Kış Lastiği Takmamanın Cezası Nedir? Takma Zorunlu Mu?

Ülkemizde zorunluluk açısından yeni yeni devreye giren kış lastiği takmama cezası tam olarak nedir? Hangi şartlarda geçerlidir? Hangi aylarda takmak zorunlu? Hangi araçların takma zorunluluğu vardır? Tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Kış lastiği nedir?

Kış lastiği, araçların yollara daha iyi tutunmasını sağlayan ve her türlü ıslak, buz, çamur gibi zeminlerde normal yaz lastiklerine göre daha emniyetli yol almanızı sağlayan lastik türüdür. Kış lastiği takmadan kış aylarında trafiğe çıkan araçların, kış lastiği takan araçlara göre çok daha fazla trafik kazasına karıştığı gözlemlenmiştir. Hem sürücünün can güvenliği hem de trafikte seyir halinde bulunan diğer araçların sürücülerinin güvenliği için kış lastiği takma zorunluluğu getirilmiştir.

Lastik yüzeyinde bulunan dişlerin daha derin olmasından kaynaklı yol tutuşunu arttıran, araçların belli yerlerde kaymasına engel olan bir sisteme sahip olan kış lastikleri ani fren gibi duraklama hareketlerinde de araçların daha erken durmasını ve kazaların önüne geçmesine neden olmaktadır. Şiddetle tavsiye edilen kış lastiklerini takmayan araç sahiplerine ise cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.

Kış lastiği takmamanın cezası 2022

Bahsettiğimiz üzere yeni yeni yürürlüğe giren kış lastiği cezalarının 2022 yılı ile ceza ücreti 1152 TL dir. İlgili ceza, cezanın kesildiği günden itibaren 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimli ödenir. İndirimli hali ise 864 TL dir. Karayolları trafik yönetmeliğinin madde 65/A mevzuatına göre düzenlenmiş bu yasa ilgili motorlu taşıtları ilgilendirmektedir.

Hangi araçlar kış lastiği takmak zorundadır?

Kış lastiği takmama cezası tabii ki her araca uygulanmamaktadır. Zor şartlar altında bütün araçların denetilmesi mümkün değildir çünkü. İlgili yasanının cezai yaptırımına maruz kalan araçlar ticari araçlardır. Yani ülkemizde şehirlerarası yolculuk yapan çekici, kamyon, tanker, otobüs gibi araçların hepsinde kış lastiği takılması zorunludur. Bu araçların A tipi yetki belgesine sahip olması gereklidir.

Bu araçlar dışında kalan motorlu taşıtlar ise bu yasadan muaftır. Yani hususi araçlarınız için kış lastiği takma zorunluluğu yoktur, cezai yaptırım uygulanamaz. Fakat lütfen kendi can güvenliğiniz başta olmak üzere trafikte yer alan tüm sürücülerin can güvenliği için de kış aylarında kış lastiğinizi takın. Yukarıda bahsi geçen A tipi yetki belgesine sahip ticari araçların ise kış lastiği uygulamasını içeren Ayları şu şekildedir; Aralık, ocak, şubat, mart ve nisan aylarıdır. Nisan ayı bittiği anda kış lastiği takma uygulaması kaldırılmaktadır.

Yetki belgeleri nelerdir?

Yetki belgeleri ülkemizde ticari amaçla yolculuk yapan otomobillere verilmektedir. Bunlar geniş kapsamlı belgelerdir. Her belgenin kapsamları farklıdır. Örnek vermek gerekirse A1 yetki belgesi yurtiçinde yolcu taşımacılığı yapan yani Taksi gibi araçlara verilmektedir. A2 yetki belgesi ise uluslararası yolcu taşımacılığı yapan araçlara verilmektedir.

Yetki belgeleri ile ilgili çok daha geniş bilgi almak ve ileri okuma yapmak için >> Yetki belgeleri ve kapsamları << yazımıza mutlaka göz atmanızı öneririz. Böylelikle A grubu yetki belgelerinin kış lastiği uygulamasına tabii olduğunu görmüş olduk. Tekrar hatırlatmakta fayda var, belki motorlu araçlarınız bu cezaya maruz kalmayabilir fakat trafik oldukça tehlikeli dolayısı ile lütfen kış aylarında kış lastiği takmaya özen gösteriniz. En usta şoförlerin dahi kaza yaptığı bu ortamda maalesef çok kötü sonuçlar doğabilir. Sevdikleriniz için trafiğe çıkarken tüm önlemleri almaya özen gösterin.