Pasaport çıkartma nasıl yapılır? Tüm detayları ile öğrenin

İlk kez pasaport çıkarmak isteyen vatandaşlar tam olarak nereden başlayacaklarını bilmiyorlar. Değişen yönetmelikler neticesinde de en son pasaport işlemleri biraz daha değişti. Bu neticede yeni pasaportlar nasıl çıkarılır? Pasaport ücretleri ne kadar? Gibi soruların cevapları yazımızda yer almaktadır.

Hangi tür pasaport almalıyım?

Yurtdışına turistik amaçlı geziler ve buna benzer amaçlar doğrultusunda pasaport almak istiyorsanız almanız gereken pasaport umuma mahsus yani bordo pasaporttur. Zira diğer pasaport türlerinin farklı amaçları bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti her vatandaş bordo pasaport çıkarabilir.

Vatandaşların pasaport çıkarabilmesi için ilk başvuruyu bizzat kendisi yapması gerekiyor. Eğer pasaport çıkartılacak kişi reşit değilse ailesi tarafından başvuru yapılıp, pasaport alınabilir. Pasaport işlemleri nüfus işleri genel müdürlüklerinden alınan randevu ile beraber yapılmaktadır.

Pasaport nasıl alınır?

Pasaport almak isteyen vatandaşlar öncelikle aşağıda yer alan Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü sayfasından randevu almak zorundadır. Randevu alındıktan sonra yine aşağıda yer alan evrakları tamamlayıp randevu günü ve saatinde genel müdürlükte olmalıdır.

Randevu işlemlerini tamamlayan vatandaşların pasaportları PTT aracılığı ile belirttikleri adrese 3-7 iş günü içerisinde ulaştırılmaktadır. Randevu günü ve saatiniz geldiğinde belgelerinizin eksiksiz ve tam olduğundan emin olun.

Pasaport randevu sayfası: tıklayın

Pasaport çıkarmak için gerekli belgeler

Pasaport çıkartmak isteyen vatandaşların Nüfus İşleri Genel Müdürlüğünde teslim etmesi gereken belge ve evraklar aşağıda listelenmiştir. Tüm detayları dikkatlice incelediğinizden emin olun. Gerekli belgeler;

  • T.C. Nüfus cüzdanı, yeni kimlik kartı veya geçici kimlik belgesi
  • Biyometrik fotoğraf ( 1 adet )
  • Öğrenciliği devam eden vatandaşların öğrenci belgesini de götürmesi gerekiyor. ( E devlet üzerinden alınabilir. )
  • Pasaport harcının anlaşmalı bankaya/banklara yatırıldığına dair makbuz. ( Daha detaylı bilgi: Pasaport harç ücreti hangi bankalara yatırılır? )

Vatandaşlar almak istedikleri pasaportun süresini kendileri seçmektedir. Aşağıda yer alan fiyat listesinden ne kadar süreli alınacak pasaportun harç ücretlerini de görebilirsiniz. Listede bordo yani umuma mahsus pasaportun yanı sıra, hususi ( yeşil ), hizmet ( gri ), diplomatik ( siyah ) pasaportların da olduğunu görebilirsiniz.

Normal yani turistik geziler amaçlı alınan pasaportlar umuma mahsus yani bordo pasaporttur. Diğer pasaport türlerinin farklı amaçları vardır. 

Pasaport ücretleri 2022

Aşağıda yer alan listede almak istediğiniz pasaportun geçerlilik süreleri de belirtilmiştir. İlgili süreyi belirledikten sonra ona göre harç ücreti yatırmalısınız. Eğer öğrenciliği aktif olarak devam eden vatandaşlar başvuru yapacaksa pasaport harç bedeli ödemezler.

İstenilen SüreHarç bedeli***Defter bedeliToplam
6 ay309 TL225 TL534 TL
1 yıl450,80 TL225 TL675,8 TL
2 yıl738 TL225 TL963 TL
3 yıl1048,70 TL225 TL1273,7 TL
4-10 yıl1478 TL225 TL1703 TL

Aktif öğrenciliği bulunan vatandaşlar harç ücreti ödemezler. Örnek olarak; 2 yıllık pasaport çıkartmak isteyen bir öğrenci sadece defter bedeli olan 225 TL ödeyerek pasaport sahibi olabilir.

Ancak öğrenciliği bulunmayan bir vatandaş 2 yıllık pasaport çıkartmak isterse ödeyeceği tutar 963 TL dir. Bu bağlamda ilk kez pasaport çıkartmak 2022 yılında en ucuz 534 TL olarak belirlenmiştir.

Pasaport yenileme işlemleri

İlk kez pasaport çıkartmanın yanı sıra, yukarıda da bahsedildiği üzere pasaportların bir süresi vardır. İlgili süre tamamlandığında vatandaşların pasaportlarını yenilemesi gerekiyor. Yenileme aşaması ilk kez çıkartmaya göre daha farklı ilerlemektedir. Aşağıda yer alan bağlantıda nasıl pasaportlarınızı yenileyeceğiniz detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Pasaport yenileme nasıl yapılır? 2022