Led Far veya Xenon Far muayeneden geçer mi?

Eski tip araçların hemen hemen hepsinde halojen farlar bulunmaktadır. Artık günümüz aydınlatma teknolojisinin geldiği noktada gündüz farları bile inanılmaz etkili olabilmektedir. Hal böyle olunca vatandaşlar araçlarının far ampullerini değiştirmek istiyor. Peki led far ya da xenon far, far ampullerini değiştirirsek araç muayeneden geçer mi? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

Led Far nedir? Neden kullanılır?

Tam adı ile ” Işık Yayan Diyot ” anlamına gelen Led farlar ilk olarak Rusya’da kullanıldı. İçerisinde çok fazla sayıda led ampul bulunmaktadır. Bu bağlamda led farlar hem şekil verilebilmesinden ötürü hem de kullanışlılığı açısından oldukça tercih edilir hale geldi.

Led farlar sadece otomobilin ön tarafında yer alan aydınlatmalar içerisinde değil aynı zamanda arkada stop ışıklarında ve sinyal ışıklarında da fazlaca kullanılmaktadır. Led farlar her geçen gün kullanışlılığını arttırdığı gibi tasarımsal olabilme avantajından dolayı da çok fazla tercih edilmektedir.

Xenon Far nedir? Neden kullanılır?

Xenon Türkçe okunuşu ile Zenon farlar tarihi açısından 1920 yıllarına kadar uzanmaktadır. Halojen farlara göre en az 3 kat daha fazla aydınlatma sunmaktadır. Bu bağlamda Xenon yani Zenon farlar da çok fazla kullanılmaya başlandı.

Xenon farların içerisinde Ksenon adı verilen bir gaz bulunmaktadır. Bu gaz sayesinde sıradan halojenlere göre çok daha fazla aydınlatma imkanı sunabilmektedir. Xenon farlar farklı renk seçenekleri ile de kullanılabilir. En bilinen ve kullanılan rengi ise beyaz Xenon farlardır.

Led ve Xenon far arasındaki farklar nelerdir?

  • Xenon farlar led farlara göre çok daha fazla ışık yayarlar.
  • Xenon farlar hem gece hem de gündüz aydınlatmasında kullanılabilmektedir. Ama Led farlar daha kısıtlı bir alanı aydınlattığı için genellikle gündüz aydınlatmalarında kullanılır.
  • Xenon farlar halojenlerden daha pahalı, led farlardan daha ucuzdur.
  • Led farlar hem halojen hem de Xenon farlardan pahalıdır. Bu bağlamda tüm aydınlatma sistemi led yapılmak yerine gündüz aydınlatmaları led yapılmaktadır.
  • Led farların enerji tüketimleri Xenon ve Halojen farlara göre çok daha düşüktür.
  • Xenon farlar halojen farlardan daha dayanıklı, daha uzun ömürlü ve daha pahalıdır.
  • Led farların hem maliyet sorunu hem de uzun kullanımda ısınma gibi problemleri oluşmaktadır.

Xenon far muayeneden geçer mi?

Xenon farlar her araç için farklılıklar göstermektedir. Aracınızın hangi xenon far ile uyumlu olduğunu öğrenmelisiniz. Eğer aracınıza biçilmiş standartlarda bir Xenon far kullanacaksanız muayeneden geçer. Fakat çok farklı bir xenon far varsa maalesef geçemez. Eğer yakın değerlerde bir xenon far varsa da hafif kusurlu şekilde muayeneden geçer.

Led farlar ise aracın aydınlatma sistemine göre değişmektedir. Şöyle ki, eğer aracınız eski ve merceksiz yapıda ise led farlar muayeneden geçmez. Ama eğer yeni nesil mercekli yapıda aydınlatma sistemi varsa takacağınız led farlar muayeneden geçecektir.

Bir diğer husus ise led farlar fiziksel kesme, biçme gibi müdahalelere maruz kalabildiğinden dolayı farklı ledler muayene esnasında kusurlu olarak nitelendirilebilmektedir. Bu yüzden led veya xenon far fark etmeksizin mutlaka yaptıracağınız yerde uyumluluklarını sordurun.

Led veya Xenon far ile trafikte ceza yer miyim?

Led veya Xenon fark etmez eğer yasalarca belirlenmiş standartlara uyumsuz aydınlatma değişiklikleri yapmanız halinde ceza yiyeceksiniz. Bununla ilgili mevzuatta 2918 sayılı trafik kanunun 64/1-b-5 numaralı maddesinde standartlara aykırı ışıklandırmaların 2022 yılında cezası 196 TL dir. Ve 20 ehliyet ceza puanı kesilir.

Ayrıca bkz: Ehliyet ceza puanı nedir? 

İlgili ceza 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimli şekilde tahsis edilir. Fakat unutmamanız gereken bir husus da şudur; aracınızın uyumlu olmadığı bir aydınlatma sistemi sadece sizi değil gece sürüşlerinde karşıdan gelen araçları da çok fazla olumsuz etkileyecektir bu bağlamda can güvenliğiniz için lütfen uyumluluklara dikkat ediniz.

Okumaya devam edin: