Motor Yağ Yakması Nedir? Motor Neden Yağ Yakar

Sürücüler araçları ile seyir halinde iken duydukları sesten, durağan halde iken araçlarının altında gördükleri sıvılardan oldukça endişe duymaktadır. Çoğu zaman bu durum haklı sebeplerden kaynaklanmaktadır. Sahip olduğu araçların bakımlarını aksatan kullanıcılar ilerleyen zamanlarda oldukça problem yaşayabilir. Bu yazımızda sizlere araçlarda motor neden yağ yakar, yağ yakma sebepleri ve çözümleri nelerdir onları anlatacağız.

Motor yağı nedir? Neden yağ kullanır?

Mekanik aksamlar birbirlerine metal, demir vb. parçalar ile bağlıdır ve senkronize hareket ederler. İlgili mühendislik dalında ise kullanılan mekaniğin uzun ömürlü ve daha sağlıklı çalışabilmesi için çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Araçların motorlarında bulunan pistonlar, kranklar vb. parçalar birbirlerine sürekli olarak bağlı ve hareket ettiklerinden ötürü uzun süreli kullanımlarda aşınma, ısınma ve daha farklı sorunlar yaratabilmektedir.

Bu bağlamda ihtiyaç olarak doğan motor yağı ise motorun bizzat tüm parçaları arasında dolaşarak hareket eden parçaların birbirlerine hareket etse dahi hasarın minimuma indirgenmesi amacı ile üretilmiştir. Motor yağı araç motoru için hayati öneme sahiptir dolayısı ile motor yağı bakımlarınız, araçlarınızın periyodik bakımları bunlar asla unutulmamalı ve ihmal edilmemelidir.

Peki motor neden yağı yakmaya başlar? Ne tetikler?

Motor bloğu içerisinde bulunan pistonların alt ve üst tabakası vardır. Bu üst tabakada hava ve yakıt dediğimiz maddeler alt tabakasında ise hızlı vuruştan ötürü mekanik çarpışmalar vardır. Mekanik çarpışmaların verdiği hasarı en aza indirmek için ise alt tabakaya yağlama yapılır. Motor bloğunun pistonlarının altında bulunan yağ eğer gerekli zamanlarda değiştirilmez ve yenilenmez ise pistonun motor bloğundaki hareketinden ötürü zaman içerisinde aşınmalar meydana gelir.

Bu aşınmalardan ötürü ise alt tabakayı saran parçalar yavaş yavaş üst tabakaya yağ sızdırır. Üst tabakaya ulaşan yağ ise yakıt ile beraber enjekte olur ve motora zarar verir. Motorun yağ yakması dediğimiz olay bundan ibarettir. Genellikle uzun süreli yüksek devir kullanımında meydana gelen bu hasarlar ülkemizde de özellikle büyük yaştaki araçlarda sıklıkla görülebilir.

Motor yağ yakması belirtileri nelerdir?

Öncelikle aracınızı ilk çalıştırdığınızda boşa üfleme sesi gibi bir ses geliyorsa yağ yakma ihtimalinden söz edebiliriz fakat bu belirti tek başına sadece yağ yakması anlamına gelmemeli. Turbolu ise aracınız turbo da hasar olmuş olabilir veya subaplar da veya başka bir yerde. Buna ek olarak aracınızın motor yağı çubuğunu kontrol ettiğinizde eğer gözle görülür bir azalma varsa bu da yağ yakma sebeplerinden olabilir.

Araç seyir halinde iken ya da rölanti halinde iken arkadan mavi yakıt dumanı yerine gri ve daha boğuk bir duman atıyorsa bu da yağ yakma ihtimalini kuvvetlendirir. Bu yüzden mutlaka ara ara bakım olmasa da motor yağı çubuğunuzu kontrol etmelisiniz.

Aracın motor yağı yakmaması için ne yapmalıyım?

Bireysel kullanıcılar düzenli olarak araçlarının bakımlarını ilgili yetkili servislerde mutlaka yapmalıdır. Fakat düzenli bakımın yanı sıra herkesin yapabileceği rutin bakımlarda vardır. Hatta bu bakımlar için alet edevata dahi gerek yoktur. Örneğin motor yağı kontrolü. Özellikle kullanıcılar uzun yola çıkacaksa veya aracının performansında azalma seziyorsa mutlaka her 2-3 araç çalıştırdığında motor yağını kontrol etmelidir.

Motor yağı çubuğunun belli seviyenin altında düşmesi demek yavaş yavaş tehlike çanlarının çaldığı anlamına geliyor. Aynı zamanda kullanmış olduğunuz motor yağı da burada çok önemli bir rol oynuyor. Zira kullanmış olduğunuz araç uzun yıllar sizde olacağından dolayı mutlaka bunca zaman içerisinde az sorun çıkarmasını, performansının düşmemesini istersiniz. O halde mutlaka motor yağının da kaliteli olanını tercih etmelisiniz.