SRC Belgesi Kaydı İçin İstenen Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir?

SRC belgesi almak isteyen sürücü adayları maalesef bir çok defa evraklarını kayıt sırasında eksik veya yanlış temin etmektedir. Bizler de ziyaretçilerimizden gelen istekler doğrultusunda bu konu ile alakalı detaylı bir yazı yazmak istedik. Makalemizde SRC belgesi kayıt esnasında ve daha sonrası için istenen tüm belgelerin listesini bulabilirsiniz.

Öncelikle SRC belgesini nasıl alacağınızı bilmeniz gerekiyor. Eğer ehliyetinizin ilk başvurusu 2003 tarihinden önce yapılmışsa sınavsız muafiyetli mesleki yeterlilik belgesi yani src belgesi alabilirsiniz. Fakat ehliyetiniz zaten hali hazır da 2003 tarihinden sonra alınmışsa her türlü sınavlı bir şekilde src belgesi alacaksınız demektir. Dolayısı ile bizler iki türden de başvuru yapmak isteyen adaylar için yazımızı hem sınavlı hem de sınavsız olacak şekilde hazırladık. Sınavsız src belgesi almak ve daha detaylı bilgiler için >> Sınavsız SRC Belgesi Almak << yazımıza bir göz atın.

Sınavlı SRC Belgesi Almak İçin Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir?

Sürücüler, yurtiçi veya yurtdışında faaliyet gösteren her türlü ticari yolcu ya da yük taşımacılığı yapan firmalar için araç kullanmak istiyorsa src belgesi almak zorundadır. Mevzuatlar bu konuda ciddi yaptırımlar uygulamaktadır. Dolayısı ile eğer sürücü 2003 yılından sonra ehliyet almışsa zaten src sınavına girmek zorundadır. SRC Sınavına giriş yapabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onayı verilmiş ilgili kurslara kayıt yaptırmak zorundadır.

SRC belgesini sınavlı şekilde almak isteyen adaylar için gerekli evraklar ise şunlardır;

  • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
  • Ehliyet fotokopisi
  • 2 adet Biyometrik fotoğraf
  • Eğitim durumunu gösteren ilgili belge. ( E devlet üzerinden alınabilir. )
  • Adli sicil kaydı ( sabıka kaydı )

Yukarıda listede yer alan ilgili evraklar ile bahsi geçen kurslara başvurunuzu yapabilir ardından src sınavlarına girerek başarı gösterirseniz eğer mesleki yeterlilik belgenize sahip olabilirsiniz. Kayıt yaptırdıktan sonra bakanlık tarafından belirlenmiş eğitim saatlerince eğitiminizi almak zorundasınız.

Sınavsız SRC Belgesi Almak İçin Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir?

Muafiyetli yani sınavsız src belgesi almak isteyen sürücüler için gerekli evraklar ise aslında hiç yok. Şöyle ki artık yeni nesil sınavsız src alma olayları e devlet üzerinden de gerçekleştirilebiliyor. Yani e devlet üzerinden başvurunuzu yaparak ardından gerekli ücreti yatırdığınız da başvurunuz alınmış oluyor. Eğer sabıka vb. sorunlar teşkil etmiyorsanız src belgeniz direkt olarak hazırlanmış oluyor. Ve istediğiniz türde ( SRC 1, 2, 3 veya 4 ) src belgesi alabilirsiniz.

SRC 5 belgesi sınavsız alınamadığı için yine yukarıda yer alan sınavlı src belgesi alma şartları SRC 5 için de geçerlidir. Bunların yanı sıra yaş şartlarını da sağladığınızdan emin olunuz. Unutmayın ki src belgesi başvurusu için üst sınır yaş 66 alt sınır yaş ise otobüslerde en az 26 dır. Bu konu ile ilgili de >> SRC Belgesi Alma Şartları Nelerdir? << yazımıza göz atabilirsiniz.