat kurtarabilir hem de ücretsiz ve hızlı bir şekilde kan grubu kartınıza sahip olabilirsiniz.

Vatandaşların kan tahlillerinden sonra sisteme girileceği kan gruplarına diledikleri zaman e-nabız uygulaması üzerinden de ulaşabilmesi imkanı sağlanmıştır. Dolayısı ile Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanmış sağlık uygulamaları ile de bir çok imkana sahip olabilirsiniz.