Sınavsız Eğitimsiz SRC Belgesi Nasıl Alınır? Sınavlı ve Sınavsız SRC Arasındaki Fark

SRC Belgesi adaylarının son yıllarda en çok sordukları sorular arasında gelen “ Sınavsız src belgesi nasıl alırım “ ve buna benzer sorulara cevap niteliğinde yazımızda aradığınız tüm bilgileri bulabilirsiniz. SRC Belgesi, yurtiçi veya yurtdışında yolcu ya da yük taşımacılığı yapmak isteyen sürücülerin alması gereken bir mesleki yeterlilik belgesidir.

Ülkemizde öncelerde Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülen bu durum artık Milli Eğitim Bakanlığı’na devredildi. Tüm detaylar aşağıda yer almaktadır.

SRC Belgesi Türleri – Çeşitleri Nelerdir?

Mesleki yeterlilik belgesi olan SRC belgelerinin, toplam 5 türü bulunmaktadır. SRC 1, SRC 2, SRC 3, SRC 4 ve SRC 5 olmak üzere. Bu belgeler gerek yurtiçi, gerekse yurtdışında faaliyet gösteren yük veya yolcu taşımacılığı yapan ticari araçların kullanımını gerektiren türlerdir. Sürücü adayları faaliyet göstermek istediği alana göre başvurularını yapabilirler.

Ülkemizde SRC 1 belgesine sahip olan sürücüler otomatik olarak SRC 2 belgesine sahiptirler. Aynı zaman da SRC 3 belgesine sahip olan sürücüler de SRC 4 belgesine sahiptirler. SRC 5 ise yani her türlü tehlikeli madde, sıvı vb. taşıyan araçları kullanmak isteyen sürücüler için çıkartılmış belgedir.

Sınavsız SRC Belgesi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Değişen mevzuatlar gereği bazı kurallarda da değişikliklere gidilmiştir. Bu bağlam da yeni şartlar getirilmiş, eski şartlar ise esnetilmiştir. Sınavsız SRC belgesi almak isteyen bir sürücünün sağlaması gereken şartlar şunlardır;

 • 2016 yılından önce B ehliyeti olarak geçen, 2016 dan sonra ise M, B1, B ve F sınıflarına sahip olan ehliyet sahipleri sınavsız SRC 2 ve SRC 4 belgesi alabilirler. Fakat ilk ehliyetini 2003 tarihinden önce almış olması gerekiyor.
 • Yine 2016 dan önce C sınıfı ehliyet olarak geçen, 2016 dan sonra ise M,B1, B, D1, C1, C ve B1 olarak geçen ehliyet tipine sahip sürücüler SRC 2 ve SRC 3 belgelerine sınavsız sahip olabilirler. Üstte ki gibi yine şart ilk ehliyetini 2003 yılından önce almış olmasıdır.
 • 2016 dan önce D sınıfı ehliyet, 2016 dan sonra M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1E ve F olarak güncellenen ehliyet tipine sahip sürücüler ise SRC 2 ve SRC 3 belgesine sınavsız başvuru yapabilirler. Şart ilk ehliyetini 2003 den önce almış olmalıdır.
 • 2016 dan önce E sınıfı ehliyet, 2016 dan sonra M, B1, B, C1, C, D1, D ve F sınıfı ehliyet olarak güncellenen ehliyete sahip sürücüler ise SRC 1 ve SRC 3 belgesine sınavsız sahip olabilirler. Aynı şart bu ehliyet için de geçerli. Sürücüler ilk ehliyetini 2003 den önce almış olmalıdır.

Yani özetlemek gerekirse ülkemiz de güncel durumda Sınavsız SRC Belgesi almak isteyen sürücüler var olan ehliyetlerini 25 Şubat 2003 yılından önce almış olmalıdır. 2003 yılından sonra eski adı ile B, C, D veya E sınıfı ehliyetleri alsalar bile sınavsız SRC belgesi alamazlar. Bu şartı yerine getiren sürücüler SRC 1, SRC 2, SRC 3 veya SRC 4 belgelerini sınavsız alabilirler. Eskiden SRC belgeleri için sınavsız başvuru yapan adaylar günlerce hatta aylarca bekleyebiliyorlardı. Artık yeni nesil teknolojiler ile bu süre çok az sürelere kadar indi. E devlet üzerinden bile başvuruları yapılabilen SRC belgeleri için sürücüler oldukça sevinçli.

SRC Belgesi almak için sürücülerden istenen yaş sınırı en fazla 66 yaştır. Kişi 66 yaşından önce sadece SRC belgesi alabilir. Eskiden bu yaş şartı bilindiği üzere 63 idi. Bu yaş sınırı büyük otobüs kullanmak isteyen sürücüler için geçerlidir. Küçük otobüs kullanmak isteyen sürücüler için ise yaş sınırı en az 26 olarak belirlenmiştir.

Aynı zaman da sürücünün her 5 yılda bir gireceği sağlık raporunu bu işi yapmaya olanağı var şeklinde alması gerekiyor. Aynı zaman da SRC belgeleri için psikoteknik belgeleri alınması gerekiyor. Aynı zaman da tehlikeli madde taşımacılığı yani SRC 5 belgesi için başvuran adayların da ilgili alandaki eğitimlerini sorunsuz bir şekilde tamamlamış olması istenir. Daha fazla bilgi için >> SRC 5 Belgesi Nedir, Nasıl Alınır? << yazımızı okuyabilirsiniz.

Sınavsız SRC Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

2003 tarihinden önce alınmış ehliyet sahip bireylerin sınavsız src belgesi almak için toplaması gereken evraklar aşağıda listelenmiştir;

 • Biyometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı
 • Ehliyetiniz
 • Diplomanız veya eğitim durumunuzu gösterir belge
 • Adli sicil belgesi ( sabıka kaydı )

Yukarıda yer almış belgelerin hepsini eksiksiz bir biçimde tamamlamış olmanız gerekiyor.

E Devlet Üzerinden Sınavsız SRC Belgesi Nasıl Alınır?

Sınavsız src belgesi almak isteyen sürücülerin e devlet üzerinden belgelerine ulaşması mümkün. Adım adım anlattığımız listeyi dikkatlice okumanızı öneriyoruz.

 • E devlete giriş yapılır.
 • Arama çubuğuna SRC yazılır ve çıkan sonuçlardan Muafiyetli SRC Belgesi Başvuru yazısına tıklanır.
 • Gelen ekran da ehliyetiniz ve kendiniz ile ilgili bölümleri doldurmalısınız.
 • Daha sonra istenilen belge türü ekranına geleceksiniz. Buradan hangi tür SRC belgesine başvurmak istiyorsanız onu seçmelisiniz.
 • Daha sonra sizden il ve ilçe seçmeniz isteniyor. İl kısmı zorunlu fakat ilçe kısmı zorunlu değildir.
 • Bu aşamadan sonra ehliyetinizin seri no’su gibi bilgileri de doldurduktan sonra başvurunuzu tamamlamış oluyorsunuz.
 • Şimdi sırada src belgesi ücretini yatırma var. SRC belgesi ücretleri internet bankacılığı, mobil bankacılık veya ATM üzerinden yapılamamaktadır. Sadece bankaların vezneleri üzerinden gerçekleştirilebilir.
 • SRC belgesinin ücretini de yatırdıktan sonra tekrar e devlete src yazıp yine çıkan ekrana tıkladığınız da artık aktif olarak belgeniz onaylanmış olacak.
 • İlgili src belgesine tıkladığınız da belge oluştur dedikten sonra sağ üst tarafta yazdırma seçeneğini göreceksiniz.

Artık e devlet üzerinden de sürücüler ilgili SRC belgelerini temin edebilmektedir.