SRC Belgesi Başvuru | Sınavlı ve Sınavsız SRC Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Günümüzde SRC Belgeleri sürücülere hem sınavlı hem de sınavsız şekilde verilebilmektedir. Tabii farklılıklar ve belli şartlar dahilinde. Eski ehliyet sistemine göre 2003 yılı ve öncesinde ehliyet sahibi olan sürücüler bulunduğumuz yılda sınavsız şekilde SRC belgesi alabilmektedir. Bunun yanı sıra sınava girerek de daha sonra ehliyet almış sürücüler sınavlı şekilde src belgesi alabilmektedir. Yazımız da sizlere nasıl başvuru yapacağınızı ve gerekli detayları paylaşacağız.

Başvuru Yapacağınız Türü Seçin

Öncelikle ülkemiz de ticari anlamda yolcu veya yük taşımacılığı yapan araçları kullanabilme yetkisi olarak geçen mesleki yeterlilik belgesi yani SRC belgesi için hangi türde başvuru yapacağınızı seçmeniz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse SRC 1, SRC 2, SRC 3, SRC 4 veya SRC 5 bunlardan hangisini istediğinizi seçip ona göre başvuru için ilk adımı atmanız gerekiyor.

Yapmanız gereken ne taşıyacağınızı seçmenizdir. Yolcu mu ya da yük mü taşıyacaksınız? Önce bunu belirleyin. Ardından yurtiçin de veya yurtdışında mı taşımacılık yapacaksınız bunu da belirledikten sonra kendi bireysel şartlarınıza göre sınavlı veya sınavsız src için başvuru yapabilirsiniz. Ben yolcu veya yük taşımacılığı değil tehlikeli madde taşımacılığı olan SRC 5 belgesi almak istiyorum diyorsanız da o zaman sınavlı SRC belgesi için başvuru yapmanız gerekmektedir.

Sınavsız SRC Belgesi Almak İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

İlk olarak ziyaretçilerimize sınavsız src almak için nasıl başvuru yapabileceklerinden bahsedelim. Yeni nesil imkanlar ile beraber artık sürücüler sınavsız SRC belgesi almak istiyorlarsa kursa gitmeden direkt olarak e devlet üzerinden başvuru yapabilir ve mesleki yeterlilik belgesine sahip olabilirler. E devlet üzerinden ilgili bakanlığın “ Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama “ ekranına girerek başvurunuzu yapabilirsiniz. Sınavsız SRC belgesi almak isteyen adayların sağlaması gereken en büyük şart eski sistem ehliyete ilk olarak 2003 yılından önce sahip olmuş olmasıdır. Eğer ehliyet şartını sağlıyorsanız yaş şartını da düşünmelisiniz. Sınavsız src başvurusu için belirlenmiş üst sınır yaşı 66 olarak sınırlandırılmıştır. Otobüs için ise en az yaş limiti 26 olarak belirlenmiştir.

Sürücü hem yaş şartı hem de ehliyet şartını yerine getiriyorsa bireysel Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık bilgileri ile e devlete giriş yapabilir ve istediği SRC türündeki mesleki yeterlilik belgesine başvurusunu yapabilir.

Sınavlı SRC Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hayalinizde ki meslek eğer SRC belgesinden geçiyorsa illa 2003 tarihinden önce ehliyet almış olmanıza gerek yok. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilgili SRC kurslarına kayıt yaptırarak SRC belgeniz için ilk adımı atmış olursunuz. Kursa giderken yanınızda evraklarınızın tam olduğundan emin olunuz. Konu için >> SRC Belgesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? << yazımıza bakabilirsiniz.

Kursa kayıt yaptırdıktan sonra, kurslarınız sizin adınıza sınavlı SRC belgesi almak adı altında başvurunuzu zaten gerçekleştiriyorlar. Ardından eğitimlerinizi alıp, sınavdan başarılı olmanız gerekmektedir. En son aşamada ise sürücüler SRC harçlarını yatırarak mesleki yeterlilik belgelerine sahip olabilirler.

Sınavsız SRC Belgesi Başvuruları Uzatıldı Mı?

Yapılan mevzuat değişiklikleri göz önünde bulundurularak mevcut durumda sürücüler sınavsız src belgesi başvurularını e devlet üzerinden gerçekleştirebiliyorlar. Dolayısı ile yayınlamış resmi gazetede herhangi bir son tarih bulunmamaktadır. Sürücü adayları diledikleri zaman e devlet platformuna giriş yaparak sınavsız SRC belgesi için başvurularını gerçekleştirebilirler.

Şartlar 2003 yılından önce ilk ehliyetini almış olmak ve en fazla 66 yaşında olmak. Bu şartları sağlayan her birey sınavsız src başvurusunu yapabilir. Muafiyetli src belgesi almak artık günümüzde internet üzerinden gerçekleşiyor. Muafiyetli mesleki yeterlilik belgesi almak isteyen adaylar kurslara kayıt olmak zorunda değiller. Bu bağlamda özetlemek gerekirse Muafiyetli SRC Belgesi için son başvuru tarihi yoktur. >> SRC Belgesi Alma Şartları Nelerdir? <<