Sigortasız araç kullanmak ve cezaları

Zorunlu trafik sigortası her araç için uygulanan ve yıllık yenilenen sigorta tipidir. Herhangi bir kaza veya doğabilecek maddi kayıplara karşı araç sahibini korumaya yarar. Trafikte seyreden her araç zorunlu trafik sigortası yaptırmak zorundadır. Peki sigortasız araç kullanmak suç mu? Sigortasız araç kullanmanın cezası 2022 yılında ne kadar?

Zorunlu trafik sigortası ne demek? Ne işe yarar?

Ülkemizde motorlu taşıtlar kanunu çerçevesinde trafiğe çıkan her aracın zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekmektedir. Zorunlu trafik sigortası kaza sonrasında karşı tarafın hasarını ödemekle yükümlüdür. Vatandaşların sıklıkla birbiri ile karıştırdığı kasko ile zorunlu trafik sigortası birbirinden farklıdır.

Zorunlu trafik sigortası araç sahibine değil, kazadan sonra karşı tarafın maddi hasarını karşılar. Vatandaşlar her türlü maddi kaybı önlemek için zorunlu trafik sigortasının yanı sıra kasko da yaptırmalıdır. Kasko yaptırmak zorunluluk değildir fakat önerilmektedir.

Sigorta ne kadar maddi hasarı karşılar?

Maddi hasarlı trafik kazalarında sigortalar karşı tarafın hasarlarını karşılarlar. Peki zorunlu trafik sigortası en fazla ne kadar hasarı karşılar? Öncelikle sigortalar araç sahibine sundukları teminat miktarları kadar hasarı karşılarlar. İlgili teminat tutarları araçlara göre, kullanım amaçlarına göre, yaş vb. kriterleri de göz önüne alınarak belirlenir.

Zorunlu trafik sigortası teminatlarının baz fiyatları hazine bakanlığı tarafından belirlenir. Fakat eklemeler Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından da verilen öneriler doğrultusunda yapılır. Dolayısı ile aracınızın temel bir baz teminat fiyatı bulunmamaktadır. Bundan dolayı araç için sigorta tekliflerini kendinizin değerlendirmesinde büyük fayda var.

Her sigorta şirketi farklı teminat tutarlarının yanı sıra farklı yıllık ücretlendirmeler de sunabilmektedir. Bu bağlamda araç sahipleri birden fazla sigorta şirketi ile görüşüp kendileri için en uygun olanı seçmesi daha faydalı olacaktır. Türkiye’de 20 milyona yakın aracın yaklaşık 4 milyonu sigortasını yaptırmamış durumda. Sigortasız araç kullanmak, araç sahiplerine maddi ve manevi çok ciddi sorun çıkartabilmektedir.

Sigortasız araç kullanımı tespit edildiğinde ne olur?

Aracınızın zorunlu trafik sigortası yoksa ve bu şekilde polis çevirmesine yakalandıysanız yapılacak işlemler şu şekildedir; Öncelikle aracı çeviren polis asayiş ise trafik polisine haber verir ve ilgili aracın plakası sisteme işlenir. Ardından çekici çağılır ve araç otoparka çekilir. Bundan sonraki işlemler ise, araç sahibinin ilçe emniyet müdürlüğüne gidip trafik bölümünden ilgili belgeleri alıp sigorta yaptırmaktır.

Emniyetten alınan belgeler ile beraber sigorta acentasına gidilir ve araç için sigorta teklifleri incelenir. Hangisi sizin için uygun ise araç için zorunlu trafik sigortası yapılır. Ardından belgeleriniz ile beraber aracınızın çekildiği otoparka giderek aracınızı alabilirsiniz.

Artık araçlar otoparka gittiklerinde çekici ile gittiğinden dolayı hem çekici hem de otoparkta kaldığı süre boyunca hesaplanmış ücreti ödemeniz gerekmektedir. 

Emniyetteki tüm işlemleri yapacak kişi mutlaka çekilen aracın ruhsattaki sahibi olmalıdır. Eğer ilgili işlemler yapılırken ruhsat sahibinin ehliyeti yoksa bir yakınının ehliyeti kullanılmalıdır. Çekici masrafı ortalama 300 ile 500 TL arası değişkenlik göstermektedir. Aracın günlük otoparkta bekleme masrafı ise 25 TL den başlamaktadır.

Sigortasız araç kullanmanın cezası ne kadar? 2022

Zorunlu trafik sigortası yapılmamış aracı kullanmanın cezası 2022 yılında 195 TL olarak belirlenmiştir. 2021 yılına göre 51 TL lik bir zam ile güncellenen ceza 195 TL olarak işlenmektedir. Sigortasız kullanılan aracın ruhsat sahibine 15 günlük idari ceza ödeme süresi tanımlanır.

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmamış olan ruhsat sahibi 15 günlük idari ceza süresi içerisinde cezasını öderse %25 lik indirim ile beraber 146 TL ödeyerek aracının cezasını silebilir. İlgili ruhsat sahibi eğer cezasını 15 gün içerisinde ödemezse yasal olarak faiz işlemeye başlayacaktır.