SRC Belgesi Cezası Ne Kadardır? Yeni Zamlarla Birlikte Kaç Para Oldu?

Her yıl başında yapılan yeni mevzuat güncellemeleri ile birlikte bir çok ceza ve ödemelere ek ücretler getirilmektedir. Zam yapılmayanlara da yeni düzenlemeler getirilmekte. Peki yeni yılda SRC Belgesi cezası kaç tl oldu? Ne kadar zam yapıldı? SRC belgesi ile ilgili tüm cezai durumlar hakkında bilgiyi yazımızda alabilirsiniz.

SRC Nedir? Mesleki Yeterlilik Belgesi Kimlere Verilir?

Yurtiçinde veya yurtdışında çeşitli sebeplerden ötürü ticari olarak yolcu ya da yük taşımacılığı yapan araçları kullanmak isteyen tüm bireylerin alması gereken zorunlu bir belge türüdür SRC Belgesi. Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında yaşayan ve T.C. vatandaşı olan her birey yukarıda ki koşullar çerçevesinde araç kullanmak istiyorsa mesleki yeterlilik belgesini almalıdır. Peki SRC belgesi almayan bireylerin cezai yaptırımları ne olacaktır? Güncel src cezaları kaç tl dir? Ödemezsek ne olur?

Mevzuatlarda açıkça belirtilmiştir; Madde 43.2 Fıkra: Yetki belgesi sahipleri, ilgili mevzuat hükümlerine uygun bir taşıtı, nitelikli şoför ve yardımcı personel ile sefere göndermek, şoförlerinin sürücü ve mesleki yeterlilik belgelerinin yanlarında bulunup bulunmadığını kontrol etmek, geçerli araç muayenesi olmayan ve teknik şartlara uymayan taşıtlarının trafiğe çıkmasına engel olmak, güzergah mesafesini dikkate alarak yeteri kadar şoför bulundurmakla yükümlüdürler.

SRC Belgesi Cezaları 2020

Buna göre yapılan son zamlarla birlikte src belgesi zamları şöyle olmuştur;

Ceza TürüCezayı Ödemesi Gereken KişiCezası ( TL cinsinden )
SRC belgesi alması gerekirken, almayan sürücüler.Sürücü350 TL
SRC teknik şartlar, taşıma sözleşmesi / senedi zorunlu sigorta ve ilgili cezalar içinRuhsat sahibi885 TL
SRC 5 yani ADR sertifikalı sürücü istihdam etme zorunluluğu, yani aracını kullandırmak zorunda olan kişinin şoförü bulmaması.Taşımacı / İşveren885 TL
SRC / ADR belgesi alması gerekirken, almayan sürücüler.Sürücü350 TL
Psikoteknik belgesi almamanın cezasıSürücü350 TL

Tablodan da göreceğiniz üzere SRC belgesi cezaları ile ilgili durumlar sadece sürücüyü değil, ruhsat sahibini hatta işvereni bile ilgilendirmektedir. Dolayısı ile kanunlara ve mevzuatlara karşı gelmeyip tüm yasal zorunluluklarınızı yerine getirmenizi öneriyoruz.

SRC Belgesi Olmadan Araç Kullanmanın Cezası

İlgili şartlar gereği SRC belgesi olmadan araç kullananımı tespit edildiğin de sadece sürücü değil, ruhsat sahibi de ceza yemektedir. Örnek vermek gerekirse araç size aitse ve src belgeniz olmadan araç kullanıyorsanız ödemeniz gereken tutar : 350 + 885 = 1235 TL dir. Eğer araç sizin üstünüze kayıtlı değil farklı birinin üzerine kayıtlı ise yine sizde ceza yiyorsunuz fakat bu sefer ödemeniz gereken tutar 350 TL dir.

SRC belgesi cezasını nasıl ödeyebilirim?

Eğer ceza yediyseniz ödeme kanalları olarak ATM, banka vezneleri, GİB ( gelir idaresi başkanlığı ) gibi platformlardan cezalarınızı ödeyebilirsiniz. GİB yani gelir idaresi başkanlığı resmi sitesi üzerinden internet bankacılığı aracılığı ile ceza ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sadece bununla kalmayıp PTT kurumlarına giderek veya vergi dairelerine giderek yine SRC cezalarınızı ödeyebilirsiniz. Her türlü imkan sunulmuşken cezalarınızı mutlaka zamanında ödemeye de ayrıca dikkat etmenizi öneriyoruz.

SRC Ceza puanı ziyaretçilerimiz arasından bize gelen sorular arasında yer almaktadır. SRC Belgesi teorikte bir sürücü belgesidir fakat stajyer src belgesi durumu söz konusu olmadığı için src belgesi puanı uygulaması da bulunmamaktadır.