Src Belgesi Hangi Araçları Kapsar? Hangi Belge İle Hangi Araç Kullanılır?

Yeni nesil ticari araçlar için SRC belgesi geçerli mi, src belgesine ihtiyaç duyar mı, src 1, 2, 3, 4 veya 5 ile hangi araçları kullanabilirim? Hangisini kullanırsam ceza alırım ve SRC belgesinin kapsadığı tüm diğer araçlar için en detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Tüm Ticari Araçlar İçin SRC Belgesine İhtiyaç Var Mı?

Öncelikle kullandığınız aracın ticari araç kategorisine girip girmediğinden emin olmanız gerekiyor. Yada almak isteyeceğiniz araç için konuşursak eğer;

  • Araç yüklü ağırlığı ile beraber 3.5 tondan fazla ise kamyon sınıfına girmektedir.
  • Araç yüklü ağırlığı 3.5 tondan az ise kamyonet sınıfına girmektedir.
  • Araç sürücüsü dahil eğer 9 kişiden fazla yolcu taşınıyorsa otobüs sınıfına
  • Araç sürücüsü dahil eğer 17 kişiye kadar ve aşağısında ise otobüs değil minibüs sınıfına girmektedir.

Aracınızın hangi ticari sınıfa girdiğini belirledikten sonra sıra geldi aracınızı hangi hususta kullanacağınıza. Eğer sürücüler kendi araçlarını ticari anlamda kullanacaklarsa ister hususi, ister ticari olsun SRC belgesi almak zorundadır. Yani yurtiçi veya yurtdışında yük veya yolcu taşımacılığı yapan her araç mesleki yeterlilik belgesi yani SRC belgesi almak zorundadır.

Mevzuatlara göre ticari anlamda yük veya yolcu taşımacılığı yapan aracın sürücüsü eğer src belgesine sahip değilse ciddi cezalar uygulanır. Bu cezalar hem sürücüye hem de ruhsatta yer alan araç sahibine kesilir. Eğer sürücü hem aracın sahibi hem de src belgesiz bu işi yapıyorsa iki ceza birden kesilir. SRC belgesi cezaları ile ilgili daha detaylı bilgiler için >> SRC Belgesi Cezaları Nelerdir? << yazımıza göz atabilirsiniz.

SRC Belgesinin Kapsadığı Araçlar Nelerdir?

Öncelikle her SRC belgesinin kapsadığı araçlar farklılık gösterebilir. Örnek vermek gerekirse kişi sadece yolcu ya da sadece yük taşımacılığı yapıyorsa alması gereken SRC belgesi de farklıdır kapsadığı araçlarda farklıdır.

SRC 1 Belgesinin Kapsadığı Araçlar Nelerdir?

SRC 1 belgesi için en az 9 kişinin yani 9 yolcunun ticari anlamda taşımacılığını yapan araçlar kullanılması gerekiyor. Bunlar minibüs ve otobüs olarak değişmektedir. Otobüs olarak adlandırmamız için en az hem 9 dan fazla yolcu hem de 17 den fazla yolcu taşıması gerekiyor aracın. Eğer 9 dan fazla fakat 17 den az yolcu taşımacılığı yapılıyorsa bu araç otobüs değil, minibüs grubuna girmektedir.

Dolayısı ile her türlü 9 kişilik ve üstü araçlar SRC 1 belgesini kapsamaktadır. Fakat unutmayın ki SRC 1 belgesi ile sadece yurtdışı yani uluslararası yolcu taşımacılığı yapılabilmektedir.

SRC 2 Belgesinin Kapsadığı Araçlar Nelerdir?

SRC 2 belgesi için de şartlar SRC 1 belgesi ile hemen hemen aynıdır. Aralarında ki tek belirgin farklılık SRC 2 belgesinin kullanımı yurtiçinde gerçekleşmesidir. Yani SRC 2 belgesi sahibi bir sürücü yurtdışı yolcu taşımacılığı yapamaz. Şöyle de bir durum söz konusu; Eğer sürücü SRC 1 belgesi aldı ise otomatik olarak SRC 2 belgesi de tanımlanır kendisine.

SRC 3 Belgesinin Kapsadığı Araçlar Nelerdir?

Bu SRC türünde yer alan araçlar tamamen yük veya kargo taşımacılığı yapan araçları kapsamaktadır. Yani SRC 3 belgesine sahip bir sürücü sadece yük ya da kargo taşımacılığı yapabilir. Ve en belirgin kurallarından birisi ise SRC 3 belgesinin yapacağı taşımacılığı sadece yurtdışında yani uluslararası yapabilir.

SRC 4 Belgesinin Kapsadığı Araçlar Nelerdir?

Yine SRC 3 belgesinin kapsadığı tüm detaylar SRC 4 belgesi için de geçerlidir. Aralarında ki en belirgin farklılık ise SRC 4 belgesi ile sürücüler sadece yurtiçinde yük veya kargo taşımacılığı yapabilir. Bu sınıfa giren araçlar ise değişebilmektedir. Örnek vermek gerekirse yüklü bir şekilde 3.5 ton ve daha fazla yük taşınması gerekiyorsa bunun için verilen araç kategorisi kamyondur. Eğer yüklü bir biçimde 3.5 tondan aşağı yük taşıyan araç sahibi ise sürücü aracına kamyonet kategorisi verilmiştir. Dolayısı ile örnek vermek gerekirse günümüzde Fiat Doblo, Wolksvagen Caddy, Ford Connect gibi araçlar da kamyonet sınıfına girebilmektedir. Bunun sebebi hem ticari olması hem de yük veya kargo taşımacılığı yapılabilmesidir.

Eğer bu tarz araçlarınız var fakat ticari olarak değil tamamen hususi olarak kullanılacaksa bu araçları kullanabilmek için SRC belgesi almanıza gerek yoktur. Fakat yıllık muayeneleri gibi bir takım değişiklikler söz konusu olabilmektedir.

SRC 5 Belgesinin Kapsadığı Araçlar Nelerdir?

SRC 5 belgesi diğer tüm SRC sınıflarına nazaran farklıdır. Tamamen sınavlı şekilde verilen bu grup SRC belgesinin tanımı; Her türlü tehlikeli madde, sıvı vb. taşımacılığı yapacak aracın sürücünün sahip olması gereken mesleki yeterlilik belgesi olarak geçmektedir. Dolayısı ile sürücüler eğer kullanacakları ticari araçlarında tehlikeli madde taşımacılığı yapacaksa SRC 5 belgesini almak zorundadır.

Yasal yaptırımlarının yanı sıra SRC 5 belgesi için ek olarak sağlık raporu ve psikoteknik belgesi alınması zorunluluğu da yer almaktadır. Sürücü adaylarının hangi tür SRC 5 belgesine ihtiyacının olduğunu hem araçlarından hem de yapacakları işten anlaması mümkündür.