M1 Yetki Belgesi nedir ve kimlere verilir? M1 Yetki Belgesi fiyatları

Kargo işletmesi nasıl açılır? Kargo işletmesi için gereklilikler nelerdir? M1 Yetki Belgesi kimlere verilir? 2022 Yılında M1 Yetki Belgesi fiyatları ne kadar? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

M1 Yetki Belgesi nedir?

Şehir içi ( il içi ) ticari amaçla kargoculuk faaliyeti yapmak isteyen gerçek veya tüzel vergi mükelleflerinin alması gereken yetki belgesi türüne M1 Yetki Belgesi denilmektedir. Aranılan şartlar arasında en az 3 adet özmal taşıt yer almaktadır. M1 Yetki Belgesine başvuracak kişinin kayıtlı en az 3 adet özmal taşıta ihtiyacı vardır.

Taşıt ile beraber en az 200m2 alana ihtiyaç duyulmaktadır. İlgili alanda depoculuk, indirme, bindirme, depolama gibi faaliyetleri gerçekleştirmeye elverişli olma durumu da aranılan şartlar arasında gelmektedir. İlgili taşınmazın aynı zamanda çevresinde yer alan trafiği engellemeyecek konumda olması da elzemdir.

İşletme sermayesi şartı olarak, M1 Yetki Belgesi için 12.000 Türk Lirası işletme sermayesine ihtiyaç duyulmaktadır. Aynı zamanda M1 Yetki Belgesi sahibinin varsa nam, logo, tanımlayıcı unsurları özmal taşıtlarının üzerinde belirtmesi gerekmektedir.

M1 Yetki Belgesi ücretleri 2022

Yapılan son düzenlemeler neticesinde M1 Yetki Belgesi başvuru ücreti 39.715 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Bununla beraber yenileme ücreti ise aynı ücretin %15’i oranında yani 5.957 Türk Lirası olarak belirtilmiştir.

M1 Yetki Belgesi sahiplerinin işlemede en az bir adet orta düzey yönetici çalıştırması veya istihdam etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda faaliyetleri sürdürmek için taşıt sürücülerinin SRC3/4 yetki belgesine ve Psikoteknik belgesi sahibi olması da istenilen şartlar arasındadır.