SRC Belgesi İçin Yasal Yaş Sınırı Nedir? Kaç Yaşında Olmanız Gerekiyor?

Mesleki yeterlilik belgesi almak isteyen adayların yasal olarak belirlenen şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartları sağlayamayan adayların SRC belgesi alması mümkün değildir. Dolayısı ile bu yazımızda sizlere SRC Belgesinin yaş sınırlarından bahsedeceğiz.

SRC belgesi için en az kaç yaşında olmam gerekiyor?

Bildiğiniz üzere SRC belgesi, standart ehliyetler gibi yaşı geldiğinde direkt başvuru  yapıp alabileceğiniz bir sürücü belgesi değildir. Deneyim şartı gerektirdiğinden öncelikle normal ehliyet sahibi olmanız gerekmektedir. Peki hangi ehliyetler; B, C veya D gibi ehliyetlere sahip olmanız gerekiyor. Ve eğer ilk sahip olduğunuz ehliyetinizin tarihi 2003 den önce ise SRC belgesini sınavsız bir şekilde de alabilirsiniz. Farz edelim ki 2003 yılından sonra herhangi bir ilgili ehliyet sahibisiniz.

O zaman SRC belgesi için istenen deneyim şartını yerine getirmiş oluyorsunuz. Sadece deneyim değil, aynı zaman da adli sicil, sağlık raporu gibi şartlar da söz konusu. Sağlık durumunuzun SRC belgesi gerektiren araçları kullanmanız da bir sorun teşkil etmemesi gerekiyor. Bu yüzden tüm aşamaları hallettikten sonra yaş sınırınız en fazla 66 olmalıdır. Yani sürücü 66 yaşında ise artık SRC başvurusu yapamaz. Alt sınır ise 26 dır. Fakat 26 yaş sınırı sadece büyük otobüs kullanacak sürücü adayları için geçerlidir.

Eğer büyük otobüs değil de, küçük otobüs yani minibüs, kamyonet vb. kullanılacaksa alt sınır 18 dir. Almış olduğunuz SRC belgesinin geçerlilik süresi ise 66 yaşınıza kadardır. Bu bahsettiğimiz grup SRC ler SRC 1, SRC 2, SRC 3 ve SRC 4 içindir. Eğer sürücü SRC 5 belgesi alacaksa 66 yaşına kadar değil her 5 yılda bir SRC belgesini yenilemek zorundadır.

SRC Belgesi Almak İsteyenlerin Yaş Sınırı Kaçtır?

Alt sınırın 18 olduğundan, büyük otobüs kullanmak için ise alt sınırın 26 olduğundan bahsettik. SRC belgelerinin her türü için sürücülerin üst yaş sınırı 66 dır. 66 yaşından gün almış sürücüler artık başvuru yapamaz. Dolayısı ile üst yaş sınırı düşünmesine gerek yoktur başvuru yapacak adayın.

SRC belgenizi almak için gerekli evraklarınızı tamamen hazırladığınızdan emin olunuz. Eksik veya hatalı evrak tamamlamak daha sonradan sorun yaratabilir. Almış olduğunuz SRC belgesinin elinizden alınmasına yol açabilir. SRC belgesine kayıt olurken hangi belgeleri tamamlayacağınızdan hala emin değilseniz >> SRC Belgesi İçin Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir? << yazımıza mutlaka göz atın.