Kiralık araç ile kaza yapmak 2022

Araç kiralama hizmetleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artık fazlasıyla yaygınlaştı. Peki Türkiye’de kiraladığınız bir araç ile kazaya karışmanız durumunda masraflar nasıl fatura edilir? Sürücü ödeme yapar mı? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

Kiralık araç ile kaza yaptım ne yapmalıyım?

Öncelikle bilmeniz gereken en önemli husus şudur; ister kendi aracınız ile ister de kiralık araç ile kaza yapın tüm prosedürler hemen hemen aynıdır. Dolayısı ile kazanın tipi burada büyük önem arz ediyor. Açıklamak gerekirse;

Sadece aracın karıştığı kazalar

Eğer kiralık araç ile bir ağaca, hayvana veya direğe gibi sebeplerle kazaya karıştıysanız yani farklı bir araç ile kaza yaşanmadıysa prosedürler farklı ilerlemektedir. Ölümlü kazanın olmadığı durumlarda yapmanız gereken ilk adım öncelikle trafiği veya varsa ilgili durumda diğer araçları ve kendi can güvenliğinizi sağlamaktır.

Çevre güvenliği sağlandıktan hemen sonra kaza tutanağı tutulmalı ve kiraladığınız rent a car veya kurumsal kiralama şirketi ile iletişime geçmelisiniz. Duruma göre eğer araç kullanılamaz halde ise çekici çağırılıp sizi evinize kadar bırakabilirler. Eğer araç kullanılabilir durumda ise sizden aracı belirledikleri noktaya getirmeniz istenir.

Günümüzde sigortacılık sektörü çok gelişmiş durumda. Bu bağlamda kiraladığınız araçların hepsinin neredeyse tamamlayıcı kaskoları bulunmaktadır. Dolayısı ile kusur sizde değilse veya aracı kiralarken dolu kasko seçeneğini seçtiyseniz endişe edilecek bir şeyin olmadığını bilmelisiniz.

Ölümlü veya birden fazla aracın karıştığı kazalar

Kiraladığınız araç ile ölümlü kazaya veya ölümsüz ama farklı araç/araçlar ile girilen kazalarda durum biraz daha farklılaşmaktadır. Yine yapacağınız ilk adım olabildiğince önce kendinizi sonra çevrenizdekilerin sağlık durumlarını kontrol etmektir. Acil durum olması halinde biliyorsanız ilk yardım müdahalesi bilmiyorsanız hemen 112 yi ardından 155 polis ihbar hattını arayın.

Yetkililer gelene kadar yapabiliyorsanız yaralıları sakinleştirmeye çalışın. Ardından sağlık müdahalesi ve polis ile beraber mümkün ise diğer araç sahipleri ile anlaşmalı tutanaklar tutulur. Kusur sizde değilse veya %100 kusurlu olunmayan durumlarda dahi kasko tüm masrafları karşılayabilmektedir. Peki tam olarak siz ne zaman ücret ödersiniz?

Soru-Cevap

  • Kiralık araç ile kaza yaptım şimdi ne olacak?

Yaptığınız kaza türüne göre tüm cevaplar değişmektedir. Eğer ölümlü kaza olduysa polis ekipleri ile, sadece aracın karıştığı basit kaza durumlarında ise tutanak ile kiralama şirketi tarafından halledilebilir.

  • Kiralık araç ile kaza yaptığımda para öder miyim?

Eğer %100 kusurlu durumda iseniz tüm masrafları siz ödersiniz. %100 kusur dışında olan  kapsamlarda kasko neredeyse bütün masrafları ödemektedir. Yine de kiralama işlemi yapılırken kasko seçeneğinin kiralama sözleşmesinde olduğundan emin olunuz.

  • Kiralık araç ile alkollüyken kaza yaptım ne olacak?

Alkollü araç kullanmak ve kazaya karışmak devlet tarafında da ciddi bir suçtur ve cezaları vardır. Bunun yanı sıra alkollü karışılan tüm kazalarda suçlu sürücüdür. Dolayısı ile bütün masraflar kendisine fatura edilir.

%100 Kusurlu olunan haller

Yukarıda bahsi geçen tüm durumlar normal trafik kazalarına örnekti. Fakat her trafik kazası bu şekilde sonuçlanmamaktadır. Sürücünün ilgili mevzuatlara göre %100 kusurlu olduğu durumlarda vardır. Bunlar; alkollü araç kullanma, uyuşturucu madde etkisinde araç kullanma vb. gibi sebeplerdir.

Eğer yukarıdaki gibi sebeplerden ötürü araç kullanırken ister kiraladığınız araç isterseniz de kişisel aracınız olsun her zaman kusurlu olan sizsiniz. %100 kusurlu durumlarda ise hiçbir kiralama şirketi masrafları ödemez. Tüm masraflar direkt olarak ilgili sürücüye fatura edilir.

Bu bağlamda lütfen hem kendi güvenliğiniz, hem de trafikte yer alan diğer sürücülerin güvenliği için asla alkollü veya uyuşturucu madde etkisinde araç kullanmayın. Türkiye Cumhuriyet’inde bu eylemlerin çok ciddi ceza yaptırımları bulunmaktadır.

Ayrıca bkz: