Ruhsat yenileme nasıl yapılır? Ücretleri nelerdir?

Araç ruhsatı yenileme işlemleri nasıl yapılmaktadır? 2022 yılında ruhsat yenileme ücretleri kaç tl oldu? Ruhsat yenileme için gerekli belgeler nelerdir? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

Ruhsat nedir? Ne işe yarar?

Kısaca Ruhsat bir aracın kimliği niteliğini taşır. Araç ile ilgili boy, kilo, renk, motor vb bilgilerin yer aldığı belgedir. Ruhsatsız araçlar trafiğe çıkamaz ve kullanılamaz. Zaman içerisinde hasar görmüş veya belgenin kendisini kaybetmişseniz mutlaka yeni ruhsat çıkartmanız veya eski zarar görmüş ruhsatınızı yenilemeniz gerekir.

Ruhsat içerisinde motor bilgileri, üretim yılı, şasi no, renk, azami yük, boy, gibi araç ile ilgili çok önemli bilgiler yer alır. Bu bilgiler polis, jandarma gibi kamu görevlileri tarafından istenildiğinde temin edilmelidir. Dolayısı ile ruhsatlar daima araç içerisinde bulunmalı. Özellikle trafikte, seyir halinde iken ehliyet ruhsat isteyen görevlilere teslim edilmelidir.

Kayıp, çalıntı veya zarar görmüş ruhsat yenileme

Eğer ruhsatınız çalındıysa veya kaybolduysa yapmanız gereken ilk işlem il emniyet, ilçe emniyet veya karakola giderek araç ruhsat kayıp dilekçesini yazmanız gerekiyor. Bu bağlamda ruhsatınızın kayıp olduğu tescillenip akabinde kötü niyetli kişilerin elinde etkisiz hale getirilecektir.

Eski usul olsa da hala kayıp ruhsatlarınızı gazetelerde ilan vererek çalındığını veya kayıp olduğunu beyan edebilirsiniz. Bu sayede sizin ruhsatınıza denk gelen kişiler kötü niyetli işlemleri engelleyebilirler. Bunlar dışında eğer sadece zaman içerisinde ruhsatınız yıprandı veya zarar gördüyse aşağıda yer alan talimatlar doğrultusunda yenileme işlemlerine başlayabilirsiniz.

Ruhsat yenileme için gerekli belgeler nelerdir?

Ruhsatınız kayıp, çalıntı veya zarar görmüşse yenisini almak için bir takım belgelere ihtiyacınız var. Bu belgeler;

  • Kayıp ruhsat dilekçesi / tutanağı ( Eğer kayıp veya çalıntı ise. )
  • En son yapılan muayene belgesi.
  • Zorunlu trafik sigortası belgesi.
  • Nüfus cüzdanı veya pasaport.

Dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi ruhsat yenileme işlemi yapılırken o esnada vergi borcunuzun olmaması gerekiyor. Aynı zamanda ruhsat yenileme işlemleri esnasında aracın muayene tarihinin geçerliliğinin hala devam ediyor olması gerekiyor.

Muayenesi geçmiş veya vergi borcu olan araçların ruhsat yenileme işlemleri yapılamaz. 

Ayrıca bkz: Tüvtürk Randevu ve Muayene İşlemleri

Ruhsat yenileme ücretleri 2022

2022 yılında ruhsat yenileme ve harç ücretlerine yeni zamlar yapıldı. Güncel olarak 2022 yılında çalınma, kayıp veya yenileme işlemleri için ruhsat çıkartma ücretleri;

  • Motorlu araç tescil belgesi ücreti 250 TL
  • Diğer kalemler 207 TL

Genel toplam 457 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücreti ödemeden maalesef ruhsatınızı çıkartamazsınız. Aynı zamanda ruhsatsız araç kullanmanın cezası 2022 yılında 196 TL olarak belirlenmiştir.

Ayrıca bkz: 

  1. Araç LPG Ruhsata işleme
  2. 0 ve 2.el araçlarda ruhsat çıkartma
  3. Araç kaskoları neleri kapsar?