Motor Ehliyeti Nedir? Nasıl Alınır? A1-A2-A Ehliyetleri Hakkında Detaylar

Ülkemizde yapılan mevzuat değişikliklerinden ötürü 2 tekerli, 3 tekerli ve 4 tekerli olmak üzere motosiklet araçları gruplarında da radikal değişiklikler yapıldı. Yaş, deneyim ve kapsam gibi değişikliklerin yapıldı ehliyet sınıf ve gruplarından A1, A2 ve A grubu ehliyetlere değineceğiz. Makalemizde bu grupta yer alan motosikletli araçlar hakkında tüm bilgileri bulabileceksiniz.

Motosiklet Ehliyeti Grupları Nelerdir?

5 adet gruba dağıtılan motosiklet grupları; A, A1, A2, M ve B1 olmak üzere farklı şartlar altında sürücü adaylarına sunulmaktadır. İlk olarak M grubu yani moped araçlardan başlamak gerekirse,

M Ehliyet Nedir? Moped Ne İşe Yarar?

Genel anlamda motorlu bisiklet adı altında satılan araçlara verilen isimdir. Bu grupta yer alan araçlar 2 tekerli, 3 tekerli hatta 4 tekerli dahi olabilir. Ehliyet almak isteyen bireylerin bu grup için en az 16 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Bu grupta yer alan motorlu bisikletlerin silindir hacimleri en fazla 50 cm3 olmak zorundadır. Yani 50 cc ye kadar olan motorlu bisikletler bu grupta yer almaktadır.

M ehliyetlere, diğer sınıflarda yer alan tüm ehliyetlere başvurduğunuz zaman sahip olabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse otomobil ehliyeti alırken otomatik olarak M ehliyet sahibi de olursunuz. Aynı şekilde A2 ehliyeti, kamyon, minibüs vb. diğer tüm sınıflara ait ehliyetlere başvuru yaptığınız da sahip olduğunuz ehliyette M sınıfı ibaresi de yer almaktadır. Dolayısı ile direkt olarak M ehliyet başvurusu yapmak anlamsız olacaktır. Güç yani beygir olarak ise bu grupta yer alan motorlu bisikletlerin en fazla 4 kW gücüne sahip olması gerekmektedir. Ve yapacağı maksimum hız ise 45 km/h olarak belirlenmiştir.

Alacağınız araç 50cc ve altındaysa fakat 45 km/h dan fazla hız yapıyorsa bu yasal değildir. Aynı zaman da güç olarak da 4kW üstünde olmaması gerekmektedir. M ehliyet sürücülerin 10 yıl boyunca kullanabildiği, 10.yıldan sonra yenilemesi gereken ehliyet türüdür. Herhangi farklı bir ehliyet grubunu ise kapsamamaktadır.

A1 Ehliyet Nedir? Şartları ve Kapsamları Nelerdir?

Bu grupta yer alan araçlar artık motorlu bisiklet değil direkt olarak motosiklet adı altında satışı yapılan araçlar grubuna girmektedir. En belirgin özelliklerinden birisi ise A1 ehliyetin sahip olduğu araçlar en fazla 125 cm3 silindir hacmine sahip olabilirler. Yani 125 cc ye kadar motor kullanabileceğiniz A1 ehliyeti ile 150, 200 veya daha fazla hacme sahip motor kullanamazsınız. Aynı zaman da beygir gücü olarak en fazla 11kW ile sınırlandırılmıştır. Yani aracınız 11 kW üzeri olamaz.

A1 ehliyete sahip olan sürücüler otomatik olarak M grubu moped araçlara da binebilir. A1 ehliyeti için gerekli yaş şartı ise 16 olarak belirlenmiştir. Yani 16 yaşını doldurmuş her birey A1 sınıfı ehliyet için başvuru yapabilir. A1 sınıfına giren 3 tekerli motorlar için ise beygir gücü 15 kW ile sınırlandırılmıştır. 2 tekerli motorlarda 11 kW iken 3 tekerli motorlarda bu güç 15 kW a yükseltilmiştir. Yine M grubu gibi 10 yıl süre ile kullanılabilir. 10.yılın sonunda A1 ehliyetinizi de yenilemek zorundasınız.

A2 Ehliyet Nedir? Şartları ve Kapsamları Nelerdir?

A2 ehliyet grubunda yer alan motorlara ise silindir hacmi sınırlaması getirilmemiştir. Fakat şöyle bir sınırlaması var A2 grubuna ait araçların beygir gücü en fazla 35 kW olmak zorundadır. Yani teknik olarak 47 beygire denk gelen A2 grubu araçlar yine teknik olarak zaten en fazla 500cc olarak görülebiliyor. A2 grubunda yer alan araçların 3 tekerli olanlarının ise en fazla gücü 15kW olarak belirlenmiştir. Bu grupta yer alan ehliyet sahiplerinin A1 ve M grubu ehliyete ve bu ehliyetin getirdiği kapsam, şartlara sahip olduğunu da söylemeliyiz. Fakat A2 grubu ehliyetinin yaş sınırlaması ise 18 dir. Yani 18 yaşını doldurmuş her birey A2 grubu ehliyete sahip olabilirler. Herhangi bir deneyim şartı aranmaksızın direkt olarak başvurusu yapılabilir.

A Ehliyet Nedir? Şartları ve Kapsamları Nelerdir?

Bu grupta yer alan ehliyet alınması en zor ve en kapsamlı ehliye grubudur. Zira A ehliyete sahip her birey dilediği güç ve silindir hacmine sahip motoru kullanabilir. Herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Fakat A ehliyeti almak için belirli şartlar vardır. En belirgin olanı ise yaş şartıdır. Öncelikle en az 20 yaşınız da olmanız gerekiyor.  Fakat 20 ile 24 yaş arasındaysanız bunun yanında ek olarak 2 yıllıkta A2 ehliyete sahip olmanız gerekiyor. Fakat diyelim ki 25 yaşındasınız motor ehliyetiniz hiç olmadı direkt olarak A ehliyete başvuru yapabilirsiniz. Fakat 23 veya 24 yaşındaysanız direkt A ehliyete başvuru yapamazsınız eğer hiç A2 grubu ehliyete sahip değilseniz.

Toparlayacak olursak A grubu ehliyete sahip olmak isteyen bireylerin ya en az 24 yaşında olması gerekiyor, ya da 24 den aşağı ise en az 20 yaş ve 2 yıl A2 grubu ehliyet deneyimine sahip olması gerekiyor. A grubu ehliyetlerin de geçerlilik süresi 10 yıldır. A grubu ehliyete sahip bir sürücü A2, A1 ve M sınıfı motorlu araçları kullanabilir ve o grupta ki ehliyetlerin kapsamlarına dahildir.

B1 Ehliyet Nedir? Şartları ve Kapsamları Nelerdir?

Genellikle ATV olarak adlandırılan 4 tekerlekli motorlu araçları kullanmak isteyen bireylerin sahip olması gereken ehliyet türüdür. Sıklıkla otomobil ehliyeti ile karıştırılabilir fakat tek başına B1 sadece ATV kullanmanıza olanak sağlar. Şöyle ki eğer otomobil ehliyetiniz varsa zaten direkt olarak B1 sınıfı ehliyete de sahipsiniz demektir. Fakat bireyler eğer 16-18 yaş aralığında ise otomobil ehliyeti alamayacağı için direkt olarak ATV kullanmak istiyorsa B1 ehliyete başvuru yapabilir.

B1 ehliyetin yaş sınırlandırılması 16 dır. En fazla güç olarak 15kW sınırı getirilmiştir ve bunun yanı sıra maksimum 400 kg olarak kullanabilirsiniz. Yüklü şekilde en fazla 550 kg ya kadar izin verilen B1 ehliyet bireylerin en az 10 sene kullanabileceği ehliyet türüdür. 10.yılın sonunda ehliyetinizi yenilemeniz gerekmektedir.

Motor Ehliyeti Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

M, A, A1, A2 ve B1 grubu ehliyetlere sahip olmak isteyen bireylerin sağlaması gereken koşullar nelerdir;

 • M, A1 ve B1 grubu ehliyet için en az 16 yaşında olması gerekmektedir.
 • A2 grubu için en az 18 yaşında olması gerekmektedir.
 • A grubu için en az 20 yaşında olması gerekmektedir. 25 yaşındaysanız direkt başvuru yapabilirsiniz. Eğer 20-24 yaş aralığında iseniz en az 2 yıllık A2 grubu ehliyet tecrübeniz olması gerekmektedir.

Motor Ehliyeti İçin Gerekli Evrak ve Belgeler Nelerdir?

 • Kimlik, pasaport veya yeni kimlik kartınız.
 • Adli sicil kaydınız ( e devlet üzerinden alınabilir. )
 • Kan grubu kartınız ( randevu esnasında sorulduğunda direkt cevap verebilirsiniz. )
 • 2 Adet Biyometrik fotoğraf.
 • Ehliyet harçlarını yatırdığınıza dair makbuz veya banka dekontu.
 • Öğrenci belgesi veya mezuniyet diploması.
 • Ehliyet sağlık raporu.
 • 18 yaşını doldurmamış bireylerin ise velisi.

Motosiklet Direksiyon Sınavı Nasıl Yapılıyor?

Sürücü kursuna kayıt yaptırdıktan sonra sınavı geçerseniz artık direksiyon sınavı için hazırlıklar başlatılır. Öncelikle sürücü kurslarının ilçe milli eğitim müdürlüğü ile beraber seçtikleri bir parkurda slalom, ani fren gibi uygulamalar yaparsınız. Bu tarafta herhangi bir sorun olmazsa eğer trafiğe çıkartılırsınız. Direksiyon sınavında ilk 5 dakika bu parkur üzerinde ki hareketleri sorunsuz yapmanız istenir. Bu aşamayı geçtiğiniz takdir de sınavın kalan 30 dakikası ise trafiğe çıkarılırsınız. Akan trafikte motor kullanmanız istenir.

Motor Ehliyeti Ne Kadar? Sürücü Kursu Kaç Para Tutuyor?

Sürücü kursu ücretleri her illere göre değişiklik gösterebiliyor. Taban fiyat uygulaması tüm iller için aynı değildir. Ortalama bir sürücü kursu taban fiyatı vermek gerekirse eğer;

A1 grubu için sürücü kursu ücreti : 2010 TL

A2 grubu için sürücü kursu ücreti : 2010 TL

A grubu için sürücü kursu ücreti : 2900 TL

Bunlara ek olarak ödemeniz gereken harç ücretleri ise,

705 TL’dir. Tüm motorlu ehliyet grupları için ödenmesi gereken harç tutarı aynıdır. Sabit fiyat politikası uygulanmaktadır.

Motosiklet sınav ücretleri ise,

Teorik ( yazılı ) sınav ücreti : 120 TL

Direksiyon sınav ücreti : 160 TL’dir.

Toplamak gerekirse

A1 Motor Ehliyeti için ödemeniz gereken ücret : 2995 TL’dir.

A2 Motor Ehliyeti için ödemeniz gereken ücret : 2995 TL’dir.

A Motor ehliyeti için ödemeniz gereken ücret : 3385 TL’dir.

Motor Ehliyeti Ne Kadar Sürede Alınır? Ehliyet Ne Zaman Elime Ulaşır?

Genel anlamda tüm ehliyet grupları için alınan süre birbirine çok yakındır. Net olarak bir süre bulunmasa da örnek vermek gerekirse, sürücü kursuna kayıt yaptırdıktan sonra göreceğiniz teorik dersler ve teorik sınav yaklaşık 25 gün sürmektedir. 1 ya da 2 haftalık beklemenin ardından 1 hafta direksiyon eğitimi alırsınız. Direksiyon eğitiminden de yaklaşık 1 ya da 2 hafta sonra direksiyon sınavı gerçekleşir. Yani işin sonunda 40 gün kadar bir süre ortalama olarak verilebilir. Bunun üzerine +15 gün eklemek ise beklentileri daha doğru kılabilir.