Radar ve hız sınırı cezası ne kadar? 2022

Her yıl yapılan trafik cezası düzenlemeleri neticesinde bu yıl da radar yani hız sınırı cezası güncellemeye gitmiştir. Aynı zamanda mevzuatlara ek maddeler eklenmiştir. Bir çok sürücü bazen farkında dahi olmadan hız sınırını aşmış olabiliyor. Peki indirim oranı ne kadar? Ne kadar ceza kesildi? Hız sınırı cezası nasıl ödenir? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

Radar yani hız sınırı cezaları nelerdir? 2022

Yapılan son fiyat artışı ile beraber tüm çeşitleri ile radar cezaları güncellendi. Yolun durumuna kadar değişen tüm ceza sistemi aşağıda tablo şeklinde detaylı bir biçimde açıklanmıştır. Cezaların yanlarında yer alan kodlar ise size kesilen trafik cezası belgesinde açıkça belirtilmiştir. Bu ceza kodlarına bakarak geçmişe dönük nerelerde hız sınırı yaptığınızı kolaylıkla bulabilirsiniz. İlgili cezalar;

2022 Radar ( Hız ) Cezası
Ceza KodlarıCeza Tutarıİndirimli Ceza TutarıCeza Puanı
%10-%30 arası hız sınırı cezası | Kodu > 51/2-a427 TL320,25 TL10 ceza puanı
%30-%50 arası hız sınırı cezası | Kodu > 51/2-b888 TL666 TL15 ceza puanı
%50 ve daha fazlası hız sınırı cezası | Kodu > 51/2-c1823 TL1367,25 TL15 ceza puanı

Yukarıda yer alan ceza listesinde size kesilen trafik cezası belgesinde yer alan kodlar ile beraber ödemeniz gereken ceza tutarını belirleyebilirsiniz. İndirimli ceza yüzdesi %25 dir. Sürücülerin bu ceza indiriminden faydalanabilmesi için ceza kesildiğin günden itibaren 15 gün içerisinde ödemesi gerekir. 15 günü geçen cezaların ödenmesi durumunda trafik cezası indirimi uygulanmaz.

Bu bağlamda lütfen size kesilen trafik cezalarını hem zamanında ödeyin, hem de daha ödemek için erken ödeme indiriminden faydalanın. Bu indirimlerin yapılmasının sebebi sürücüleri geri kazanmak olarak adlandırılabilir. Eğer trafik cezası 15 günden önde gerçekleşmiş fakat sizin elinize yeni ulaşmışsa yine de panik yapmayın. Çünkü radar cezaları, sürücünün ceza yediği tarihte değil ilgili belgelerin sürücüye ulaştığı tarih baz alınarak hesaplanır. Yani 30 gün önce kesilmiş bir ceza size bugün ulaşıyorsa bugünden itibaren 15 gün içerisinde öderseniz indirimli ceza tutarından faydalanabilirsiniz.

Fakat unutmamanız gereken bir şey var eğer trafik polisi memurları tarafından ayak üstü kesilen bir trafik cezanız var ise bu ceza size kesildiği günden itibaren işletilir. Yani sizin elinize zaten direkt olarak ulaştığı için o günden itibaren 15 gün geçerlidir. 15 günü geçtiği anda indirimli trafik cezasından faydalanamazsınız.

Hız yani radar cezası kodları nedir? Ne anlama geliyor?

İlgili ceza kodları yukarıda da belirtildiği gibi 51/2-a, 51/2-b ve 51/2-c kodlarından oluşmaktadır. Peki tam olarak bu kodlar ne anlama geliyor? Sürücüler bu kodları gördüklerinde ne anlamaları gerekiyor? Aşağıda yer alan tablodan tüm detayları inceleyebilirsiniz;

Hız sınırının aşılmasına örnek olarak belirlenmiş ceza tablosu
Yerleşim yeri içerisinde hız sınırı 50 km/h olan yollarda Ceza miktarı
55 Km/s – 65 Km/s arasında427 TL
65 Km/s – 75 Km/s arasında888 TL
75 Km/s ve üzeri1823 TL
Şehirler arası hız sınırı 80 km/h olan yollarda Ceza miktarı
88 Km/s – 104 Km/s arasında427 TL
104 Km/s – 120 Km/s arasında888 TL
120 Km/s ve üzeri1823 TL
Şehirler arası hız sınırı 90 km/h olan yollarda Ceza miktarı
99 Km/s – 117 Km/s arasında427 TL
117 Km/s – 135 Km/s arasında888 TL
135 Km/s ve üzeri1823 TL
Şehirler arası hız sınırı 110 km/h olan yollarda Ceza miktarı
121 Km/s – 143 Km/s arasında427 TL
143 Km/s – 165 Km/s arasında888 TL
165 Km/s ve üzeri1823 TL
Şehirler arası hız sınırı 120 km/h olan yollarda Ceza miktarı
132 Km/s – 156 Km/s arasında427 TL
156 Km/s – 180 Km/s arasında888 TL
180 Km/s ve üzeri1823 TL

Çift yönlü yol, bölünmüş yol ve otoyol ( otoban ) nedir? Ayrımı neleri getirir?

Mevzuatlara göre hız sınırı aşımında %10 üzeri hız aşımlarında bazen tolerans bazen ise hata payı olarak incelenebilir. Peki tam olarak nedir bu? Örnek vermek gerekirse seyir halinde hız sınırı yaptınız ve %8 fazla şekilde aştınız. Buna ceza kesilmez. Fakat seyir halinde hız sınırını yaklaşık %15 aştıysanız ceza yerseniz.

Burada devreye giren bazı hususlar var. Örneğin otoban gibi yollarda çok süratli olunduğundan dolayı bazen bu %10 tolere işlemleri %11 çok nadir de olsa %12 ye kadar çıkabilmektedir. Bahsedilen husus budur. Fakat şehir içinde gidip de %12 hız sınırını aşarsanız maalesef kesin suretle ceza yersiniz.

Radar – Hız sınırı mevzuat değişiklikleri

2019 yılında yapılan köklü bir mevzuat değişikliği vardır. Sürücüler eğer hız sınırını %30 aşmışsa sürücünün geriye dönük 1 yıl içerisinde bu cezayı 5 defa daha ihlal edip etmediğine bakılır. Eğer sürücü geriye dönük 1 yıl içerisinde bu cezayı 5 veya daha fazla kez ihlal etmişse sürücünün belgesine el konularak psikoteknik belgesi alması istenir. Psikoteknik belgesi nedir diye soracak olursanız >> Psikoteknik belgesi nedir? << yazımıza göz atabilirsiniz. El konulan ehliyet 1 süre ile sınırlıdır.

Fakat yukarıdaki olaydan bağımsız olarak bir şey daha eklenmiştir, eğer sürücü yine %30 ve üzeri hız sınırı aşımı yaptıysa geriye dönük 5 yıl da incelenir. Eğer bu 5 yıl içerisinde sürücü bu hatayı yapıp ehliyetine el konulmuşsa ve 2.el konulma gerçekleşiyorsa sürünün ehliyeti tamamen iptal edilir. İptal edilen ehliyetini almak isteyen sürücüler tekrar sil baştan sürücü kursuna kayıt olup tüm aşamaları tek tek geçmesi gerekir.

Radar ile ceza kesilmesi

Yenilenen teknoloji ile birlikte radarlar oldukça kuvvetli sonuçlar doğurmaktadır. Seyir halinde belki de farkında bile olmadan radar tarafından cezanız kesilmiş olabilir. Genellikle radarların 1-2 km ilerisinde polis ekipleri beklemektedir. Bu memurlar eğer radar tarafından ihlal edilmiş bir araç seçildiyse durdurulur ve ceza kesilir. Bu kesilen ceza ise ehliyetinize ceza puanı olarak yansır. Ceza puanı nedir? yazımıza da bakabilirsiniz.

EDS yani kamera ile hız sınırı cezası kesilmesi

Elektronik denetleme sistemi kısa adı ile EDS artık ülkemizde şehir içleri, şehir giriş çıkışları ve popülasyonun yüksek olduğu yerlerde oldukça fazlalaşmaya başladı. Hem daha güvenilir hem de hızlı bir şekilde hız sınırı tespit edebilen EDS ler günümüzün vazgeçilmez araçlarından. Peki EDS tam olarak nasıl çalışmaktadır?

Bazı yerlerde yer alan EDS ler hız sınırını o an kesmez daha sonra keser bunun başlıca sebebi şudur; Hız koridoru yani zaman sınırlayıcı. Örnek vermek gerekirse otobanın başlangıç ve bitiş noktasına yerleştirilen iki eds ile ortalama hız belirlenir ve sürücüye o şekilde hız cezası kesilebilir. Yani siz EDS olan yerde yavaş olmayan yerde ise hızlı geçerseniz maalesef eninde sonunda yakalanırsınız. EDS ler tek başına hız sınırı değil aynı zamanda kırmızı ışık ihlali, yaya geçidi ihlali ve buna benzer bir takım uygulamalar için de kullanılabilmektedir.

Araçların kadranlarında yer alan km/h göstergeleri milimetrik olarak hiçbir zaman tutmaz. Bunun başlıca sebepleri vardır fakat bizim size tek tavsiyemiz her zaman orada yazan hızın %5i ya eksik ya fazladır ona göre planınızı oluşturmanızdır. Eğer orada yani kadranda yer alan hız göstergesine göre sınırı geçmediğinizi düşünüyorsanız belki de yanlış olduğundan dolayı hız sınırı aşma cezasına maruz kalacaksınız.

Hız sınırı cezası nasıl ve nereye ödenir?

Günümüzde artık her şey internet üzerinden yapılabilmektedir. Trafik cezaları da keza diğer devlet idaresi işlemleri gibi şubelere gitmeden mobil veya internet bankacılığı ya da GİB yani Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılabilmektedir. İlgili sayfaya ulaştıktan sonra trafik cezası ödeme sekmesine tıklamanız ve açılan sayfada yer alan tüm bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

GİB tarafından yapılan online ödeme sistemine güvenebilir gönül rahatlığı ile kredi kartınız veya banka kartınız ile ödeme yapabilirsiniz. Herhangi bir güven sorunu olan vatandaşlar ilgili banka şubelerinden, atmlerden ve vergi dairelerinden de trafik cezalarını ödeyebilirler.