Sis farı ne zaman kullanılmalı? Siz farı cezası

Günümüzde çoğu araçta bulunan sis farları trafikte ne zaman kullanılmalı? Sürücülerin birçoğunun yanlış kullandığı sis farlarının gereksiz kullanımının cezası bulunmaktadır. Peki siz farlarını gereksiz yere kullanmak veya ihtiyaç olduğu zamanlarda kullanmamak ne gibi cezaları getiriyor? Detaylar yazımızda.

Sis farı nedir, ne için kullanılır?

Sonbahar ve kış aylarında hava durumunun kötüleştiği durumlarda genellikle sis farları kullanılmaktadır. Sis farlarının görevi sisli, puslu ve karlı gibi görüşün oldukça azaldığı durumlarda hem karşıdan gelen aracın sizi fark etmesine hem de araç sürücüsünün yolu daha net görebilmesine yardımcı olur.

Sis farları normal farlara göre daha kısa mesafeyi aydınlatırken içerisinde bulunan ampuller de diğer far ampullerine göre farklılık göstermektedir. Öyle ki sis farlarını normal, yani görüşün açık olduğu havalarda gereksiz yere kullanmak da trafik kanunlarına göre yasaklanmıştır.

Araçlarda hem önde hem de arka tarafta bulunan sis farları görüş kalitesini arttırmak, diğer araçlara karşı farkındalığı arttırmak amaçlı kullanılmaktadır. Arka sis farları ön sis farlarına göre sadece arkanızdan gelen aracın sizi fark etmesi için konulmuştur. Normal farlara göre daha keskin bir şekilde yansıyan sis farları görüşün tamamen kapanmaya yakın havalarda diğer araçlar tarafından kolaylıkla fark edilmenize olanak sağlamaktadır.

Sis farının gereksiz kullanımı neden yasaklanmıştır?

Sis farları özellikle gece kullanımında karşı yönden gelen araçlar için çok tehlikelidir. Nitekim yukarıda bahsettiğimiz gibi normal farlardan farklı ampul kullanan sis farları gece sürüşlerinde özellikle fazla keskin ışık saçmaktadır.

İster gece ister de gündüz sisli ve hava görüşünün kapalı olmadığı havalarda sis farlarını gereksiz yere açmak yasaklanmıştır. Hem kendi güvenliğiniz hem de trafikte sizinle beraber seyir halinde olan araçların can ve mal güvenliği için gereksiz sis farı kullanımından kaçınınız.

Sis farı cezası ne kadar? 2022

Trafikte yol görüşünün açık olduğu anlarda gereksiz yere sis farı açmak trafik kanunlarına göre yasaklanmıştır. İlgili yasa kodu 64/1-B-1 maddesince açıkça belirtilmiştir. İlgili yasaya göre ceza şu şekildedir;

Ceza yıllarıCeza ücretiErken ödeme tutarıCeza puanı
2022195 TL146,25 TL5
2021144 TL108 TL5
2020132 TL99 TL5
2019108 TL81 TL5

Yukarıda yer alan tabloda da görüleceği üzere gece sisli olmayan veya gece görüşünün açık olduğu havalarda gereksiz siz farı kullanımının cezasını görmektesiniz. İlgili ceza, cezanın kesildiği günden itibaren 15 gün içerisinde ödenirse şayet erken ödeme tutarı üzerinden ödenebilmektedir.

Para cezasının yanı sıra artık ehliyet sahiplerinin yazılan cezaya göre puanlama sisteminin olduğu yeni tip ehliyetler de yürürlüktedir. İlgili yasa gereği sis farı cezası yiyen bir sürücünün ehliyet puanına 5 puan eklenmektedir. İlgili puanlar 100 e ulaştığı zaman sürücünün ehliyetine el konulabilmektedir. Daha fazla bilgi için: Stajyer ehliyet nedir? Ceza puanı nedir? yazımıza göz atabilirsiniz.

Sis farı cezasına itiraz nasıl yapılır?

Eğer hukuksuz veya yanlışlıkla ceza yediğinizi düşünüyorsanız ilgili cezaya itiraz edebilir ve haklıysanız para iadesi alabilirsiniz. Trafik kurallarınca eğer ceza yedikten sonra bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk adım cezayı ödemektir. Zira cezayı ödedikten sonra trafik cezası iptali için dilekçe yazmanız gerekiyor.

Birçok sürücü cezayı ödemeden dilekçelerini yazıyorlar. Süre geçtikte ceza tutarı artacağı için öncelikle cezayı ödeyip borcu kapatın. Ardından trafik şube müdürlüklerine giderek itiraz dilekçesini doldurabilirsiniz. Eğer haklı bulunursanız ilgili ceza düşürülerek hem para iadesi hem de ehliyet ceza puanınız geri alınır. Unutmayın sis farı cezası hem manuel görevli memur tarafından hem de elektronik denetleme sistemi yani EDS ile tespit edilebilir.

Trafik cezası nereye ve nasıl ödenir?

Eğer trafik cezası yediyseniz bunu internet bankacılığı, mobil bankacılık veya ilgili banka atm’lerinden yatırabilirsiniz. Ya da hiçbiri ile uğraşmadan şubelere giderek de trafik cezanızı ödeyebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığının gib.gov.tr adresinden tüm cezalar ödenebilmektedir.

Bunun yanı sıra PTT ye giderek de trafik cezası ödenebilir. Tüm bu alternatifler size uymuyorsa en yakın anlaşmalı bankaya giderek şubeden de trafik cezası ödenebilmektedir. Günümüz teknolojileri sayesinde direkt evinizden mobil bankacılık veya internet bankacılığı sayesinde daha kolay ve hızlı bir şekilde de trafik cezaları ödenebilmektedir.

Daha fazla makale;