On road ATV ile Off road ATV arasındaki farklar

ATV son yıllarda popülerliğini her geçen gün arttırmaktadır. Dünyada olduğu kadar ülkemizde de ATV kullanımı son yıllarda oldukça arttı. Peki ATV’lerin, ON ROAD veya OFF ROAD olması ne anlama gelmektedir? Hangisi için ehliyet gerekiyor? Belirgin farklar nelerdir? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

On road ile Off road arasındaki fark nereden kaynaklanıyor?

On road araçlar hem trafikte hem de olası zor arazi koşullarında kullanılmak için üretilmiş motorlu araçlardır. Fakat ilk üretilme amacı asfalt yolda yani trafikte kullanılmak amaçlıdır. Off road araçlar ise adından da anlayacağınız gibi yol dışındaki arazilerde yani asfalt olmayan yerlerde kullanılması önerilen araçlardır.

On road araçları trafikte veya asfalt yollarda kullanabilmeniz için mutlaka ehliyet, vergi ve sigorta gibi diğer tüm motorlu taşıtların yükümlülüklerine tabiidir. Fakat bununla beraber off road araçlar için ise trafiğe çıkmaları yasaklanmıştır. Plaka takılmadan sadece arazide kullanabileceğiniz off road ATV’ler ülkemizde oldukça yaygındır.

İşin temelinde aslında aralarında çok fazla mekanik bir farklılık bulunmuyor. İkisi de aynı motorlara sahip olabilirler ama satın aldığınızdaki beyanınız neticesinde kullanacağınız yer bariz bir şekilde ayrışıyor.

Off road ATV ile trafiğe çıkabilir miyim?

Plakasız, sigortasız satın aldığınız off road aracınız ile mevcut hali ile göz önüne alındığında trafiğe çıkamazsınız. Trafiğe çıkması istenilen bir off road aracın, on road araca çevrilmesi gerekiyor. Aralarında şasi, görünüm veya mekanik farklılıklar olabilir bunun için trafiğe çıkabilir belgesi almanız gerekiyor.

Daha detaylı bilgileri trafik şubelerinden edinebilirsiniz. Fakat eğer ileride trafiğe çıkma düşünceniz var ise ATV’yi satın almadan önce on road aldığınızdan emin olun. Off road aracı on roada çevirmek oldukça güç ve bazen kesin sonuç veremeyebilir. Off road araç ile trafiğe çıkmanın oldukça caydırıcı ve ciddi cezaları bulunduğunu da hatırlatmak gerekir.

On road ATV’ye plaka çıkarma işlemi

Motorlu taşıtlarda olduğu gibi on road ATV’lerde de satın alım yapıldıktan sonra verilen belge ile notere giderek ilgili prosedürleri yerine getirmeniz gerekiyor. Ruhsat ve plaka bedelini ödedikten sonra alacağınız belge ile şoförler odasına giderek plakanızı bastırabilirsiniz.

Vergisini, sigortasını ve plakasını çıkardığınız on road ATV’leriniz ile trafiğe çıkabilir herhangi bir cezai yaptırım ile karşı karşıya kalmazsınız.