ÖTV indirimli Engelli / Özürlü araç almak için gerekli şartlar nelerdir?

Yapılan son düzenlemeler ile beraber artık engelli vatandaşlarımız da hayalini kurdukları araçlara kavuşabiliyor. Üstelik ötv indirimi gibi avantajlardan da faydalanabilirler. Peki 2021 yılında ötv indirimli engelli yani özürlü araç almak için gerekli şartlar nelerdir? Neler değişti? Neye göre belirleniyor? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

Engelli raporu nedir? Ne önemi var ve yüzde kaç olmalı?

Engelli raporu, vatandaşların engel durumlarının yüzdesel biçimidir. Yani kişinin araç kullanımındaki engelinin yüzde kaç olduğunu söyleyen temsili bir rakamdır. Ne önemi vardır peki derseniz şöyle; Eskiden tek tip engelli raporu vardı. %90 üzeri olması gerekiyordu fakat artık iki tip olarak güncellendi.

Yeni düzenlemeler ile %40 engelli raporu ve %90 engelli raporu olmak üzere ikiye ayrıldı. Yani kişi %40 ile %90 arasında engelli ise araçlarını kendileri kullanabilecek şekilde alabilirler. Fakat yine de unutulmaması gerekiyor, araçları kullanabilir olmaları gerekiyor yani örnek vermek gerekirse göz zayıflığınız vardır ve doktorunuz ile hekimleriniz araç kullanamaz derse araç sahibi olamazsınız. Diyelim ki doktorunuz tarafından araç kullanımınızda bir sorun görünmedi. O zaman engel raporunuz %40 ile %90 arasında ise aracı kendi adınıza alabilirsiniz.

Eğer kişinin engel raporu %90 ve üzeri ise aracı ister kendi adına isterse de belirleyeceği yakınları adına alabilir. Böylece yakınları da aracı kullanabilirler. En çok merak edilen husus burada yatmaktadır. Bir çok ziyaretçimiz bu konuyu atlıyor, eğer kendinizin dışında yakınınız da yararlanacaksa bu aracın kullanımından engel raporunuz en az %90 olmak zorunda.

Engelli araç alımı ( ötvsiz araç alımı ) ile ilgili alım şartları nelerdir?

ÖTVden muaf olan engelli vatandaşlarımızın yerine getirmesi gereken bazı şartları bulunmaktadır. Bu şartlar tamamlanamadan maalesef ötv indirimli araç sahibi olamazsınız. Aynı zamanda yakınlarınız da faydalanamaz. 2022 yılında belirlenen şartlar şu şekildedir;

  • %90 ve üzeri engeli bulunan vatandaşların araçları kendi adlarına veya en fazla 3.dereceden yakın akrabalarına kullandırmaya izin veriliyor. Yani özel şoförünüz var ise veya en fazla 3.dereceye kadar yakın akrabanız var ise o araç ile yolculuk yapılabilir, kullanılabilir.
  • %90 engelden farklı olarak ortopedik engelli vatandaşlar da ötv indiriminden faydalanabiliyor.
  • Normal araba alır gibi gerekli tüm trafik tescil işlemleri yine ötv indirimli alınmış araçlar içinde geçerlidir. Aynı prosedür uygulanmaktadır.
  • Araç alımı sırasında engelli vatandaşın, aracı kullanabilecek kişileri seçmesi gerekiyor. Araç satın alımı esnasında yapılır ve sonradan değiştirilebilir.
  • Satın alınan ötv indirimli araçlar en az 5 sene kullanılmak zorundadır. 5 sene içerisinde asla satışı gerçekleşemez. Eğer araç acil bir durum için satılacaksa ötv ücreti ödenerek satılabilir. Aksi durumda maalesef satışı gerçekleştirilemez. Eğer engelli bir bireye satılacaksa tekrar 5 yıl olan süre 3 yıla düşürülmektedir. Aynı zaman da eğer araç 300.000 TL üzerinde fiyata sahipse ötv indirimi uygulanmamaktadır.
  • Aynı zamanda alınacak aracın motor hacmi en fazla 1600cc olabilir. 1600 cc veya altı olmak zorundadır. Eğer alınacak araç kamyonet, pick up vb. tarzda bir araç ise en fazla cc bu sefe 2800 e çıkmaktadır. Yani diğer türden araçlar için üst sınır 2800 cc dir.

ÖTV indirimli engelli araç alımında gerekli belgeler nelerdir?

Özel bir durum gerektirdiğinden dolayı ötv indirimli araç alımında istenilen bazı belgeler bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

  • Aracı satın alacak kişi eğer engelli kişi ise H ehliyeti bulunmak zorundadır.
  • Aracı kullanacak kişi eğer engelli ise H ehliyeti, engelli değilse B ehliyeti bulunmak zorundadır.
  • Aracın ötv indirimli satın alınmasını sağlayan engelli vatandaşın raporları ve doktorları tarafından verilmiş heyet raporları bulunmak zorundadır.

Ayrıca bakınız: