SRC Belgesi Kaç Günde Çıkar | Ne Kadar Sürede Elime Ulaşır

Yenilen sınav sistemleri ile beraber artık sürücü adayları hem ehliyetlerini, hem mesleki yeterlilik belgelerini eski tarza nazaran çok kısa sürede alabiliyorlar. SRC Belgelerinin de sınav sayısı arttırılarak artık sürücülerin başvurdukları andan itibaren en kısa sürede alması planlanmıştır.

SRC belgesi başvurusu

Öncelikle hangi src belgesi türüne başvuru yapacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Yük ve eşya taşımacılığı mı yoksa yolcu taşımacılığı mı yapacaksınız? İlgili kategoriye göre src belgenizi belirledikten sonra daha önce ( 2003 yılından önce ehliyet aldıysanız ) ehliyet alıp almamanız önemlidir. Zira eğer 2003 yılından önce ehliyetinizi aldıysanız SRC belgesini sınavsız şekilde de alabilirsiniz.

Eğer 2003 yılından sonra ehliyet aldıysanız direkt olarak kursa gidip başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru sırasında sizlerden istenen belli başlı evrak ve belgeler vardır. Bunları eksiksiz, doğru tamamladığınızdan mutlaka emin olunuz. Belgelerinizi tamamladıktan sonra sürücü kursu ücretiniz için plan oluşturulur.

Nakit mi, taksitli mi vs. akabinde eğitimlerinizi almaya başlarsınız. Daha sonrasında ise SRC sınavına girmeye hak kazanırsınız. Fakat sınava girmeden önce minimum almanız gereken eğitim saatini de yerine getirdiğinizden emin olun. İlgili konulara ulaşmak için;

SRC belgesi kaç günde elimde olur?

Eğitim alacağınız kurumdan başvurunuzu yaptıktan sonra gün belirlenir. İlgili src belgesi için gerekli eğitim saati kadar süre sonunda ise sizi en yakın sınav programına dahil ederler. Bu en fazla 3 hafta kadar sürmektedir. Yani eğitimini tamamen bitiren bir sürücü en geç 3 hafta içerisinde sınava girer. Sınavı başarılı şekilde geçen adayların ise son aşamalarını tamamlaması 1 hafta kadar sürmektedir.

Yani ortalama olarak ele aldığımızda sürücüler 1 ay gibi bir sürede SRC belgesi sahibi olabilirler. Şayet eğer sürücü 2003 yılından önce ehliyet almış ve şartları yerine getiriyorsa src belgesine direkt olarak e devlet üzerinden ulaşabilir, böylece hiç kurs gibi yerlere başvuru yapmadan belgesine sahip olabilirler.