Köprü geçiş ücretleri ne kadar? 15 Temmuz, FSM ve YSS köprüleri

İstanbul’da boğazları yani iki kıtayı bir araya getiren üç asma köprü bulunmaktadır. Bunlar 15 temmuz şehitler ( eski adı ile Boğaziçi ), Fatih Sultan Mehmet ( bilinen adı ile FSM ), Yavuz Sultan Selim ( YSM ) olmak üzere üç adettir. Her köprünün geçiş ve prosedürleri birbirinden farklıdır. Bu yazımızda hem ücretlere hem de değişikliklere dair tüm detayları bulabilirsiniz.

Fatih Sultan Mehmet ( FSM ) Geçiş ücretleri

İlk olarak yapılan 15 temmuz köprüsünden ayrı olarak FSM köprüsü otoyoldan bağlanarak Avrupa ile Anadolu’yu bir araya getiren köprüdür. Dolayısı ile ücreti otobandan ayrıca kesilir. Yani inceleyecek olursak geçiş ücretleri;

Araç Geçiş ücreti
Aks aralığı 3.20 m’den küçük iki akslı araçlar13,25 TL
Aks aralığı 3.20 m ve 3.20 m’den büyük ukome kararı gereğince geçebilen ve geçemeyen her türlü iki akslı araçlar17 TL
3 akslı her türlü araçlar37 TL
4 ve 5 akslı her türlü araçlar73,50 TL
6 ve yukarı akslı araçlar97,75 TL
Motosikletler5,25 TL

Yukarıda yer alan fiyatlar KDV dahil tutarlardır. Ayrıca araçlar Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçerken FSM geçiş ücreti ödemezler. Sadece Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçişlerde geçiş ücreti ödenir.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü geçiş ücretleri

Eski adı ile Boğaziçi yeni adı ile 15 Temmuz Şehitler köprüsü olarak bilinen İstanbul’un ilk köprüsünde de geçiş ücretleri FSM geçiş ücretleri ile aynıdır. Fakat birinci köprüye girişler e-5 üzerinden yapılmaktadır. Dolayısı ile e-5 ile geçiş yapan araçlar sadece geçiş ücreti olarak köprü ücreti öderler.

Yavuz Sultan Selim ( YSS ) Köprüsü geçiş ücretleri

Yavuz Sultan Selim köprüsü ise ülkemize son yıllarda kazandırılan yeni bir köprüdür. Yine İstanbul trafiğini azaltmak ve çevre yolunun da ilerisine konumlandırılarak hem havaalanı trafiği hem de geçiş kolaylığı açısından amaçlanmıştır. YSS köprüsü diğer köprülere göre daha pahalıdır. Fiyatlar şu şekilde;

AraçGeçiş ücreti
Otomobil27,50TL
Hafif ticari36,50 TL
Motosiklet67,50 TL
3.Sınıf171,50 TL
4.Sınıf213,50 TL
5.Sınıf19,90TL

Yavuz Sultan Selim köprüsü ile ilgili bilinmesi gereken en önemli husus köprü geçiş ücretinin tek yönlü olmasıdır. Yani Avrupa’dan Anadolu’ya ya da Anadolu’dan Avrupa’ya fark etmez her yönden geçerken ayrı ayrı ödeme yaparsınız. Geçiş ücretleri bu bakımdan diğer köprülere oranla çok daha pahalıdır. Burada amaç aslında sıradan vatandaşlar yerine daha çok iş için trafikte olan araçların güzergahını belirlemektir. Tüm köprülerden geçişte tüm bakiyeler HGS veya OGS kartınızda yer alan bakiyeden düşer. Dolayısı ile tüm ödemeler kartınızdaki bakiye ile olacağından mutlaka kontrol etmekte fayda var.