2022 Park cezası ne kadar? Nereye ödenir? Park cezası sorgulama

Sürücüler bilerek yada bilmeyerek farkında olmadan bazen araçlarını park yasağı olan yerlere park edebiliyorlar. Peki bu durumda neler ile karşılaşıyorlar? Park yasağı olan bir yere çekilen araca ne olur? Nereye çekilir ve kaç para ödenir? Ceza kişiye mi yoksa plakaya mı kesilir? Tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

2022 Park cezası ücretleri

Öncelikle park yasağı olan bir yere aracınızı çektiyseniz ne kadar bir ücret öderseniz oradan başlayalım. 2022 yılında güncel park cezası 196 TL dir. Fakat tüm ücret sadece park cezasından ibaret değildir. Park cezası kesilen bir araç bulunduğu konumda tutulmaz mutlaka bir çekici tarafından en yakın yetkili otoparka çekilir. Bu otoparka götürülen araçların çekici masrafları da olur. Ortalama çekici masrafı 200 TL dir. Bunlarla bitti mi? Hayır bitmedi. Çünkü çekici masrafı, park cezası masrafı ve bunlara ek olarak bir de otopark ücreti geliyor karşımıza.

Ülkemizde otoparkların hemen hemen %90 ı ücretli otoparklardır. Dolayısı ile park cezası almış bir aracın çekildiği otoparklar da ücretli otoparklar sınıfına girmektedir. Bu otoparkların ortalama ücreti minimum 10 TL maksimum 60 TL arasında değişmektedir. Dolayısı ile toparlayacak olursak 2022 yılında park cezası yemiş bir aracın tekrar sahibine ulaşması için geçen ücret toplamı = Park cezası ( 196TL ) + çekici masrafı ( 200 TL ) + otopark ücreti ( 15 TL ortalama ) dır. Tüm bunların toplamı ise 420 TL dir.

Yukarıda bahsi geçen ücretleri indirimli ödeme şansınız var. Fakat sadece park cezasını indirimli ödeyebilirsiniz. Çekici ücreti ve otopark ücreti özel firmalara ait olduğundan dolayı resmi bir indirim değil fakat araç başında bir pazarlık ile indirim talep edebilirsiniz. 2022 yılı park cezası indirimli tutarı 147 TL dir. Park cezasının indirimli olarak ödenebilmesi için aracınızın park cezası yediği günden 15 gün içerisinde cezasını ödemeniz gerekmektedir. 15 günü aşan cezalar durumunda indirimli tutar artık geçersiz sayılır.

Ehliyetime ne kadar ceza puanı yansır?

Bildiğiniz üzere ülkemizde stajyer ehliyet ve bunun yanı sıra ehliyet ceza puanı sistemi getirilmiştir. Yani sürücüler eğer herhangi bir trafik cezası yerse ehliyetlerine ceza puanları yazılmaktadır. Değişen ceza puanı sistemine göre ya para cezası, ya ehliyetine belirli süre el konulma veya en son ehliyetine tamamen el konulma gibi durumlar yaşanabilmektedir.

Peki 2022 yılında park cezası yiyen bir sürücünün ehliyetine kaç ceza puanı yansır? Park ettiğiniz yere göre değişmekle beraber en az 10 ceza puanı ortalama 15 ceza puanı ve en fazla 20 ceza puanı yeme durumunuz vardır. Eğer araç sizin tarafından oraya park edilmişse direkt size kesileceğinden ceza, ehliyetinize ceza puanı yansır. Fakat eğer araç park edilmiş ama memur arkadaşlar sizleri görmemiş ise bu ceza plakaya yansır. Bu tür durumlarda ise ehliyetinize ceza puanı yansımaz.

Park cezası yedim, aracım nereye çekildi?

Eğer aracınızı park yasağı olan bir yere park ettiyseniz ve aracınız çekilmişse bunu çok rahat bir şekilde sorgulayabilirsiniz. Günümüzde hemen hemen tüm işlemlerimizi e devlet üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. Artık otoparklara çekilmiş araçların sorgulama işlemleri de e devlet üzerinden gerçekleşebiliyor. Aşağıda yer alan link ile e devlete giriş yapıp aracınızın nereye çekildiğini sorgulayabilirsiniz.

Aracın çekildiği yeri sorgulama

Park cezası nereye ödenir? Trafik cezası ödeme

Artık trafik cezası ödemelerini de istediğiniz kanallar üzerinden yapabilirsiniz. Günümüzde şu an aktif olarak İnternet, mobil bankacılık, banka şubeleri ve vergi daireleri üzerinden tüm trafik cezası ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet ve mobil bankacılık direkt olarak kendi bankanız tarafından yönetilmektedir. Vergi daireleri ve banka şubeleri ise gerçek şubelerden oluştuğundan gidip yardım alabilirsiniz.

Size önerebileceğimiz online güvenilir tek kaynak GİB yani gelir idaresi başkanlığının kendi sitesidir. Burada kredi kartı, banka kartı gibi seçeneklerin bulunmasının yanı sıra son derece güvenilir önlemler alınmış sitede ödemelerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Gelir idaresi başkanlığının sitesine girdikten sonra ödeme yapacağınız kanalı yani trafik cezası ödeme bölümünü açmanız gerekiyor. Ardından bilgilerinizi doldurup ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.