Sıfır / ikinci el araçlarda plaka ve ruhsat işlemleri 2022

Sürücüler yeni motorlu taşıt aldıkları zaman yerine getirmesi gereken bir takım mevzuatlara tabiidir. Bunlardan en önemli olanlarından ruhsat ve plaka işlemleri hakkında detaylı tüm bilgiler yazımızda yer almaktadır. Yeni araç ( 0 araç ) alımında, ikinci el araç alımında aynı zamanda motosiklet ve diğer motorlu taşıtlar içinde durumların nasıl işlediğini yine yazımızdan bulabilirsiniz.

Sıfır ( 0 ) araç alımında ruhsat işlemleri

Sürücülerin yeni satın almış oldukları araçlar için öncelikle satın almış oldukları yerden alacakları belgeleri tamamlaması gerekiyor. Genellikle içerisinde şasi no, üretim yılı, üretim yeri, boyası vb. gibi bilgilerin yer aldığı dokümanlar ile notere başvurması gerekiyor. Noter tarafından onaylanan belgeler ile ruhsatınız hazırlanır. Eskiden ruhsatların hazırlanması bir hayli uzun sürebiliyordu. Örneğin sürücü ruhsatının hazırlanması için başvuruda bulunur ve ortalama 10 gün gibi bir süre ile geçici ruhsatı ile trafiğe çıkardı.

Şimdilerde noter tarafında başvurulan ruhsatlar anlık olarak verilmektedir. Almış olduğunuz ruhsatınızla beraber şoförler odasına giderek plaka çıkarma işlemlerini de başlatabilirsiniz. Unutmayın aracınız için sigorta işlemlerini ruhsattan önce tamamlamış olmanız gerekiyor. Akabinde sigorta poliçeleriniz, belgeleriniz vs. ile notere gidip gerekli ruhsat ve plaka işlemlerine devam etmeniz gerekiyor.

Noter tarafında yer alan tüm bu işlemler ortalama 1 saat kadar sürmektedir. Yoğunluğa göre değişebileceğini lütfen unutmayın.

Sıfır ( 0 ) araç için ruhsat ücreti kaç para?

Her sene yapılan zamlarla beraber ruhsat ücretleri değişmiştir. 2021 yılında 224,50 TL olan ruhsat ücreti 2022 yılında %16 zamlandı. 2022 yılı ruhsat ücreti 259 TL olarak güncellendi. Plaka için ise yine şoförler odasına 80 TL gibi bir ücret ödeyeceksiniz.

İkinci el araç için ruhsat ücreti kaç para?

İster sıfır araç ister ikinci el araç isterse de motosiklet veya farklı bir motorlu taşıt olsun hiçbiri fark etmeksizin tüm ruhsat çıkarma, yenileme işlemleri sabit fiyat politikası ile yürütülmektedir. Yani hangi türden ruhsat çıkaracaksanız çıkarın ödeyeceğiniz tutar 457 TL dir.

İkinci el araç için ruhsat işlemleri

0 araç alırken yaptığınız tüm işlemleri ikinci el araç alırken de yapıyorsunuz. Bir takım farklılıklar tabii ki var örneğin almış olacağınız araç ikinci el olduğu için satın alınan yerde verilen satış dokümanlarına ihtiyacınız yok. Sigorta için ise ister aynı sigortayı devam ettirin isterseniz de karşı tarafın iptal etmesini ardından sizin yeni bir sigorta bulmanızı bekleyin. Fakat her türlü ruhsat çıkarma işlemlerinden önce sigortanız hazır olmak zorundadır.

İkinci el araçlarda plaka işlemleri

Eğer almış olduğunuz aracın plakasını direkt kullanacaksanız ruhsat çıkardıktan sonra başka bir işlem yapmanız gerek yoktur. Plakayı direkt ruhsata işletiyorsunuz zaten. Fakat araç sahibi plakasını vermek istemiyorsa belli bir ücret ödemek zorunda. Sizin ödeyeceğiniz tutar sadece 0 araç alırken ödeyeceğiniz plaka tutarı ile aynı olacaktır. Yani 80 TL.

Motosiklet için ruhsat ve plaka işlemleri

Araç alımlarında olduğu gibi motosiklet içinde tüm plaka ve ruhsat işlemleri aynı mevzuatlarla devam ettiriliyor. Yani 0 motosiklet alacaksanız satın aldığınız yerden alacağınız belgeler ile notere gidiyorsunuz ( öncesinde sigortanızı yaptırmalısınız. ) ruhsatı çıkartıp, plaka bastırmaya gidiyorsunuz. Ücretleri araç ile aynıdır. 259 tl + 80 tl şeklinde bir tutar ödemelisiniz.

Eğer ikinci el motor alıyorsanız herhangi bir belge götürmenize gerek yok. Direkt kimliğiniz ile notere gidip devir işlemlerini yapmanız yeterlidir. Sadece ruhsat ücreti ödersiniz. Plakanızı beğenmediyseniz veya yenisini çıkarmak istiyorsanız yine ruhsata ek olarak 80 tl ödemeniz gerekecektir.