Plaka değiştirme ve yenileme işlemleri 2022

Sürücüler araçlarına ait olan plakaları değiştirebilir veya yeniletebilirler. Fakat yeniletmek ve değiştirmek arasında temel farklılıklar vardır. Yeniletmek istediğiniz zaman plakanın aynı rakam ve harflerin yer aldığı yeni hali verilir. Fakat değiştirmek istediğinizde ise plakanın harf ve rakamları değiştirilerek yeni bir plaka tahsis edilir. Nasıl yapabileceğinize dair tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

Plaka değiştirme nasıl yapılır?

Sürücüler genellikle 2.el araç alım satımından sonra içine sinmeyen plakaları değiştirmek istemektedir. Bununla beraber yeni bir şehre taşındıklarında yine değiştirmek isteyebilirler. Herhangi bir sebepten ötürü plaka değiştirme işlemleri yapacaksanız bunun için bir takım işlemler vardır.

Plakalarınızı değiştirmek istediğinizde sizlerden istenilen bir takım evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Aynı zamanda plakasını değiştirmek isteyen kullanıcılar başvurularını yaparak kendilerine özel plaka da çıkartabilirler. Bu konu ile ilgili ileri okuma yapmak için : Özel plaka nedir? Nasıl çıkartılır? Yazımıza göz atabilirsiniz.

Plaka değiştirmek için gerekli belgeler

Yaşadığınız yerin değişikliği yani ikametgah işlemleri veya ikinci el araç alım satımından sonra sürücülerin sıklıkla plaka değiştirmek istediğini görüyoruz. Bu sebeplerden dolayı plakasını değiştirmek isteyen kullanıcıların aşağıda yer alan belgeleri hazırlaması gerekiyor;

 • Zorunlu trafik sigortası poliçesi
 • Türkiye şoförler odasından nakil dosyası
 • Noter satış belgesinin aslı veya fotokopisi
 • Araç üstünde bulunan ön ve arka plakalar
 • Kimlik belgesi veya pasaport
 • Araca ait olan trafik belgeleri
Yukarıdaki maddelere ek olarak aracınızın muayenesinin yapılmış olması veya süresinin en az 1 haftadan fazla olması. Bunun yanı sıra MTV ( Motorlu Taşıtlar Vergisi ) ‘nin ödenmiş olması gerekiyor. 

Plaka değiştirme ücreti 2022

Araç alım satımında veya daha sonrasında ikametgah değişikliği gibi sebeplerden ötürü yapılan plaka değişikliği işlemlerinde ödenecek tutar aşağıda yer almaktadır. Bunun yanı sıra özel plaka çıkartmak daha farklı ücretlere tabiidir.

Plaka değiştirme ücreti
Notere ödenecek ücret290
Plaka basımı ücreti75

Tabloda da yer aldığı gibi herhangi bir sebepten ötürü plakasını değiştirmek isteyen bir vatandaş 290 TL ek ücret ödemek zorundadır. Bu ücreti ikinci el araç alım satımı esnasında da ödeyerek ilgili plakanızı noterden sonra çıkartabilirsiniz. Bunun için ek olarak Şoförler odasına 75 TL ödemeniz gerekecek.

Plaka yenileme nasıl yapılır?

Mevcut plakanız zarar görmüş, kırılmış, çalınmış veya okunamaz halde ise yenilemeniz gerekmektedir. Aşağıda mevzuatlara aykırı olan plaka tipleri de yer almaktadır. Aşağıdaki listedeki gibi bir plakanız varsa mutlaka yenilemeniz gerekiyor.

Plaka yenileme işlemleri, plaka değiştirme işlemlerine göre daha kolay ve daha ucuzudur. Artık noterlerde randevu alınma işlemleri de kaldırıldığı için, randevu almadan en yakın notere giderek plakalarınızı yenileyebilirsiniz.

Plaka yenileme işlemi için gerekli belgeler nelerdir?

Yukarıda yer alan sebeplerden ötürü plakanızı yenilemek istiyorsanız aşağıda yer alan belgeleri hazırlamanız gerekiyor. İlgili belgeler;

 • Araç ruhsatı
 • Kimlik belgesi veya pasaport
 • Araç üzerinde bulunan ön ve arka plakalar ( Çalınma durumunda bildirmeniz gerekiyor. )

İlgili belgeler ile notere müracaat ettiğiniz zaman size geçici plaka belgesi verilecek. Bu belge ile Türkiye Şoförler Odası’na giderek ücretini ödediğiniz takdirde yeni plakanız basılarak sizlere verilecektir.

Plaka yenileme ücreti 2022

Sürücüler plaka yenileme işlemi için hem notere hem de Türkiye Şoförler Odası’na ödeme yapmak zorundadır. Şoförler odasından alınan belge ile ilgili birime giderek basılan plakasını alabilir ve araçlarına takabilirler. İlgili ücretler aşağıda yer alan tabloda verilmiştir.

Plaka yenileme ücretleri
Notere ödenecek ücret36 TL
Türkiye Şoförler Odasına ödenecek ücret75 TL
Toplam ödenecek ücret111 TL 

Plakanın yenilenmesini gerektirecek sebepler

Aşağıda yer alan sebeplerden ötürü plakalarını yeniletmeniz gerekiyor. Resmi Gazete ‘de yer alan 30318 sayılı kanuna göre bu sebeplerden birine maruz tüm plakalar yenilenmelidir.

 • Amerikan Pres ( APP ) olarak bilinen plakalar: APP plakalar sıklıkla terör örgütleri, hırsızlık gibi olaylara karıştığından dolayı mevzuatlar gereği yenilenmelidir.
 • Plakada yer alan harflerin üzerine gelen vidalar : Bu vidalar okunmayı engelleyeceği için yasaklanmıştır. Bu durumda plaka yenilenmelidir.
 • Damgası olmayan plakalar : Damgası olmayan plakalar mevzuatlar gereği sahte plaka olarak nitelendirildiği için yenilenmelidir.
 • Hasara uğramış plakalar : Hasarlı tüm plakalar yenilenmelidir.
 • EDS ile okunamayan plakalar : Elektronik Denetleme Sistemi ( EDS ) ile okunamayan tüm plakalar yenilenmelidir.
 • Üzerinde TR ibaresi olmayan plakalar : Bulunduğu ülkenin adı ve sembolü olmadığı için bu plakalar da yenilenmelidir.
 • Kalın, italik veya farklı yazı tipinde olan plakalar : Mevzuatlarca belirlenmiş yazı fontu dışında olan tüm fontlar yasaktır. Bu plakalar da yenilenmelidir.
 • Kırık plakalar : Kırılmış tüm plakalar yenilenmelidir.

Yukarıda yer alan maddelere sahip tüm plakalar yenilenmek zorundadır. İlgili yasanın yer aldığı resmi gazete linkine buradan ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak muayeneden geçmeyen tüm plakalar da noterlere başvurularak yenilenmelidir. Eski veya yıpranmış tüm plakalarını yukarıda yer alan belgeler ile beraber yeniletebilirsiniz.

Ayrıca bkz:

 1. Sıfır ve 2.el araçlarda plaka işlemleri
 2. Tüvtürk randevu alma işlemleri
 3. Ruhsat yenileme nasıl yapılır?
 4. LPG Ruhsata işleme nasıl yapılır?