L2 Yetki Belgesi nedir ve kimlere verilir? L2 Yetki Belgesi fiyatları

Lojistik işletmeciliği yapmak için gerekli yetkinlikler nelerdir? Yurtiçi veya yurtdışı lojistik işletmesi nasıl kurulur? L2 Yetki Belgesi nedir? 2022 Yılında ücretleri ne kadar oldu? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

L2 Yetki Belgesi nedir?

Ticari amaçla yurtiçi veya yurtdışı lojistik faaliyeti yapacak işletmeler için alınması gereken yetki belgesi türüne L2 Yetki Belgesi denmektedir. Başvuru için kayıt edilmiş en az 6 adet özmal taşıta ihtiyaç duyulmaktadır.

Aynı zamanda ilgili taşıtların çekicisi ile birlikte toplam 220 tondan az olmaması da aranılan diğer şartlar arasında gelmektedir. Bununla beraber 2000m2 bir alana ve bu alanın yükleme, boşaltma, istifleme, depolama, yükleme gibi işlemleri yapmaya elverişli olması gerekmektedir. İlgili alan aynı zamanda trafiğin akışını engellememeli.

Ayrıca her bir şube için yukarıda yer alan maddelerin özelliklerini taşıyan 200m2 bir alana da ihtiyaç duyulmaktadır. İşletme sermayesi olarak belirlenen tutar ise 300.000 Türk Lirası’dır. Başvuran kişilerin varsa adı, nam, logo vb. işaretlemeleri taşıt üzerlerinde sergilemesi gerekmektedir. Bunun için de ayrıca bakanlığa başvurmaları gerekmektedir.

Başvuru şartı içerisinde yer alan araçların yaşı en fazla 14 olabilir, bununla beraber başvuru şartı dışında yer alan araçların ise yaşı en fazla 20 yıl olabilir. Kapasite hesabı yapılırken kamyonetler bu kontenjana dahil edilmez.

L2 Yetki Belgesi fiyatları 2022

Yapılan son düzenlemeler neticesinde L2 Yetki Belgesi başvuru ücretleri 397.162 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Yenileme ücretleri ise başvuru ücretlerinin %15’i yani 59.574 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

L2 Yetki Belgesine başvuran kişilerin ilgili işletmede en az bir adet orta düzey yönetici ve üst düzey yönetici bulundurması veya istihdam etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda L2 Yetki Belgesi kapsamında kullanılacak taşıtların sürücülerinden SRC3 Belgesi ve Psikoteknik belgesi şartı da aranılan şartlar arasında gelmektedir.