Psikoteknik Belgesi Nedir? Fiyatları ve Kimlere Verilir?

Sürücüler, ticari amaçlı taşımacılık yapan araçları kullanabilmek için mesleki yeterlilik belgesi almakla yükümlüdürler. Bunun yanı sıra sürücüler hem SRC hem de Psikoteknik belgesi almak zorundadır. Peki psikoteknik belgesi nedir? Kaç para tutuyor? Kimler almak zorunda? Tüm bilgiler için yazımızı okuyabilirsiniz.

Psikoteknik Belgesi Nedir? Ne Amaçla Verilir?

Psikoteknik belgesi, sürücülerin seyir halinde yaşayabileceği her türlü psikolojik ve fiziksel rahatsızlıkları kontrol altında tutmak için verilen belgedir. Sürücüler kullandıkları araçlar neticesinde ve stresi ile beraber oldukça uzun ve sorunlu yolculuklar yaşayabilmektedir. Bu mesleklerin en zor taraflarıda bunlardır. Dolayısı ile kanunlar, bu tarz meslekler için sürücünün henüz iş hayatına atılmadan önce hazır olup olmadığını test edip bilmek istiyor.

Bu bağlamdan yola çıkarak türetilmiş bir belge olan Psikoteknik Belgesi, sürücülerin en kötü zamanda dahi kontrolü ele almasını amaçlamaktadır. Verilme amacı şüphesiz sürücülerin gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Bu yüzden psikoteknik belgelerinin her 5 yılda bir yenilenmesi gerekiyor.

Psikoteknik Belgesi Kimlere Veriliyor? Kimlerin Alması Zorunludur?

Ticari amaçla her türlü yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların kullanımını yapacak sürücülerin alması gereken bir belgedir Psikoteknik belgesi. Dolayısı ile bu amaç uğruna ticari iş yapan sürücülerin hepsinin alması zorunludur. 2918 karayolları taşıma yönetmeliğine göre de yasal zorunluluk haline getirilmiştir. İlgili belgeler sağlık bakanlığınca onaylanmış merkezlerden alınmalıdır.

Psikoteknik Belgesi Nereden Alınır?

Mesleki yeterlilik belgesi alırken aynı zamanda psikoteknik belgesinin de alınmasının zorunlu olduğundan bahsettik. Peki sürücüler bu belgeyi nereden alacaklar? Milli eğitim bakanlığı tarafından onaylı kurumlarca ( örn. ehliyet, src kursu vs. ) alınabilir. Birebir eğitimlerin yanı sıra ders tipinde eğitimlerinde olacağı, çeşitli simülasyonlar eşliğinde geçen eğitim ile beraber sürücülerin başarılı olması durumunda alacağı belge psikotenik raporu yani belgesidir.

Dersler içerisinde tıpkı gerçek hayattaymış gibi çeşitli simülasyonlar yer almaktadır, uzman psikolog eşliğinde yapılan 1 saat kadar süren eğitimler ile beraber sürücü adayları eğitimlerini tamamlamaktadırlar. Dolayısı ile diğer tip eğitimler ile karıştırılmamalıdır. Psikoteknik belgesi eğitimlerinin tek amacı gerçek hayatta oluşabilecek tehlikeli durumları sanal olarak yansıtıp sürücünün psikolojik davranışlarını ölçmektir.

Psikoteknik Belgesi Alma Süresi

Sürücüler eğitimlere kayıt olmadan önce çok sık biçimde sormaktadır, Psikoteknik belgesi almak ne kadar süre tutuyor? Şöyle bir husus var ki; Psikoteknik belgeleri 1-2 saat içerisinde eğitimleri verilen bir belgedir. Fakat eğer eğitimi alacağınız kursta bir yoğunluk söz konusu ise psikoteknik belgesinin alımı 1-3 hafta aralığı kadar sürebilmektedir. Eğer ki söz konusu yoğunluk yok ise kurumda aciliyet durumunu da belirtirseniz gün içerisinde direkt psikoteknik belgenizi alabilirsiniz.

Bu tamamen eğitimi alacağınız kurumun o anki durumuna bağlıdır. Dolayısı ile Psikoteknik belgesinin şu kadar sürede alınabilir varsayımı maalesef tutarlı değildir. Fakat yoğun iş bilgisi ve tecrübelerden aktardığımız kadarı ile aciliyet durumunda gün içi, normal şartlarda 1 hafta, anormal şartlarda ise 1-3 hafta kadar sürebilmektedir. Planlarınızı lütfen en kötü ihtimale göre ayarlayın.

Psikoteknik Belgesi Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Almış olduğunuz mesleki yeterlilik belgesi ile beraber psikoteknik belgenizin de bir geçerlilik süresi bulunmaktadır. Peki psikoteknik belgesi kaç yıl geçerlidir? Sürücüler belgelerini aldığı günden itibaren 5 yıl süre ile raporlarını kullanabilirler. 5.yıl dolduktan sonra ise yenileme yapmak zorundadır. Zira yenilemesi yapılmayan psikoteknik belgelerinin ciddi yaptırımları vardır ve bu ülkemizde suçtur.

5 yıl süre ile sınırlandırılmasının şüphesiz en büyük sebebi, geçen bu yıl süre zarfında sürücünün herhangi bir sağlık sorunu olmadığını teyit edebilmektir. Kişi göz, ayak veya daha farklı bir rahatsızlık geçirebilir ve kendince ben hala araç kullanıyorum diyebilir fakat tıbbi olarak da bunu kanıtlayabiliyor olması gerekmektedir.

Psikoteknik belgesi yenileme işlemleri ise yine ilk başta almış olduğunuz adımlar gibidir. Ücreti dahilinde kursa başvurursunuz ve 5.yılınız dolduktan sonra belgenizi yenileyebilirsiniz. Yine göreceğiniz eğitim aynı simülasyon ve teorik eğitim olacaktır. Yine bir uzman psikolog eşliğinde eğitimlerinizi alacaksınız.

Elektronik İmzalı ( E-İmza )  Psikoteknik Raporu Nedir?

Sürücüler psikoteknik eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra belgelerine ulaşabilir. Daha sonra yola çıkınca, tatile çıkınca vb. şekillerde yanında belge bulunmadan dışarı çıkınca sürücüler kolaylık olsun diye e devlet üzerinden şifreleri ile giriş yaparak o an raporlarına yani Psikoteknik belgelerine bakabilir aynı zaman da çıktı şeklinde de alabilirler.

Psikoteknik Belgesine E devlet üzerinden ulaşmak için >> Tıklayın <<

E devlet üzerinden şifreniz ile giriş yapıp ardından arama bölümüne psikoteknik yazarak ilgili sayfa giriş yapmalısınız. Bilgiler doğrulandıktan sonra ise sayfanın sağ üst köşesinde yazdır seçeneği olacak. Ona tıkladığınız takdirde Psikoteknik raporunuzun çıktısını da alabilirsiniz.

Psikoteknik Belgesi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Mesleki yeterlilik belgesi almak için gerekli şartları sağlayan sürücüler aynı zaman da psikoteknik belgesi almak için gerekli şartları da otomatik olarak sağlamış oluyorlar. Yaş şartı olarak en fazla üst sınır 66 yaş olarak belirlenmişken, küçük otobüs grubu için en alt yaş şartı 26 dır. Bunun dışında diğer yaş şartı ise 18 dir. Daha önce ehliyet almış bireyler SRC belgesi başvurusu yaparken psikoteknik belgesi başvurusu da yapabilir.

Psikoteknik Belgesi Ücretleri Ne kadar? 2020 Yılında Kaç Para Oldu?

Psikoteknik belgesinin ücretleri her yıl değişmekle beraber güncel zamanda ücreti saatlik 200 TL dir. Fakat bu bulunduğunuz konum ve kurs gibi etkenlere de bağlıdır. Ortalama fiyat 200 TL iken en fazla fiyat ise 250 TL olarak gözlemlenmiştir. En alt taban fiyatı ise 130 TL dir. Sürücüler bu ücreti ödeyerek aynı gün içerisinde veya aynı hafta içerisinde Psikoteknik raporunu alabilirler.

Psikoteknik Belgesi Almak Zorunlu Mu?

Evet almak zorunludur, 2020 yılında her türlü yük veya yolcu taşımacılığı işlemlerini ticari olarak gerçekleştiren araçları kullanmak isteyen sürücüler önce SRC belgesini ardından psikoteknik belgesini almak zorundadır. Yasal mevzuatlara göre almayanlar para cezası ödeyecektir.